Łączniki żeliwne
Łączniki żeliwne to jedno z wielu rozwiązań w razie konieczności połączenia stalowych rur gwintowanych w instalacjach stalowych. Niezmiennie, od wielu lat jest to najchętniej wybierane rozwiązanie przez profesjonalistów z branży. Poznaj zalety łączników żeliwnych oraz ich zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach.
Łączniki żeliwne do instalacji wodnych, gazowych, grzewczych
Łączniki żeliwne mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach wodnych, gazowych jak i grzewczych. Dla każdego z tych trzech typów instalacji produkuje się modele przystosowane do pracy w określonych warunkach.
Łączniki żeliwne w instalacjach wodnych
Łączniki żeliwne są wykorzystywane zarówno do transportu cieczy obojętnych chemicznie, jak i do łączenia rur instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co ważne, w instalacjach wodnych konieczne jest stosowanie łączników żeliwnych ocynkowanych. Dzięki warstwie ochronnej cynku, kształtki żeliwne mogą być wykorzystywane przy transporcie wody pitnej.
Łączniki żeliwne w instalacjach gazowych
Prawidłowe łączenia są niezwykle istotnym elementem instalacji gazowych ? tylko prawidłowe połączenie rurociągu gwarantuje bowiem bezpieczeństwo wynikające ze szczelności sieci. Łączniki żeliwne wykorzystywane są do łączenia rur stalowych (o ile zostały dopuszczone w Polsce do takiego zastosowania). W tym celu wykorzystywane są łączniki gwintowane z żeliwa białego.
Łączniki żeliwne w instalacjach grzewczych
Łączniki żeliwne znajdują zastosowanie także w instalacjach grzewczych wykonanych z rur stalowych. W instalacjach centralnego ogrzewania wykorzystywane są tylko rury stalowe czarne ze szwem. Jako łączenie najczęściej wybiera się m.in. łączniki żeliwne gwintowane.
Zalety łączników żeliwnych
Żeliwo jest materiałem trwałym, wytrzymałym i szczelnym. Charakteryzuje go także odporność na ścieranie i korozję. Łączniki żeliwne są niepalne i odporne na niskie oraz wysokie temperatury, a także warunki atmosferyczne i glebowe. Dzięki wysokiej zdolności tłumienia drgań, łączniki żeliwne stosowane są m.in. w szkołach czy szpitalach.