Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory antyskażeniowe

Można pokusić się o stwierdzenie, że zawory antyskażeniowe to elementy, które mają wpływ na Twoje zdrowie, a nawet życie. Woda pitna powinna mieć odpowiednią jakość, dzięki m.in. uzdatnianiu wody. Mimo że pieczę nad tym sprawują zakłady wodociągowe, to i Ty możesz zadbać o dodatkowe zabezpieczenie instalacji wodnej w swoim domu.

Zawory antyskażeniowe ? zabezpieczenie instalacji

Aktualnie wszystkie nowe instalacje muszą mieć zainstalowany tego typu zawór. Jeśli posiadasz stary system, to najwyższy czas wymienić go i zamontować zawór antyskażeniowy. Profesjonalny instalator wykorzystuje zawory antyskażeniowe w celu zabezpieczenia instalacji wewnętrznych i zewnętrznych wody pitnej przed zanieczyszczeniem, które następuje wskutek przepływu zwrotnego. Taka sytuacja może nastąpić w wyniku wystąpienia przeciwciśnienia poza systemem lub spadku ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zawór antyskażeniowy ? zasada działania

Zasada działania zaworu antyskażeniowego jest bardzo prosta. Gdy zawór nie jest użyty, wówczas wytworzone podciśnienie w instalacji powoduje ponowne wtłoczenie wody do wodociągu, czego efektem jest zazwyczaj lokalne zanieczyszczenie i obniżenie jakości wody użytkowej. Założenie zaworu sprawi, że element ten wpłynie na właściwy kierunek przepływu wody i zablokuje jej powrót. Dodatkowo można go zamontować w instalacji wodociągowej, w której nie ma przepływu. Wówczas zawór zamyka się i odcina system.

Zawory antyskażeniowe ? typy

Istnieje kilka typów zaworów antyskażeniowych. Przepisy dokładnie określają zastosowanie i konstrukcję każdego z nich. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich.

Zawór antyskażeniowy EA

Zawór antyskażeniowy EA najczęściej wykorzystuje się w instalacjach wodociągowych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Zdarza się, że porównywany jest do standardowego zaworu zwrotnego, jednak zdecydowanie ma inną budowę. Zastosowano w nim tzw. króćce, które pozwalają pobierać próbki wody do badań. Poza tym charakteryzuje się większą szczelnością i trwałością.

Zawór antyskażeniowy BA

Zawór antyskażeniowy BA to izolator przepływów zwrotnych z możliwością nadzoru. Element ten cechują trzy komory ? górna, pośrednia i dolna. W każdej z nich występuje ciśnienie ? w komorze górnej mamy do czynienia z najwyższym ciśnieniem, w komorze pośredniej jest ono niższe, a w dolnej najniższe. Ten typ instaluje się w budynkach wielorodzinnych, w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach przemysłowych i w obiektach usługowych.

Zawór antyskażeniowy CA

Zawór antyskażeniowy CA to izolator przepływów zwrotnych, który nie ma możliwości nadzoru. Wykorzystuje się go zazwyczaj w instalacjach grzewczych bez inhibitorów. Elementy z rodziny CA mają trzy strefy: wlotową, pośrednią i wylotową. Zawory tego typu składają się z dwóch zaworów zwrotnych i komory pośredniej. Podczas pojawienia się przepływu zwrotnego w komorze tworzy się tzw. przerwa powietrzna, która przedziela obszar zasilania i odpływu.

Zawory antyskażeniowe ? dobór

Wybór zaworów wyznaczają obowiązujące normy i głównie zależy on od klasy potencjalnie cofającego się płynu. Za właściwy dobór zaworów antyskażeniowych, warunki ich pracy, rozmieszczenie i instalacje odpowiada zarówno projektant instalacji, jak i wykonawca wraz z użytkownikiem. Istotną kwestią jest to, że nie zaleca się zastępowania wymaganego typu zaworu innym rodzajem, np. tańszym. To wszystko wpływa na pracę instalacji, dlatego warto stosować się do wytycznych. A gdzie zamontować zawór antyskażeniowy? Idealnym miejscem jest punkt za węzłem wodomierza głównego wewnątrz budynku.

Zawory antyskażeniowe w ofercie sklepu Terme.pl

W sklepie Terme.pl dostępna jest szeroka gama różnorodnych zaworów. Wśród nich można znaleźć specjalistyczne zawory antyskażeniowe cenionych i popularnych producentów, takich jak DANFOSS, LECHAR czy SOCLA. Te znakomite, praktyczne, bezawaryjne i solidnie wykonane produkty, zapobiegające potencjalnemu zanieczyszczeniu wody, mają liczne certyfikaty i atesty. To tylko potwierdza, że są one najlepszym wyborem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1151 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Z przykrością stwierdzam że komunikacja między firma a logistyka jest słaba jestem rozczarowana i uważam że klient nie jest najważniejszy z powodu zaistniałej sytuacji o której mowa to wtajemniczeni wiedzą o czym pisze
2024-06-22
Drugie zamówienie, wszystko szybko, sprawnie i profesjonalnie.
pixel