Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - idealne rozwiązanie do mieszkania!

2022-09-19
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - idealne rozwiązanie do mieszkania!

Bez wątpienia, największym atutem ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Co więcej, stanowi ono energooszczędne rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Nie dziwi więc fakt, że podłogówka zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jeszcze niedawno największa popularnością cieszyło się ogrzewanie wodne, a dziś coraz więcej osób wybiera również system zasilany elektrycznie. Czy instalacja na prąd rzeczywiście jest lepsza? Jak przeprowadzić montaż elektrycznej podłogówki i ile to kosztuje? Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest ogrzewanie elektryczne podłogowe i jak działa?

Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim alternatywa dla podłogowego ogrzewania wodnego, która opiera się na montażu przewodów lub mat grzejnych pod podłogą - to za ich pośrednictwem ciepło jest przekazywane do pomieszczenia. Upraszczając schemat, wybrany materiał grzejny, charakteryzujący się określonym oporem elektrycznym, nagrzewa się, kiedy przepływa przez niego prąd elektryczny. Temperaturę generowaną przez instalację można regulować za pomocą termostatu lub czujników temperatury.

Czy ogrzewanie podłogowe jest skuteczne?

Wśród posiadaczy wielkopowierzchniowych mieszkań, często pojawia się obawa, czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. Specjaliści twierdzą, że odpowiednio dobrany i zamontowany system powinien w zupełności wystarczyć do ogrzania mieszkania. W razie potrzeby, można również wykorzystać go jako wsparcie już istniejących urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki.

Chcemy również rozwiać wątpliwości dotyczące tego, jak długo nagrzewa się podłogówka elektryczna. Dobrze wyizolowane podłoże umożliwia naprawdę bardzo krótki czas nagrzewu mieszczący się w granicach 15 minut.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego w mieszkaniu

Największą zaletą, podkreśloną przez producentów podłogówki jest równomierny rozkład temperatury, zarówno po całym domu, jak i w poszczególnych pomieszczeniach. Użytkownicy cenią sobie również możliwość podłączenia elektrycznego ogrzewania do innych systemów i urządzeń zastosowanych w budynku. Dom to nasza wizytówka i zapewne każdy z nas marzy o porządku i wolnej przestrzeni, dlatego podłogówka to rozwiązanie idealne, które w przeciwieństwie do grzejników nie ogranicza metrażu mieszkania.

Co więcej, ogrzewanie elektryczne podłogowe ma przewagę nad instalacja wodną pod względem braku ryzyka zalania sąsiada w przypadku awarii systemu oraz pod względem mniejszego ciężaru instalacji, która nie obciąża stropu. Sam proces montażu i późniejsza eksploatacja systemu nie stanowi problemu, bowiem instalacja nie jest skomplikowana. System nie pracuje ciągle, załącza się zgodnie z nastawą regulatora, przez co nie pobiera niepotrzebnie energii cechując się wysoka energooszczędnością. 

Gdzie można zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Najczęściej wybieranym sposobem montażu jest ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki, bowiem bardzo szybko się one nagrzewają. Wybór podłogi kamiennej ma wiele zalet, ale zimne płytki pod stopami to nic przyjemnego, zwłaszcza zimą. Właśnie dlatego wiele osób decydujących się na podłogę z kamienia naturalnego lub lastryko od razu sprawdza możliwość zamontowania ogrzewania pod podłogą.

Z racji tego, że w salonie i pokojach modne jest montowanie paneli i parkietu, producenci opracowali także system elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panele. Drewno jako materiał, który łatwo się kurczy i rozszerza wymaga odpowiedniej kontroli temperatury, dlatego instalacja powinna być wyposażona w termostat z podłogowym czujnikiem.

Instalację można zamontować pod posadzką ceramiczną, wykładziną PCV i dywanową, panelami podłogowymi oraz płytkami z kamienia naturalnego. Aby mieć pewność funkcjonalnego zastosowania podłogówki, przed zakupem materiałów do wykończenia powierzchni warto sprawdzić, czy są one kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym.

Elektryczna podłogówka a łazienka

Z racji tego, że elektryczna podłogówka może być stosowana pod różnymi rodzajami podłóg, doskonale sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, jak salon, sypialnia, przedpokój czy kuchnia ale to świetne rozwiązanie przede wszystkim do łazienki. Ciepłe płytki pod stopami po wyjściu spod prysznica to prawdziwa przyjemność. Jedynym ograniczeniem w kontekście montowania paneli w pomieszczeniach jest zabudowana przestrzeń podłogi. Materiałów grzejnych nie umieszcza się bowiem pod wannami, prysznicami, meblami kuchennymi, czy szafami.

Pojawia się więc pytanie, czy elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach ma sens, skoro bardzo często charakteryzują się one niezbyt dużą i zabudowaną przestrzenią. Zapewniamy, że tak, bowiem pomimo mniejszej ilości materiału grzejnego, system ma ogromny wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu. Pomijając komfort stąpania po ciepłych płytkach, warto jeszcze pamiętać, o możliwości szybkiego suszenia ręczników oraz podłóg i ścian, które w łazience narażone są na dużą wilgoć.

Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery?

Ogrzewanie podłogowe ma znaczącą przewagę nad tradycyjnymi kaloryferami z wielu powodów. Jest ono bardziej efektywne, gdyż powietrze rozprowadzane jest równomiernie po wszystkich pomieszczeniach. Ponadto ciepło unosi się do góry, dzięki czemu nie wzbija się kurz, a Ty możesz cieszyć się równomiernym ciepłem niezależnie od tego, w której części pomieszczenia przebywasz. Co więcej, o ile nie zależy Ci na ozdobnych, a zarazem droższych, grzejnikach stanowiących dodatkowy element wystroju wnętrza, to podłogówka jest atrakcyjniejsza wizualnie i nie ogranicza przestrzeni w pomieszczeniu.

Co wybrać - maty grzewcze czy przewody grzejne?

Maty grzejne wykorzystywane są do montażu instalacji ogrzewania podłogowego pod płytkami. Charakteryzują się one niewielką grubością w granicach 3-4,5 mm, co minimalizuje wzrost poziomu podłogi. Maty składają się z wąskiego kabla przymocowanego do cienkiej siateczki zatopionej w kleju do płytek lub masie samopoziomującej. To z pewnością droższe rozwiązanie, ale za to pozostawia więcej możliwości montażowych, bowiem matę można ułożyć nawet na starych posadzkach bez konieczności ich demontażu.

Kable grzejne można stosować do różnych typów podłogi w nowych budynkach oraz projektach renowacyjnych. Charakteryzuje je niska cena, ale ze względu na większą grubość materiału o specjalnym oporze elektrycznym, decyzję o ich zastosowaniu warto podjąć już na etapie projektowania wnętrza. Atutem tego rozwiązania jest możliwość dostosowania zagęszczenia przewodów według własnych potrzeb, ale z zachowaniem minimalnych odstępów określonych przez producenta.

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego krok po kroku

System elektrycznego ogrzewania podłogowego złożony jest z trzech składowych: materiału grzejnego, termostatu do regulacji temperatury oraz akcesoriów. Montaż mat grzewczych jest bardzo prosty, bowiem można je ułożyć nawet na posadzce i zalać cienką warstwą kleju. Potem wystarczy przyłączyć przewody do instalacji elektrycznej a konkretnie do puszki instalacyjnej, gdzie będzie znajdował się regulator temperatury. Przy montażu warto zadbać o dobrą izolację gruntu, aby ciepło nie uciekało w niewłaściwym kierunku.

Nieco bardziej skomplikowany jest montaż przewodów grzewczych, który rozpoczyna się od ułożenia warstwy izolacyjnej na suchej i czystej posadzce. Następnie należy umieścić izolację przeciwwilgociową, czyli folię polietylenową, na której układana jest siatka z przewodami. Musi ona być na tyle gruba, aby przewody nie miały szansy zetknąć się z warstwą polietylenową. Ostatnim etapem jest zalanie przygotowanej instalacji wylewką samopoziomującą lub betonową, która powinna mieć około 5 cm.

Instalacja zarówno maty grzewczej jak i przewodów nie jest szczególnie skomplikowana, ale trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów i znać dobrze specyfikację techniczną materiałów. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zrobi to w odpowiedni sposób gwarantując funkcjonalny system. Oczywiście, zawsze w takiej sytuacji, warto podpisać umowę na realizację instalacji grzewczej, bowiem w razie nieprawidłowo wykonanej usługi, masz podstawę do zgłoszenia reklamacji.

Mieszkanie a podłogówka - czy na montaż potrzeba zezwolenie?

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniego zezwolenia od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni jeżeli rezygnujemy z c.o. Z reguły, o ile mieszkanie jest rozliczane indywidualnie za zużycie ciepła, zarządy budynków nie utrudniają tego procesu i nie zgłaszają sprzeciwu. Musimy jednak przedstawić, że po rezygnacji z c.o. mieszkanie będzie miało odpowiednie źródło ciepła i nie wystąpi ryzyko wystąpienia wilgoci prowadzącej do zagrzybienia. Jeśli natomiast chcemy wesprzeć pomieszczenie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, nie rezygnując z podstawowego źródła ciepła (grzejników), pozwolenie takie nie jest konieczne. 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe na prąd?

Cena montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, w tym od powierzchni pomieszczeń oraz wykorzystanego materiału grzewczego. Cena standardowych przewodów wynosi od 12 do 30 zł za metr, ale za przewody samoregulujące trzeba zapłacić nieco więcej.

Można policzyć, że koszt zainstalowania jednego metra kwadratowego elektrycznego systemu grzewczego będzie oscylował w przedziale od 90 do 400 zł. To duża rozpiętość cenowa, która wynika z rodzaju wybranego materiału. Wyliczając koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego należy pamiętać również o zakupie termostatu, który w zależności od posiadanych funkcji będzie kosztował od 100 do 500 zł. Według wyliczeń specjalistów, średnie zużycie energii elektrycznej dla 50 metrów kwadratowych w miesiącu wyniesie ok. 120-200 zł.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłacalności inwestycji w podłogówkę, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem Ogrzewanie podłogowe to najlepsza inwestycja! Przekonaj się, dlaczego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022
pixel