Naczynia wzbiorcze
Naczynia wzbiorcze mają za zadanie przejęcie nadmiaru wody, powstającej na skutek podgrzania, gdy podwyższenie jej temperatury powoduje wzrost objętości. Nadmiar cieczy przejmuje wówczas zbiornik wzbiorczy, a po zmniejszeniu temperatury wraca ona z powrotem do obiegu. Brak takiego naczynia doprowadzić może do nadmiernego wzrostu ciśnienia w rurach, co może skończyć się ich popękaniem i trwałym uszkodzeniem instalacji.
- 1
- 2
Czym są naczynia wzbiorcze i gdzie się je stosuje?
Naczynia wzbiorcze są podstawowymi elementami instalacji CO i CWU, a ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie systemu przed niszczącymi skutkami wzrostów ciśnienia wody. W celu zapewnienia stabilizacji ciśnienia w układzie muszą być one zamontowane w instalacjach centralnego ogrzewania, a w wielu przypadkach zachodzi również konieczność montowania ich w instalacjach CWU. Podgrzewana w nich bowiem woda użytkowa również ulega takim zmianom ciśnień.
Ciśnieniowe naczynia przeponowe stosowane są też w instalacjach, mających na celu podwyższanie ciśnienia medium i dostarczania wody użytkowej. Na rynku dostępne są również ciśnieniowe naczynia wzbiorcze reflex zaprojektowane do instalacji wody użytkowej. Zabezpieczają one instalacje z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Używa się ich również jako zbiorniki sterujące i buforowe w instalacjach podwyższających ciśnienie.
Naczynia wzbiorcze otwarte czy zamknięte
Instalację CO można wyposażyć w dwa różne rodzaje naczyń wzbiorczych. Należą do nich:
- naczynie wzbiorcze otwarte, wykorzystywane w instalacjach wyposażonych w kotły na paliwo stałe, które są montowane w najwyższym punkcie obiegu wody, przez co para bez problemu ulega skropleniu i spływa do kanalizacji specjalną rurą przelewową. Zadaniem otwartych naczyń wzbiorczych jest absorbowanie nadmiaru cieczy, a co za tym idzie utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji. Naczynie wzbiorcze otwarte jest zatem bezpośrednio połączone z kotłem grzewczym za pomocą pionowej rury wznośnej;
- naczynie wzbiorcze przeponowe, czyli zamknięte, można montować tylko w instalacjach zamkniętych, które są zasilane kotłem gazowym albo olejowym. Przeponowe naczynie wzbiorcze pobiera nadmiar wody z instalacji, stosując automatyczne mechanizmy napędzania cieczy.
Ciśnieniowe naczynia wzbiorcze mają na celu zabezpieczenie cieczy przed niespodziewanym wzrostem ciśnienia, kompensując różnice w jej objętości. Gdy ciecz zwiększa swoja objętość , skondensowany gaz jest wypchnięty do góry za pomocą odkształconej membrany, natomiast jego miejsce zajmuje ciecz. Wówczas naczynie ciśnieniowe przejmuje jej nadmiar i stabilizuje ciśnienie. Po spadku temperatury, ciecz wraca do instalacji, a gaz rozpręża się.
Z kolei, ciśnieniowe naczynia wzbiorcze typu reflex są fabrycznie napełniane azotem. Przestrzeń gazowa oddzielona jest w nich od wodnej specjalną gumową membraną. Wszystkie ich elementy, które mają kontakt z wodą, są zabezpieczone przed korozją.
Naczynia wzbiorcze w ofercie sklepu Terme.pl
W ofercie sklepu Terme.pl można zakupić naczynia wzbiorcze takich renomowanych producentów jak: Afriso, Bibus Menos, Ferro, Flamco, Hydroland, Kratki,pl, czy Reflex. Należą do nich: naczynie przeponowe do CWU, naczynia wzbiorcze CO, naczynia przeponowe do układów solarnych, naczynia wzbiorcze uniwersalne i szereg różnego rodzaju akcesoriów przeznaczonych do wszystkich tych naczyń.