Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wywiewki

Wywiewka kanalizacyjna odgrywa istotną rolę w instalacji sanitarnej. Powinien być nią zakończony każdy pion kanalizacyjny po wyprowadzeniu ponad dach. Jej obecność zapobiega bowiem powstawaniu podciśnienia oraz wysysaniu wody z syfonów urządzeń sanitarnych. Materiał, z którego jest wykonana wywiewka należy dostosować do rodzaju pionu kanalizacyjnego. Z reguły, elementy tego typu wykonane są z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC lub PP. Wywiewki wykonane z PVC najczęściej mają średnice 50 mm, 75 mm, 110 mm, 160 mm lub 200 mm.

Wywiewka kanalizacyjna ? jak działa?

Kompletna wywiewka kanalizacyjna dachowa jest złożona z:

  • kominka wentylacyjnego posiadającego daszek i otwory wentylacyjne o właściwej powierzchni,
  • rury wentylacyjnej,
  • kieliszka, czyli elementu redukcyjnego,
  • kołpaka.

W domach jednorodzinnych ścieki spływają pod własnym ciężarem do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. By to umożliwić, należy zapewnić właściwy dopływ powietrza do pionów kanalizacyjnych. Bez niego powstawałoby podciśnienie skutkujące wysysaniem wody w syfonach podłączonych urządzeń. Przez otwartą instalację kanalizacji wewnętrznej do wnętrza domu dostawałyby się gazy kanałowe o nieprzyjemnym zapachu, takie jak metan czy siarkowodór, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców.Aby do tego nie dopuścić, piony kanalizacyjne powinny być zakończone wywiewkami ponad dach.

Wywiewki kanalizacyjne wpływają na napowietrzanie instalacji kanalizacyjnej oraz na usuwanie do atmosfery wspomnianych gazów kanałowych. Rura wywiewna stanowi przedłużenie pionu kanalizacyjnego ponad najwyżej położonym podejściem kanalizacyjnym, Dzięki niej instalacja ma bezpośrednie połączenie z atmosferą. Wywiewka podczas odprowadzania ścieków zasysa powietrze atmosferyczne do pionu wentylacyjnego i w taki sposób wpływa na prawidłowe działanie kanalizacji.

Jaka średnica wywiewki kanalizacyjnej będzie odpowiednia?

Wywiewki kanalizacyjne dachowe muszą mieć średnicę równą lub nieco większą od średnicy wentylowanego pionu kanalizacyjnego. To, czy średnica wywiewki musi ją przekraczać, czy też nie, zależne jest od rozwiązania systemowego. Należy mieć świadomość, że właściwie przebiegająca praca systemu kanalizacyjnego zależy przede wszystkim od jego napowietrzania.

Wywiewki kanalizacyjne ofercie sklepu Terme.pl

W sklepie Terme.pl dostępne są wywiewki takich renomowanych producentów jak Capricorn, Spiroflex, czy Hydroland. Wykonane są z tworzywa i dostępne w różnych rozmiarach i średnicach. Ich gabaryty muszą zostać indywidualnie dobrane do pionów kanalizacyjnych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Z przykrością stwierdzam że komunikacja między firma a logistyka jest słaba jestem rozczarowana i uważam że klient nie jest najważniejszy z powodu zaistniałej sytuacji o której mowa to wtajemniczeni wiedzą o czym pisze
2024-06-23
Znalazłem piec taniej tzn. Sam mnie znalazł przez spam w necie ale już po fakcie, warto grzebać i szukać
pixel