Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Instalacje miedziane (554)

Instalacje miedziane posiadają szerokie zastosowanie i wielu zwolenników. O czym należy pamiętać, wykonując gazowe lub miedziane instalacje gazowe? Poznaj rodzaje i charakterystykę łączników do rur miedzianych.

Nowoczesne instalacje miedziane w Twoim domu

Instalacje miedziane są niezwykle docenianym rozwiązaniem w budownictwie. Wykorzystuje się je w instalacjach gazowych i wodnych, a także centralnego ogrzewania.

Miedziane instalacje gazowe 

Instalacja gazowa z miedzi musi spełniać szereg norm obowiązujących w naszym kraju. Co najważniejsze, powinna być wykonana z miedzi odtlenionej fosforem. Ponadto warto zwrócić uwagę także na czystość powierzchni rur miedzianych w zakresie odpadów mechanicznych oraz obecności węgla.

Miedziane instalacje gazowe mogą być stosowane jedynie wewnątrz budynku. Wykluczone jest prowadzenie rur na zewnątrz, w zamkniętym kanale czy zakrywanie ich (np. tynkiem). Po wykonaniu miedzianej instalacji gazowej konieczne jest także poddanie jej procedurze kontroli poprawności wykonania przez specjalistę.

Instalacje CO z miedzi 

Montowanie instalacji CO z miedzi podlega kilku ważnym zasadom. Jedną z nich jest zakaz łączenia rur miedzianych z grzejnikami aluminiowymi w jednej instalacji. Ponadto rury miedziane wymagają izolacji termicznej. Służą temu specjalne otuliny z pianki poliuretanowej.

Łączenia rur miedzianych w CO dokonuje się najczęściej poprzez lutowanie miękkie. Wykorzystywane są także łączniki mosiężne zaciskowe.

Łączniki mosiężne i brązowe do rur miedzianych

Do łączenia rur w instalacjach miedzianych wykorzystywane są:

  • łączniki z miedzi odtlenionej fosforem,
  • łączniki mosiężne,
  • łączniki z brązu.

Instalacje miedziane zaciskowe

Wśród łączników zaciskowych wyróżniamy łączniki zaciskowe skręcane z pierścieniem zaciskowym lub łączniki skręcane przejściowe z gwintem zewnętrznym. Tych ostatnich nie można stosować w instalacjach gazowych ani w żaden sposób zakrywać, czy zalewać w podłożu.

Na instalacje miedziane zaciskowe mogą składać się także łączniki zaprasowywane, które wyróżniają się łatwym i szybkim montażem lub łączniki samozaciskowe (naprawcze) z mosiądzu. Łącznikami umożliwiającymi łączenie rur miedzianych z innymi elementami instalacji są łączniki z końcówkami gwintowanymi do skręcania.

Instalacje miedziane lutowane

W instalacjach miedzianych lutowanych wykorzystywane są łączniki do lutowania miękkiego (np. w instalacji centralnego ogrzewania) oraz twardego (połączenie takie wytrzymuje działanie temperatury powyżej 110 stopni). Lutowanie miedzi jest skutecznym i sprawdzonym sposobem połączenia co najmniej dwóch elementów w instalacji. Istotna jednak dla trwałości tego połączenia jest technika i poprawność lutowania.

Zalety instalacji miedzianej

Instalacje miedziane oraz miedź wyróżniają się na tle innych materiałów szeregiem zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • gazoszczelność,
  • wytrzymałość mechaniczna,
  • właściwości bakteriostatyczne (miedź zapobiega rozwojowi bakterii na wewnętrznych ściankach rur),
  • odporność na działanie korozyjne ciepłej i zimnej wody,
  • materiał niepalny - w razie pożaru miedź nie wytwarza trujących substancji,
  • instalacja miedziana jest łatwa w montażu i estetyczna.

Instalacje miedziane w ofercie sklepu Terme.pl

Jak skompletować instalacje miedziane? Sklep Terme.pl posiada w swojej ofercie całą gamę artykułów i produktów niezbędnych do jej wykonania. Solidne wykonanie i gwarancję najwyższej jakości zapewnia SIZER, IBP, KELLER i KAN-therm - doceniani na rynku producenci elementów do instalacji miedzianych.

W ofercie sklepu Terme.pl dostępne są także akcesoria do montażu instalacji z miedzi takich marek, jak GIACOMINI, HYDROLAND, THERMOSILESIA czy FERRO.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Polecam, otrzymałem przesyłkę błyskawicznie.
2024-03-18
Super
pixel