Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory grzybkowe

Zawór grzybkowy to niepozorny rodzaj zaworu odcinającego lub regulacyjnego, który jest wykorzystywany w instalacjach wodnych. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór zaworów grzybkowych, dostępnych w różnych wariantach materiałowych oraz zróżnicowanym rozmiarem gwintu.

  • 1
  • 2

Zawór grzybkowy ? zastosowanie

Zawór grzybkowy do wody jest ważną częścią instalacji wodociągowych i grzewczych. Jego głównym zadaniem jest kontrolowanie przepływu ilości danej substancji w rurach. Zdarza się, że zamyka instalacje. Poszczególne  typy zaworów grzybkowych różnią się pod kątem wytrzymałości na temperaturę, co decyduje o tym, do jakich instalacji są wykorzystywane. Zatem przy zakupie warto  zwrócić szczególną uwagę na parametry temperatury pracy.

W jakich instalacjach można stosować zawory grzybkowe?

Zawory do wody grzybkowe to elementy systemowe stosowane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w celu ochrony przed zalaniem. Niektóre ich rodzaje instalowane są w sieciach ciepłowniczych i klimatyzacyjnych. Zawory wykorzystywane są też w centralnym ogrzewaniu, gdzie za ich pomocą ręcznie można regulować przepływ wody w kaloryferach. W przemyśle stosuje się najczęściej zawór skośny grzybkowy.

Popularne rozmiary zaworów grzybkowych

Zawór do wody grzybkowy może być dostępny w różnych rozmiarach. W domach i mieszkaniach zazwyczaj montowany jest zawór grzybkowy 3/4 cala, który często stosowany jest do wszystkich instalacji wodnych. W armaturze łazienkowej popularny jest zawór grzybkowy ze spustem. W sprzedaży dostępny jest również zawór grzybkowy 1 cal i 1/2 cala. Dobór odpowiedniej średnicy elementu do rur jest bardzo ważny w całym procesie montażu.

Z czego wykonane są zawory grzybkowe?

Zawory tego typu zbudowane są z korpusu, w środku którego znajduje się gniazdo przylgowe. Materiał, z jakiego może być wykonany korpus, to żeliwo, stal węglowa lub stal kwasoodporna. Przepływ zamyka grzybek z uszczelką gumową albo grzybek z uszczelnieniem metalowym na ruchomym trzpieniu. To, jaki rodzaj uszczelki trzeba zastosować, zależy od temperatury wody w danej instalacji.

Jak dobrać odpowiedni zawór grzybkowy?

Żeby móc dobrać odpowiedni zawór grzybkowy, należy sprawdzić do jakiej wody będzie używany ? zimnej czy ciepłej. Dzięki temu będzie wiadomo czy potrzebny jest model z uszczelką gumową czy model mosiężny. Kolejną rzeczą jest określenie czy instalacja wymaga przepływu cieczy tylko w jednym kierunku ? wówczas należy zastosować zawór zwrotny grzybkowy. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na wymogi instalacji, w której zawór jest montowany, czyli m.in. na rodzaj przyłącza i średnicę.

Zawory grzybkowe w ofercie sklepu Terme.pl

W asortymencie sklepu Terme.pl dostępne są zawory grzybkowe pochodzące wyłącznie od czołowych producentów. Wśród nich można znaleźć takie znane marki, jak AGAFLEX, PERFEXIM, KFA czy ARCO. Zawory dostępne w sklepie spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i są najlepszym rozwiązaniem w przypadku większości instalacji. Klienci cenią ich bezawaryjność, solidne wykonanie, trwałość i funkcjonalność.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Przesyłka zgodna z zamówieniem, odpowiednio zabezpieczona i bardzo szybko dostarczona. Pełen profesjonalizm.
2024-07-21
Obsługa na najwyższym poziomie. Polecam.
pixel