Hydranty żeliwne
Hydranty żeliwne to popularne produkty z zakresu armatury wodociągowej. W pierwszej kolejności zapewne kojarzą się jako czerwone słupki z amerykańskich filmów. W prawdziwym życiu te niepozorne pachołki odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim można pobrać wodę z przewodów sieciowych.
Hydranty ? wewnętrzne i zewnętrzne
Tego typu armaturę można spotkać zarówno w terenie (np. na chodnikach, przy polach uprawnych), jak i w instytucjach użyteczności publicznej (np. szkoły, banki, sklepy, szpitale). Mogą być przydomowe, aby móc nawodnić działkę, jak i przeznaczone do konkretnych działań, jak np. hydranty przeciwpożarowe. Wyróżniamy hydranty zewnętrzne i wewnętrzne. Wszystkie muszą spełniać określone normy i standardy jakości.
Hydranty zewnętrzne
Jak sama nazwa wskazuje, hydrant zewnętrzny jest podłączony do sieci wodociągowej zewnętrznej o dużym ciśnieniu. Zazwyczaj stosuje się hydranty nadziemne ? są to charakterystyczne słupki rozmieszczone w miejscach podwyższonego ryzyka pożaru, np. przy kopalniach. Hydranty podziemne używa się w przypadku, gdy zainstalowanie hydrantów nadziemnych jest utrudnione lub niewskazane z powodu ryzyka utrudnień w ruchu drogowym.
Miejsce umieszczenia hydrantu zewnętrznego wymaga oznakowania symbolami zgodnymi z Polskimi Normami. Dzięki temu w czasie pożaru można łatwo je znaleźć i zacząć szybciej działać, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. Każdy właściciel sieci wodociągowej przeciwpożarowej zobowiązany jest do corocznego przeglądu i konserwacji swoich hydrantów zewnętrznych.
Hydranty wewnętrzne
Hydranty wewnętrzne zlokalizowane są na wewnętrznych instalacjach przeciwpożarowych obiektu, czyli w szkołach, urzędach, sklepach, hotelach, biurowcach, na uczelniach itp. Wyróżniamy hydranty natynkowe lub wnękowe ? oba rodzaje występują w postaci kwadratowych skrzynek hydrantowych, w których znajdują się zawory i węże hydrantowe. Zazwyczaj używa się ich do gaszenia dopiero co wznieconego ognia lub pogorzelisk. Również w tym wypadku hydranty powinny być co najmniej raz w roku poddane przeglądowi.
Gdzie należy montować hydrant?
Istnieją liczne przepisy i rozporządzenia, wskazujące, gdzie należy montować hydranty. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo ludzi oraz ich dobra materialne. Hydranty zewnętrzne powinny być umieszczone wzdłuż dróg i przy skrzyżowaniach ulic. Między kolejnymi słupkami musi być do 150 metrów odległości, a od słupków do krawędzi jezdni do 15 metrów. W przypadku budynków od chronionego obiektu budowlanego hydrant musi znajdować się w odległości do 75 metrów, od obiektu budowlanego do 150 metrów, a od ściany chronionego budynku minimum 5 metrów.
Hydranty wewnętrzne w budynkach najczęściej są zainstalowane przy drogach komunikacyjnych, czyli wejściach do budynków, na korytarzach, przy wyjściach ewakuacyjnych itp. Ważne jest, aby były one umieszczone na każdym piętrze i obejmowały powierzchnię całej nieruchomości. Jeśli mamy do czynienia z większym obiektem, jak np. szpital, wówczas na każdej kondygnacji musi być kilka skrzynek.
Należy pamiętać, że wszystkie hydranty PPOŻ mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie przez odpowiednie służby. Korzystanie z nich przez osoby nieupoważnione to działanie nielegalne, a w przypadku, gdy uzna się je za celowe i długotrwałe, to traktowane jest jako przestępstwo i może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego podlewanie kwiatów w przydomowym ogródku czy napełnienie prywatnego basenu wodą przy użyciu hydrantów PPOŻ jest niedopuszczalne.
Hydranty żeliwne w ofercie sklepu Terme.pl
Sklep Terme.pl oferuje szeroką gamę hydrantów oraz akcesoriów do nich wraz z systemami mocującymi. Proponowane wyroby to solidne i niezawodne konstrukcje żeliwne wraz z niezbędnymi elementami, które gwarantują wysoką jakość i bezawaryjność. Dynamicznie rozwijające się marki z branży wodociągowej i kanalizacyjnej, które można spotkać w Terme.pl, to m.i.n. NORSON i SUPRON. Oferowane produkty spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa, dlatego dla wielu Klientów są najlepszym rozwiązaniem.