Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory różnicowe

Istotną rolę w instalacji centralnego ogrzewania pełni zawór różnicowy, który jest elementem zabezpieczającym przepływ wody. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony pompy cyrkulacyjnej oraz kotła przed nadmiernym przegrzaniem się, a tym samym wzrostem ciśnienia w układzie grzewczym. Zawór różnicowy umożliwia prawidłową i grawitacyjną pracę instalacji c.o. w razie awarii pompy cyrkulacyjnej. Jego montaż pomoże uniknąć Ci problemów związanych z awarią urządzenia.

Zawór różnicowy - niezbędny przy kotłach na paliwa stałe

Ogrzewanie mieszkania za pomocą kotła grzewczego wspomaganego przez paliwo stałe wiąże się z ryzykiem nagłego wzrostu temperatury i ciśnienia. Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia elementów sieci, bądź przegrzania pieca. W związku z tym zabezpieczenia instalacji c.o. w postaci zaworów i głowic zapewnią prawidłową pracę systemu grzewczego. Podczas awarii, czy przerwy w dostawie prądu zawór różnicowy umożliwia krążenie wody bez pomocy pompy cyrkulacyjnej - automatycznie przełącza się z obiegu wymuszonego na grawitacyjny. Tym samym zapewnia ciągły odbiór ciepła, dzięki czemu kocioł jest zabezpieczony przed wysoką temperaturą lub uszkodzeniem. 

Zatem zawór różnicowy w instalacji co  jest ważnym czynnikiem, który spełnia kilka kluczowych funkcji m.in.:

  • wymusza właściwy kierunek obiegu wody,
  • zabezpiecza pompę cyrkulacyjną i kocioł przed przegrzaniem,
  • umożliwia grawitacyjny obieg wody w razie awarii, czy braku prądu.

Jak działają zawory różnicowe ciśnieniowe?

Rola zaworu różnicowego nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli działanie pompy jest prawidłowe następuje wymuszenie obiegu wody w układzie instalacji co. Podczas zaprzestania działania pompy obieg wody zaczyna pracować na zasadzie grawitacji - ogrzana woda unosi się do góry, a chłodniejsza opada. Dzięki temu woda o wysokiej temperaturze trafia do poszczególnych kondygnacji, a następnie rozprowadzana jest do grzejników. Zawory różnicowe ciśnieniowe otwierają się pod wpływem ciśnienia i pozwalają na dalszą pracę systemu grzewczego. Wpływ na ten proces ma specyficzna budowa zaworu, która zawiera kulę istotną do jego zamykania lub otwierania.

Zawory różnicowe w ofercie sklepu Terme.pl

W instalacjach grzewczych warto zadbać o odpowiednią ochronę pieca. W razie jakichkolwiek problemów zawór różnicowy co zapewni ciągłą cyrkulację wody w obiegu, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji. Nasz asortyment posiada zawory różnicowe od najbardziej zaufanych producentów na rynku takich jak: Danfoss, Arco, czy Ferro. W ofercie znajdziesz także zestawy termostatyczne, mieszające, regulacyjne i odpowietrzniki automatyczne marek AFRISO, OVENTROP i VARIO TERM.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1117 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
szybko ok
2024-06-09
Wszystko OK. Szybko i zgodnie z zamówieniem. Polecam.
pixel