Pompy ciepła powietrzne
Pompa ciepła powietrzna to urządzenie sprawdzające się w wielu sytuacjach. Wykorzystać ją można do ogrzewania pomieszczeń, ale także przygotowywania gorącej wody użytkowej. Zależnie od modelu, sprawować może funkcję klimatyzacji, a nawet stanowić uzupełnienie instalacji z kotłem c.o. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła, a w dodatku jest bardzo łatwa w montażu. W połączeniu z wysoką jakością wykonania oraz atrakcyjną ceną jest jednym ze szczególnie często wybieranych rozwiązań dostępnych na rynku.
Powietrzne pompy ciepła - ekologiczne ogrzewanie CO i CWU
Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Jej działanie bazuje na odnawialnym źródle energii i nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Możliwe jest wykorzystanie jej zarówno do instalacji CO (centralnego ogrzewania), jak również CWU (podgrzewania wody użytkowej).
Na korzyść powietrznych pomp ciepła przemawia łatwość ich użytkowania oraz funkcjonalność. Ich małe gabaryty sprawiają, że łatwo dostosować je do układu pomieszczenia. Gwarantują wysokie bezpieczeństwo oraz niska cena montażu. Ich wykorzystanie prowadzi do skutecznego obniżenia kosztów pozyskiwania ciepłej wody czy ogrzewania budynku. Urządzenia te są w stanie odzyskać ciepło z powietrza nawet podczas panowania na zewnątrz ujemnych temperatur.
Powietrzna pompa ciepła monoblok czy split?
Pompa powietrzna ciepła może występować w dwóch różnych rodzajach:
- monoblok,
- split.
Cechą charakterystyczną pompy ciepła monoblok jest to, że wszystkie jej elementy są w jednej obudowie. Dzięki temu system ten jest niezwykle wydajny, a jednocześnie wygląda estetycznie. Nie rzuca się w oczy i bez zarzutu spełnia swoje zadanie.
W przypadku pompy ciepła powietrznej typu split mamy do czynienia z produktem dostosowanym do montażu w niemalże każdym pomieszczeniu. Wyróżnia go budowa modułowa, dzięki której użytkownik zyskuje swobodę balansowania montażem i instalacją układu. Stanowi to gwarancję ogromnej wygody i bardzo wysokiej funkcjonalności.
Pompa ciepła powietrzna - zasada działania
Na czym polega zasada działania pompy powietrznej i tajemnica jej skuteczności? Urządzenie zbudowane jest z czterech głównych elementów, są to:
- parownik,
- sprężarka,
- skraplacz,
- zawór dławiący.
Zadaniem parownika jest pobieranie ciepła docierającego do niego prosto z powietrza atmosferycznego. Następnie dochodzi do podniesienia ciśnienia czynnika roboczego przez sprężarkę, a dalej skroplenia go i oddania ciepła do wody. Za ten proces odpowiada skraplacz. Ostatnim krokiem jest obniżenie ciśnienia czynnika roboczego, co jest zadaniem zaworu dławiącego.
Warto podkreślić, że pompy ciepła od wiarygodnego producenta powinny charakteryzować się dobrym współczynnikiem efektywności COP. Jest to korzystny bilans między stosunkiem ciepła użytkowego do energii, jaka jest pobierana przez sprężarkę. Wtedy praca urządzeń jest efektywna i przynosi pożądane efekty.
Jaka moc powietrznej pompy ciepła?
Aby odpowiednio dobrać moc powietrznej pompy ciepła, należy poznać zapotrzebowanie budynku na moc cieplną. Zazwyczaj jest ona podawana przez projektanta. Na tej podstawie można łatwo obliczyć parametry potrzebnego urządzenia. Pg (moc grzewczą) oblicza się, mnożąc powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Jeśli urządzenie ma być dodatkowo wykorzystywane do ogrzewania CWU, wskazane jest doliczenie ok. 1 kW na czterech domowników.
Pompy ciepła powietrzne w ofercie sklepu Terme.pl
Aby powietrzne pompy ciepła funkcjonowały prawidłowo przez wiele lat, warto sięgać po produkty oferowane przez wiarygodnych producentów. To gwarancja zarówno wysokiej jakości urządzeń, jak również ich atrakcyjnych cen. Tylko takie oferty czekają na klientów poszukujących najlepszych rozwiązań w sklepie Terme.pl. Bez problemu kupić tu można najlepsze sprzęty marek cieszących się doskonałymi opiniami na rynku, takich jak np.:
BUDERUS, GALMET, HEWALEX, IMMERGAS, KOSPEL, TERMET oraz VAILLANT.