Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory regulacyjne

Zawory regulacyjne zapewniają bezpieczną pracę instalacji. Dzięki nim można kontrolować ilość przepływu danego czynnika w różnorodnych w układach. Te modele, podobnie jak inne rodzaje zaworów, stosowane są w automatyzacji procesów technologicznych, tym samym gwarantując komfort zarówno w budynkach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.

  • 1
  • 2

Zawory regulacyjne ? do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje, zawory tego typu służą do regulacji poziomu mediów przepływających przez system, zmieniając przekrój otworu. Mogą być wykorzystywane np. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, systemach ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Stosowanie zaworów regulacyjnych do ciepłej wody użytkowej lub CO pozwala uzyskać oszczędności na kosztach eksploatacji. Ze względu na kontakt z substancjami o różnej temperaturze i ciśnieniu, różnią się budową, cechami i parametrami.

Wyroby te pozwalają na ograniczenie ilości danego medium, która dopływa do punktu czerpalnego lub urządzenia. Głównym zadaniem zaworów regulujących jest zapobieganie skutkom awarii rurociągu jak np. zalanie pomieszczenia, dlatego tak ważna jest trwałość, solidność i prawidłowe zainstalowanie zaworów. Cały system musi działać sprawnie i zapewniać bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, tym samym istotne jest, aby zlecić montaż ekspertom z obszerną i aktualną wiedzą techniczną.

Rodzaje zaworów regulacyjnych

Istnieje kilka podziałów zaworów regulacyjnych.  Ze względu na rodzaj konstrukcji korpusu i zabudowy w rurociągu najpopularniejsze są zawory grzejnikowe termostatyczne, zawory kątowe, zawory 3-drogowe i zawory 4-drogowe.

Zawory grzejnikowe termostatyczne

Zawory do grzejników to obowiązkowe elementy wyposażenia systemów ogrzewania, które umożliwiają korzystanie z kaloryfera. Są zakończone głowicą termostatyczną z pokrętłem. Mają prostą budowę i są niezbędne podczas montażu całego systemu. Zawory termostatyczne pozwalają użytkownikowi na kontrolę temperatury poprzez regulację natężenia ogrzewania. Dzięki nim można z łatwością wyłączyć lub włączyć ogrzewanie ? wszystko w zależności od indywidualnej potrzeby. Wyroby tego typu mają szerokie zastosowanie i są konieczne wszędzie tam, gdzie znajduje się grzejnik, czyli praktycznie w każdym możliwym pomieszczeniu w domu, biurze, na korytarzach czy klatkach schodowych.

Zawory regulacyjne kątowe

Aby podłączyć wodę z instalacji wodociągowej do umywalki, pralki, zmywarki lub podobnego sprzętu, należy użyć specjalnej armatury. Każde przyłącze tego rodzaju wyposażone jest w regulujący zawór kątowy. W razie potrzeby, poprzez proste przekręcenie pokrętła, ogranicza on wielkość ciśnienia przepływu, zamyka lub przywraca na nowo dopływ wody. Bardzo ważne jest, aby był to produkt wysokiej jakości, wykonany z  materiału odpornego na korozję i obciążenia. Ma to wpływ na jego prawidłową pracę i żywotność.

Zawory regulacyjne 3-drogowe i 4-drogowe

Zawory regulacyjne 3- i 4-drogowe zazwyczaj przeznacza się do montażu w układach grzewczych zasilanych kotłami na paliwa stałe. Ich działanie polega na połączeniu gorącej wody kotła z chłodną wodą z powrotu według ustalonych proporcji, na które wpływ ma użytkownik. Temperatura zasilania ma wpływ na regulację mocy danego odbiornika. Pierwsze z nich mają kształt litery ?T?. W środku korpusu mają mieszadełko, które kieruje wodą do jednego z trzech wlotów/wylotów. Zawór czterodrogowy ma jeden port więcej. Jednym z zadań tego typów zaworów regulacyjnych jest przesyłanie podgrzanej wody do różnych miejsc w budynku.

Zawory regulacyjne w ofercie sklepu Terme.pl

W asortymencie sklepu Terme.pl znajduje się szeroka oferta wyrobów z zakresu układów i komponentów hydrauliki m.in. instalacje stalowe, instalacje gazowe, uszczelnienia, zawory czy pompy. Terme.pl proponuje produkty wielu cenionych producentów, w tym AFRISO, ARCO, HONEYWELL czy HERZ. Dostępne zawory spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to fachowcy Terme.pl chętnie udzielają profesjonalnych porad podczas zakupów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Znalazłem piec taniej tzn. Sam mnie znalazł przez spam w necie ale już po fakcie, warto grzebać i szukać
2024-06-23
Świetny kontakt, wszystko bardzo sprawnie
pixel