Rury miedziane
Rury miedziane to najistotniejszy, zaraz obok łączników miedzianych, element sprawnie działającej instalacji miedzianej. W jakich rodzajach sieci można je stosować? Jak prawidłowo łączyć ze sobą rury miedziane do wody lub do gazu? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące miedzianych rurek.

Rura miedziana w izolacji TIVENTO 3/8 (25 mb) THERMOSILESIA

Rura miedziana w izolacji TIVENTO 5/8 (25 mb) THERMOSILESIA

Rura miedziana w izolacji TIVENTO 1/4 (50 mb) THERMOSILESIA

Rura miedziana w izolacji TIVENTO 1/2 (25 mb) THERMOSILESIA
Rury miedziane - przydatne w wielu rodzajach instalacji
Rury miedziane są przydatne w wielu rodzajach instalacji. Są doceniane przede wszystkim za swoje właściwości, niezawodność i szerokie zastosowanie. Możemy wykorzystywać je w instalacjach wodnych, gazowych i centralnego ogrzewania.
Rury miedziane możemy podzielić na trzy grupy ze względu na stopień twardości:
- rury miedziane twarde,
- rury miedziane półtwarde,
- rury miedziane miękkie (umożliwiają samodzielne kształtowanie).
Wyróżniamy rury miedziane do wody, rury miedziane do centralnego ogrzewania i rury miedziane do gazu. Oto ich charakterystyka i najważniejsze informacje.
Rury miedziane do wody
Rury miedziane do wody to inwestycja w bezawaryjną pracę sieci. Są bakteriostatyczne, co oznacza, że w ich wnętrzu nie rozwijają się bakterie. Cechuje je także odporność na kamień i rdzę, nie potrzebują więc ocynkowania tak jak rury stalowe.
Instalacje wodne z rur miedzianych mogą być prowadzone na kilka sposobów - w bruzdach i kanałach kanalizacyjnych, pod tynkiem i na powierzchni ścian. Co istotne, nawet w ostatnim przypadku, prezentują się estetycznie i schludnie.
Rury miedziane do centralnego ogrzewania
Rury miedziane do centralnego ogrzewania są wykorzystywane m.in. do tworzenia grzejnikowej instalacji. W tym celu stosuje się rury miedziane twarde. Wynika to z faktu, że rury miedziane do centralnego ogrzewania sprawdzają się w sytuacji, gdzie istnieje ryzyko przekroczenia temperatury 90 stopni.
Do instalacji centralnego ogrzewania używa się rur miedzianych bez szwu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sama miedź cechuje się zresztą wysoką wytrzymałością nawet do kilkudziesięciu lat. Jest jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku poprowadzenia instalacji CO.
Rury miedziane do gazu
Rury miedziane do gazu muszą być wykonane z miedzi odtlenionej fosforem. Do tworzenia instalacji gazowej wykorzystuje się rury miedziane twarde. Szczególnie istotne dla ich szczelności jest sposób łączenia rur. Przepisy w Polsce dopuszczają:
- łączniki lutowane na twardo,
- łączniki zaprasowywane.
W instalacji gazowej do łączenia rur miedzianych można wykorzystywać łączniki miedziane i łączniki brązowe do lutowania kapilarnego oraz łączniki miedziane i brązowe do zaprasowywania. W przypadku łączenia rur miedzianych ze stalowymi zastosowanie znajdują łączniki z brązu gwintowane.
Co istotne, przy wykorzystywaniu rur miedzianych do gazu, nie mogą być one prowadzone na zewnątrz budynku, nie można ich także tynkować, czy w inny sposób zakrywać. Ważne jest także, aby nie prowadzić rur miedzianych do gazu w kanałach zamkniętych.
Jakie średnice rur miedzianych stosować?
Miedziane rurki mają różne średnice, dlatego przy ich zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr podany przez producenta. Wyróżnia się następujące średnice rur miedzianych:
- rury miedziane miękkie dostępne są do średnicy 54 mm,
- rury miedziane półtwarde posiadają średnice od 12 do 108 mm,
- rury miedziane twarde mogą mieć średnice do 267 mm.
Jak już wspomniano, miedziane rury twarde wykorzystywane są m.in. w instalacjach gazowych. Przyjęło się, że rury miedziane miękkie stosuje się w instalacjach ogrzewania powierzchniowego (podłogowego i ściennego).
Jak łączyć rury miedziane?
Rury miedziane można łączyć ze sobą na kilka sposobów. Każdy z nich zapewnia szczelność i bezpieczeństwo instalacji. Należą do nich:
- lutowanie twarde,
- lutowanie miękkie,
- złączki zaciskowe i zaciskarka hydrauliczna.
Ostatni sposób wykorzystywany jest m.in. w sytuacji, gdzie nie można sobie pozwolić na stosowanie otwartego ognia do łączenia rur miedzianych, np. w fabrykach chemicznych.
Rury miedziane w ofercie sklepu Terme.pl
Rury miedziane w ofercie sklepu Terme.pl pochodzą od sprawdzonych producentów, jak m.in. THERMOSILESIA, które są wykonane zgodnie z normą UNI-EN 12735-1, z miedzi odtlenionej fosforowo, hartowanej w krążkach, zgodną także z normą: UNI EN 1412. Rury miedziane w izolacji Tivento znajdują zastosowanie m.in. w systemach klimatyzacji, pompach ciepła, systemach VRF i chłodnictwie.