Opinie o Nas         

Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 199 zł | Wysyłki na paletach przedpłacone od 2999 zł |
Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory spustowe (2)

Za regulację ciśnienia i odpowiednią jego wartość w instalacji grzewczej odpowiadają przeróżne zawory i głowice. Zawory upustowe to akcesoria, które odprowadzają zbyt wysokie ciśnienie, prowadzą do jego ponownego spadku i wyrównania w sieci. Ich zadaniem jest rozprowadzenie nadmiaru gazu z układu grzewczego po wskazaniu przez punkt kontrolny przekroczenia wartości ciśnienia. Najczęściej wykorzystywane są w automatyce przemysłowej, ale swoje zastosowanie posiadają także w systemach grzewczych.

Jak działają zawory spustowe?

Działanie zaworu upustowego realizowane jest poprzez nacisk czynnika roboczego. Otwiera się przy różnicy ciśnień i zamyka wówczas, gdy ciśnienie spadnie poniżej wartości minimalnej. Jego nadmiar zostaje odprowadzony i poddany ponownej recyrkulacji. Prawidłowo zainstalowane (pozycja pionowa - kolankiem do góry) zapewniają ochronę przed nieprzewidzianymi skutkami, jak np. awaria, czy brak prądu. Jak, więc działają zawory upustowe? Podstawowym elementem jest czujnik, który znajduje się w tulei zanurzeniowej podłączony kapilarą. W przypadku, gdy temperatura wody w piecu sięga już ok. 95°C zachodzi zmiana stanu skupienia cieszy i przy wzroście jej objętości dochodzi do rozszerzanie się mieszków, które otwierają zawór spustowy.

Mimo że są to urządzenia automatyczne nie wymagają zasilania zewnętrznego. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę pomp przed przeciążeniami, a także armatury łazienkowej pracującej pod ciśnieniem. Zawory spustowe do wody są w stanie zabezpieczyć przepływ wody, pary wodnej, powietrza i innych gazów. Montowane wraz z zaworami termostatycznymi zapewniają ciągły przepływ wody przez piec nawet wtedy, gdy zawory termostatyczne są zamknięte. Dzięki temu pompa biegowa jest stabilna, a od strony instalacji grzewczej ciśnienie w pozostałych zaworach jest na prawidłowym poziomie - pozwala to uniknąć nieprzyjemnego szumienia. W sytuacji, gdy dochodzi do zamknięcia wszystkich zaworów termostatycznych - zawory upustowe do wody nie dopuszczają do przegrzania się wody zgromadzonej w zbiorniku.

Obecnie zawory spustowe najczęściej są wykonywane jako sprężynowe. W takim zaworze główną rolę odgrywa ?grzybek?, który jest czujnikiem. Jeśli ciśnienie pod grzybkiem jest wyższe niż nad nim dochodzi do ścisku sprężyny i otwarcia zaworu.

Zawory spustowe w ofercie sklepu Terme.pl

Zamontowanie zaworu spustowego da Ci gwarancją sprawności pieca i przedłużenia jego żywotności. Nasza oferta obejmuje między innymi akcesoria marki AFRISO, jakimi są zawory upustowe różnicy ciśnień DU z nastawą kątową lub prostą. Ich niezawodność zapewni Ci szeroki zakres regulacji ciśnienia oraz działanie na długie lata.

pixel