Pompy obiegowe do C.O. i klimatyzacji
Pompy obiegowe wymuszają obieg wody w systemach zamkniętych. Ten typ urządzenia jest odpowiedni do systemów CO i klimatyzacji oraz do cyrkulacji ciepłej i zimnej wody w domach, w budynkach użyteczności publicznej i w przemyśle. Możliwość regulacji ich pracy w zależności od potrzeb instalacji w danym momencie pozwala zaoszczędzić energię.
- 1
- 2
Pompy obiegowe CO ? gdzie znajdą zastosowanie?
Pompy obiegowe do wody wykorzystuje się w zamkniętych obiegach instalacji grzewczych centralnego ogrzewania, systemach solarnych i klimatyzacji. Zamontowanie pompy obiegowej wpływa na polepszenie sprawności systemu grzewczego. Urządzenia te są proste w obsłudze i energooszczędne. Utrzymują stałe ciśnienie przepływu cieczy i chronią piece grzewcze. Pompy obiegowe CO działają w środowisku, gdzie panuje wysoka temperatura wody, co wymaga użycia wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych. Zazwyczaj są one wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwa, mosiądzu czy tworzyw sztucznych odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
W nowoczesnych kotłach pompy obiegowe są zamontowane fabrycznie. Wówczas taki sprzęt jest wystarczający dla prostej instalacji z grzejnikami. Rozbudowany układ wymaga użycia dodatkowej pompy na zasilaniu lub powrocie, w kotłowni lub w rozdzielaczu. Zazwyczaj przed i za sprzętem umiejscawia się zawory odcinające, dzięki którym w razie potrzeby można odciąć przepływ cieczy i zdemontować pompę, aby ją np. wymienić. Większość z nich ma silniki z trzystopniową lub czterostopniową regulacją prędkości obrotów. Wykonywane są w wariancie jednofazowym i dwufazowym. Przepisy stanowią, że pompy obiegowe CO muszą mieć elektroniczną regulację. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej jest minimalne. Płynna regulacja daje możliwość dopasowania wydajności urządzenia do zapotrzebowania na dany moment i uzyskania najwyższej sprawności pompy.
Jak dobrać pompę obiegową?
Jakie pompy obiegowe do CO są najlepsze? Na co zwrócić uwagę? Dostosowanie pompy do jej przeznaczenia jest jedną z najważniejszych kwestii. Dwa aspekty, które szczególnie są istotne, to objętość wody, jaką sprzęt musi przepompować, i tzw. wysokości podnoszenia w metrach, czyli suma oporów, jaką pokonuje ciecz w instalacjach ? są one zależne od rur, grzejników i zaworów. Zamontowanie za małego urządzenia, którego parametry nie sprostają danym wymaganiom, sprawią, że instalacja będzie działać nieprawidłowo albo ulegnie awarii. Z kolei instalacja zbyt dużej maszyny powoduje większy pobór mocy, głośną pracę i zniszczenie jej elementów.
Pompy obiegowe do CO w domach jednorodzinnych są kompaktowe i ma długość montażową 130 lub 180 mm. Jest to różnica tylko 50 mm, jednak pomiar zawsze musi być bardzo dokładny. W przeciwnym razie instalacja musi zostać przerobiona. Zawsze w przypadku, gdy użytkownik ma problem z doborem komponentów instalacji, należy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy chętnie udzielą potrzebnych i fachowych informacji.
Pompy obiegowe do CO w ofercie sklepu Terme.pl
Terme.pl specjalizuje się w sprzedaży urządzeń i elementów z branży budowlano-remontowej. Dostępne w ofercie sklepu pompy i grupy pompowe, a wśród nich pompy obiegowe to produkty renomowanych marek takich jak NANOPANEL, AFRISO, KELLER, LFP, WILO, GALMET czy GRUNDFOS, znajdujące swoje zastosowanie w systemach centralnego ogrzewania i klimatyzacji. Dokonując zakupu, zawsze należy przeanalizować parametry danego wyrobu lub poprosić o fachowe doradztwo ekspertów Terme.pl.
Każda pompa obiegowa różni się właściwościami i jest uzależniona od rodzaju i specyfiki danej instalacji. Producenci oferują solidnie wykonane, trwałe, niezawodne, ciche, funkcjonalne, wytrzymałe i energooszczędne pompy obiegowe CO, które spełniają oczekiwania wielu instalatorów i inwestorów z branży. Nowoczesne modele wyposażone są w panele sterowania i wyświetlacze LED, na których pokazywany jest pobór mocy i stan pracy. Popularność pomp doprowadziła do tego, że coraz więcej wariantów jest kompatybilnych z kotłami CO.