Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Naczynia wzbiorcze

Naczynia wzbiorcze mają za zadanie przejęcie nadmiaru wody, powstającej na skutek podgrzania, gdy podwyższenie jej temperatury powoduje wzrost objętości. Nadmiar cieczy przejmuje wówczas zbiornik wzbiorczy, a po zmniejszeniu temperatury wraca ona z powrotem do obiegu. Brak takiego naczynia doprowadzić może do nadmiernego wzrostu ciśnienia w rurach, co może skończyć się ich popękaniem i trwałym uszkodzeniem instalacji.

  • 1
  • 2

Czym są naczynia wzbiorcze i gdzie się je stosuje?

Naczynia wzbiorcze są podstawowymi elementami instalacji CO i CWU, a ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie systemu przed niszczącymi skutkami wzrostów ciśnienia wody. W celu zapewnienia stabilizacji ciśnienia w układzie muszą być one zamontowane w instalacjach centralnego ogrzewania, a w wielu przypadkach zachodzi również konieczność montowania ich w instalacjach CWU. Podgrzewana w nich bowiem woda użytkowa również ulega takim zmianom ciśnień.

Ciśnieniowe naczynia przeponowe stosowane są też w instalacjach, mających na celu podwyższanie ciśnienia medium i dostarczania wody użytkowej. Na rynku dostępne są również ciśnieniowe naczynia wzbiorcze reflex zaprojektowane do instalacji wody użytkowej. Zabezpieczają one instalacje z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Używa się ich również jako zbiorniki sterujące i buforowe w instalacjach podwyższających ciśnienie.

Naczynia wzbiorcze otwarte czy zamknięte

Instalację CO można wyposażyć w dwa różne rodzaje naczyń wzbiorczych. Należą do nich:

  • naczynie wzbiorcze otwarte, wykorzystywane w instalacjach wyposażonych w kotły na paliwo stałe, które są montowane w najwyższym punkcie obiegu wody, przez co para bez problemu ulega skropleniu i spływa do kanalizacji specjalną rurą przelewową. Zadaniem otwartych naczyń wzbiorczych jest absorbowanie nadmiaru cieczy, a co za tym idzie utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji. Naczynie wzbiorcze otwarte jest zatem bezpośrednio połączone z kotłem grzewczym za pomocą pionowej rury wznośnej;
  • naczynie wzbiorcze przeponowe, czyli zamknięte, można montować tylko w instalacjach zamkniętych, które są zasilane kotłem gazowym albo olejowym. Przeponowe naczynie wzbiorcze pobiera nadmiar wody z instalacji, stosując automatyczne mechanizmy napędzania cieczy.

Ciśnieniowe naczynia wzbiorcze mają na celu zabezpieczenie cieczy przed niespodziewanym wzrostem ciśnienia, kompensując różnice w jej objętości. Gdy ciecz zwiększa swoja objętość , skondensowany gaz jest wypchnięty do góry za pomocą odkształconej membrany, natomiast jego miejsce zajmuje ciecz. Wówczas naczynie ciśnieniowe przejmuje jej nadmiar i  stabilizuje ciśnienie. Po spadku temperatury, ciecz wraca do instalacji, a gaz rozpręża się.

Z kolei, ciśnieniowe naczynia wzbiorcze typu reflex są fabrycznie napełniane azotem. Przestrzeń gazowa oddzielona jest w nich od wodnej specjalną gumową membraną. Wszystkie ich elementy, które mają kontakt z wodą, są zabezpieczone przed korozją.

Naczynia wzbiorcze w ofercie sklepu Terme.pl

W ofercie sklepu Terme.pl można zakupić naczynia wzbiorcze takich renomowanych producentów jak: Afriso, Bibus Menos, Ferro, Flamco, Hydroland, Kratki,pl, czy Reflex. Należą do nich: naczynie przeponowe do CWU, naczynia wzbiorcze CO, naczynia przeponowe do układów solarnych, naczynia wzbiorcze uniwersalne i szereg różnego rodzaju akcesoriów przeznaczonych do wszystkich tych naczyń.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1202 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Polecam
2024-07-20
Sprawna obsługa, polecam
pixel