Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Reduktory ciśnienia

Reduktory ciśnienia mają za zadanie regulować substancję roboczą w instalacjach. Stanowią one przeważnie część zespołów przygotowania powietrza i są stosowane na początku instalacji pneumatycznej lub bezpośrednio przed odbiornikami. Są one niezbędnym elementem do prawidłowej pracy elementów pneumatycznych i znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Jak działa reduktor ciśnienia?

Reduktory ciśnienia stanowią element układu stabilizacji ciśnienia, którego zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia w układzie pneumatycznym. Reduktory ciśnienia oleju pozwalają na stabilizację ciśnienia oleju hydraulicznego. Z kolei, reduktory ciśnienia wody stabilizują ciśnienie wody, zmniejszają jej zużycie, a ponadto wpływają na obniżenie hałasu.

Działanie standardowego reduktora polega na redukcji ciśnienia wejściowego do właściwego poziomu ciśnienia wyjściowego. Dzieje się to na ogół za pomocą specjalnie zamontowanej sprężyny, na którą działa ciśnienie robocze, np. poprzez membranę. Zasada działania reduktora ciśnienia wody jest całkiem prosta. Zbyt silny strumień wody działający na membranę w reduktorze, unosi sprężynę, co pozwala na osiągnięcie wymaganego ciśnienia.

Precyzyjne reduktory ciśnienia są w stanie utrzymywać stałą wartość ciśnienia wyjściowego, niezależnie od wahań ciśnienia wejściowego. Jeżeli następuje wzrost ciśnienia wyjściowego ponad ustawioną wartość, zespół membrany podnosi się, wypuszczając nadmiar ciśnienia do atmosfery. Zaś reduktor ciśnienia wody jest przeznaczony do utrzymywania stałego ciśnienia za głównym zaworem, gdzie zabezpiecza całą instalację przed nadmiernym jego wzrostem.

Czy reduktory ciśnienia są koniecznością?

Każda właściwie wykonana instalacja powinna zawierać odpowiednie reduktory ciśnienia, co zapewnia jej należyte działanie. Prawidłowa wartość ciśnienia w instalacji jest bowiem niezbędna, aby zachować dobry stan wszystkich elementów systemu. Warto wiedzieć, iż wahania ciśnienia mogą powodować awarie i uszkodzenia różnego typu urządzeń.

Reduktory ciśnienia są pożądane tam, gdzie istniejące ciśnienie jest zbyt wysokie dla instalacji lub urządzeń, lub podlega okresowym wahaniom. Przykładowo reduktory ciśnienia na sieci wodociągowej stosuje się wtedy, gdy:

  • ciśnienie robocze w instalacji przekracza dopuszczalną wartość,
  • ciśnienie przed zaworem bezpieczeństwa przekracza 80 proc. ciśnienia otwarcia zaworu,
  • okresowe użytkowanie instalacji może mieć wpływ na ryzyko czasowego nadciśnienia roboczego,
  • ciśnienie spoczynkowe w instalacji jest wyższe niż 5 bar.

Reduktory ciśnienia w ofercie sklepu Terme.pl 

W ofercie sklepu Terme.pl znajdują się m.in. reduktory ciśnienia firmy AFRISO. Są to reduktory ciśnienia oleju dla instalacji pierścieniowej  przeznaczone do utrzymania stałego ciśnienia na przewodzie zasilającym palniki, a także reduktory ciśnienia oleju przeznaczone do obniżenia ciśnienia oleju do stosowania w instalacjach jednorurowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Sprawna obsługa, polecam
2024-07-19
Szybką dostawa
pixel