Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory bezpieczeństwa (50)

Zawór bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów wszelkich instalacji stosowanych w budynkach. Chroni on system przed wybuchem na skutek zbyt wysokiego ciśnienia, utrzymując stabilny przepływ mediów w rurach. W poniższym artykule znajdziesz informacje jak działa zawór bezpieczeństwa, z czego jest zbudowany i co trzeba o nim wiedzieć przed wybraniem konkretnej armatury.

Do czego służy zawór bezpieczeństwa?

Zawory bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, mają szczególny wpływ na zabezpieczenie instalacji. Urządzenie uruchamia się w chwili, gdy na skutek awarii, rosnąca wartość ciśnienia może doprowadzić do rozszczelnienia rur przewodzących mediów, a nawet do eksplozji. Przekroczenie dopuszczalnej wartości ciśnienia sprawia, że zawór bezpieczeństwa otwiera się i nadmiar mediów zostaje wydalony do atmosfery lub podłączonego zbiornika. Istnieje szeroka gama zaworów tego typu, np. kołnierzowe, gwintowe i gwintowo-kołnierzowe z różnorodnymi rodzajami uszczelnienia.

Z czego wykonany jest zawór bezpieczeństwa?

Mimo że mechanizm działania zaworu bezpieczeństwa jest prosty, to jednak każdy jego element musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Zapobiega to ewentualnym problemom w jego działaniu, których skutki mogą być bardzo kosztowne. Zawory produkuje się z różnych stopów metali. Popularne są wyroby mosiężne, gdyż ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a sam materiał odporny na wysokie temperatury i korozję. Do instalacji bardzo często używa się również zaworów ze stali. W zależności od tego, czy są to zawory bezpieczeństwa do wody, do pieca gazowego, czy do termy elektrycznej, mogą różnić się konstrukcją i wyglądem.

Jak dobrać zawór bezpieczeństwa?

Każdy element instalacji musi być dobrany odpowiednio do indywidualnych wymagań systemu, w którym będzie umieszczony. Należy dogłębnie prześledzić normy, jakie musi spełniać zawór bezpieczeństwa. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, jakiego rodzaju czynnik będzie przepływał przez system ? czy będzie on neutralny, czy agresywny lub żrący. Żadna instalacja nie zostanie dopuszczona do użytku bez sprawnych zaworów bezpieczeństwa, dlatego zadbanie o jakość tych elementów, powinna być priorytetem.

Zawory bezpieczeństwa do CO

O tym, jaki zawór bezpieczeństwa CO, należy wybrać, decyduje typ instalacji ? otwarty lub zamknięty. Zabezpieczenie układu otwartego polega na zamontowaniu przelewowego naczynia wzbiorczego. Wymagane jest też zastosowanie zaworu różnicowego, który zabezpiecza instalację przed awariami lub sytuacjami, gdy zabraknie energii elektrycznej. Poza tym kocioł na paliwa stałe musi być połączony z instalacją przy użyciu zaworu trój- lub czterodrogowego, chroniąc go tym samym przed niską temperaturą powrotu i zapobiegając jego korozji.

W układzie zamkniętym instaluje się naczynia przeponowe (zamknięte naczynie ciśnieniowe). Poza tym stosuje się zazwyczaj dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu montuje się pierwszy zawór, odpowietrznik i manometr, a na przewodzie powrotnym drugi zawór bezpieczeństwa do CO. Należy także zabezpieczyć kotły na paliwa stałe przed wysoką temperaturą za pomocą wężownicy z zaworem jednofunkcyjnym lub przy użyciu zaworu dwufunkcyjnego.

Zawory bezpieczeństwa do zasobników CWU

Zawór bezpieczeństwa do zasobników CWU jest zazwyczaj wykonany z mosiądzu i służy do ochrony zamkniętych instalacji ciepłej wody użytkowej zgodnie z normą i dyrektywami unijnymi. Element już fabrycznie jest ustawiony na odpowiednie ciśnienie. Dokumenty dołączane do instalacji określają wymagania dotyczące zabezpieczeń i parametrów, jakie muszą spełniać.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera

Prawidłowo dobrany zawór bezpieczeństwa do bojlera zależy od rodzaju płynu, który się w nim znajduje. Element ten będzie pomagał regulować ciśnienie w instalacji, aby bojler nie eksplodował z powodu wzrostu ciśnienia. Zawory do bojlera można podzielić ze względu na sposób ich działania - wyróżniamy zawory niskociśnieniowe i zawory wysokociśnieniowe.

Zawór bezpieczeństwa na zasilaniu czy powrocie?

O tym, czy zamontować zawór bezpieczeństwa na zasilaniu czy powrocie, decyduje producent źródła ciepła. Zazwyczaj, gdy w dokumentach nie widnieje nakaz instalacji zaworu bezpieczeństwa na urządzeniu, wówczas należy założyć go w pobliżu źródła ciepła na zasilaniu. Najważniejsze jest to, aby cały system działał sprawnie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Dlatego też dobór instalacji oraz jej wykonanie warto zlecić fachowcom z obszerną i aktualną wiedzą techniczną.

Zawory bezpieczeństwa w ofercie sklepu Terme.pl

W sklepie Terme.pl z pewnością znajdziesz wysokiej klasy zawory wytwarzane przez popularne marki. Jedną z nich jest AFRISO zajmująca się  produkcją armatury zabezpieczającej i regulacyjnej. Kolejnym znanym przedsiębiorstwem jest HUSTY, które poza niezawodnymi produktami, oferuje klientom także wsparcie techniczne, katalogi branżowe i darmowy program doboru zaworów bezpieczeństwa SYR. Znakomity asortyment posiada również marka HONEYWELL zdobywająca liczne branżowe nagrody i wyróżnienia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
Super sprzedawca . Polecam
2024-03-13
Bardzo szybko została dostarczona przesyłka . Solidna firma
pixel