Pompy ciepła gruntowe
Pompa ciepła gruntowa to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych urządzeń grzewczych. Pozwala na ogromne oszczędności, a jednocześnie jest przyjazna dla środowiska. Jej zaletą jest także łatwość działania i użytkowania. Z jej pomocą można ogrzać dom nawet podczas mroźnej zimy, bez lęku przed niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Co prawda instalacja gruntowych pomp ciepła wymaga wykonania prac gruntowych, szybko jednak można się przekonać, że ta inwestycja błyskawicznie przynosi efekty i sama się spłaca w postaci niskich kosztów ogrzewania.
Gruntowe pompy ciepła - wydajne niskotemperaturowe ogrzewanie CO i CWU
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas sezonu grzewczego temperatura gruntu wynosi około 10°C. Oznacza to, że bez problemu można z niego pobierać energię wystarczającą do ogrzewania domu aż do wiosny, co umożliwiają rozwiązania niskotemperaturowe. Ponadto gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej jest w stanie zapewnić ciepło w całym domu przy zachowaniu zdecydowanie niższych cen niż standardowe urządzenia grzewcze.
Co istotne, pompy ciepła można wykorzystać zarówno do instalacji CO (centralnego ogrzewania), jak i CWU (ciepłej wody użytkowej). To rozwiązanie ekologiczne, bo zdecydowana większość energii pobierana jest ze środowiska naturalnego, jednocześnie mu przy tym nie szkodząc. Zaledwie niewielka część pozyskiwana jest w postaci energii elektrycznej, bo jest to niezbędne do napędzania sprężarki.
Jak działa pompa ciepła gruntowa?
Gruntowa pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów:
- parownika,
- sprężarki,
- skraplacza,
- zaworu.
Ciepło, które jest generowane przez grunt, przechodzi przez parownik. Trafia następnie do instalacji urządzenia, w której znajduje się płyn ? zwykle woda lub solanka. Ciecz zostaje zamieniona w gaz i podgrzana w sprężarce. Kolejnym elementem jest skraplacz, w którym ciepło zostaje przejęte przez wodę krążącą w grzejnikach budynku. Gdy płyn przejdzie przez rozprężny zawód, cały proces rozpoczyna się od nowa.
Pompa ciepła gruntowa - jak głęboko?
Pompy ciepła gruntowe mogą mieć kolektor gruntowy:
- poziomy,
- pionowy.
W przypadku rozwiązań poziomych najczęściej urządzenie lokowane jest na głębokości ok. 1,2-1,5 m poniżej granicy przemarzania. Wyjątkiem jest sytuacja występowania powyżej cieku wodnego. Wtedy konieczne może być znacznie płytsze umiejscowienie. Jest to rozwiązanie dość oszczędne. Prace w znacznej mierze można wykonać samodzielnie, bo najczęściej nie ma potrzeby wykonywania odwiertów.
Urządzenia z kolektorem pionowym zazwyczaj dobrze sprawdzają się w przypadku działek małych lub o nierównym podłożu. Konieczne w ich przypadku jest wykonanie odwiertów o głębokości nawet 100 m, choć wiele zależy od zapotrzebowania na ciepło konkretnego budynku. Kolektory umieszczane są w wykonanych odwiertach, których zwykle trzeba wykonać ok. 4-6.
Gruntowa pompa ciepła a temperatura otoczenia
Jak pompa ciepła gruntowa reaguje na temperaturę otoczenia? Urządzenie to jest w stanie poradzić sobie nawet z wyjątkowo mroźną zimą. Zależnie od modelu i producenta, może ono umożliwić sprawne pobieranie ciepła z otoczenia nawet przy -28°C. Często pełna wydajność nominalna określana jest natomiast na -15°C. W praktyce oznacza to zatem, że pompy te doskonale nadają się do instalowania w warunkach klimatycznych panujących w Polsce.
Gruntowe pompy ciepła w ofercie sklepu Terme.pl
Najwyższej klasy pompy i grupy pompowe w swojej ofercie ma sklep Terme.pl. Co jednak wyróżnia te urządzenia na tle konkurencji? Pochodzą one od najbardziej znanych i zaufanych producentów dostępnych na rynku. Mowa tu o tak renomowanych markach, jak m.in. Buderus czy De Dietrich.
Dlaczego warto sięgnąć po pompę ciepła gruntową od jednego z tych producentów? Ponieważ są to urządzenia łączące atrakcyjne ceny, funkcjonalność oraz najwyższe standardy wykonania. Cechują się imponującą trwałością. Dzięki niej użytkownik może być pewien, że będzie to inwestycja przynosząca ogromne korzyści przez wiele długich lat.