Zawory zwrotne
Zawory zwrotne to jedne z najważniejszych elementów w systemach sprężonego powietrza i wodociągowych. Nie tylko pozwalają na prawidłowe ukierunkowanie przepływu mediów, lecz również zabezpieczają układ przed ich powrotem. Nieprawidłowy montaż tych elementów może powodować kosztowne awarie, dlatego odpowiednio dobrany i fachowo zainstalowany zawór zwrotny umożliwia stworzenie solidnej, niezawodnej i szczelnej instalacji.
- 1
- 2
Zawory zwrotne do instalacji wodnych i powietrznych
Istnieje wiele typów urządzeń zwrotnych wykorzystywanych do instalacji wodnych i powietrznych, które sterują kierunkiem mediów. Jednym z nich są zawory dławiąco zwrotne, stosowane w układach pneumatycznych. Elementy te można umieścić przy każdym siłowniku. Tego rodzaju instalacja ma niezbędne zawory dławiące (iglicowe), które ograniczają rozmiar szczeliny przepływu medium. W połączeniu z zaworem zwrotnym dają nam pewność, że dławienie odbywać się będzie wyłącznie w jednym kierunku, blokując przepływ w przeciwną stronę. Dzięki temu można uzyskać płynną i precyzyjną regulację pracy systemu.
Istnieją również zawory zwrotne kulowe. Ich działanie ma również na celu odcięcie rurociągu w sytuacji, gdy woda lub powietrze odwrócą swój przepływ. Zawór ten ma kulkę, która stanowi element zamykający przepływ. Gdy jego kierunek jest zachowany, kulka się unosi. W przypadku jego odwrotu ta opada i blokuje go. Kulka ta wykonana jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej, aluminium lub mosiądzu. Na tej samej zasadzie działają zawory zwrotne klapowe, które zamiast kulki mają klapę. Oba rodzaje zaworów instalowane są w układach poziomych i pionowych.
Zawory zwrotne ? jak działają?
W wielu przypadkach brak odpowiednich zaworów w układzie spowodowałby niepoprawne działanie instalacji. Zawór zwrotny, służący do zapewnienia przepływu mediów w jednym kierunku, blokuje także ich powrót. Element ten zamyka się i otwiera w zależności od występujących różnic ciśnień po obu jego stronach. Praca na takiej zasadzie sprawia, że zarówno zawory zwrotne do wody, jak i do powietrza, są urządzeniami samoczynnymi i nie potrzebują systemów sterujących.
Gdzie zamontować zawór zwrotny?
Wybierając model zaworu zwrotnego do danej instalacji, należy zwrócić uwagę na jego parametry, które są kluczowe dla właściwego działania urządzenia i systemu. Istotny jest rozmiar zaworu, jego dostosowanie do typu medium, dla którego będzie użyty, oraz średnica rurociągu, na jakim będzie zamontowany. Do produkcji zaworów wykorzystywane są różne materiały: stal, mosiądz i tworzywo sztuczne (np. polipropylen). To, z czego powinien być wykonany zawór zwrotny, zdeterminowane jest przez rodzaj medium, wielkość przepływu i poziomu ciśnienia.
Zawory zwrotne są montowane w instalacjach wodnych, CO czy sprężonego powietrza. W domach jednorodzinnych znajdują swoje zastosowanie w układach wentylacyjnych. Zazwyczaj instaluje się je przy pomocy gwintu na korpusach i odcinkach rur, za różnego rodzaju pompami czy przed zaworem odcinającym. W zależności od konstrukcji może być umieszczony pionowo lub poziomo. Całość układu musi działać sprawnie i zapewniać bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, dlatego warto zlecić montaż fachowcom z obszerną i aktualną wiedzą techniczną.
Zawory zwrotne w ofercie sklepu Terme.pl
Terme.pl ma szeroką ofertę produktów w zakresie systemów i komponentów hydrauliki (np. instalacje gazowe, instalacje miedziane, pompy, zawory zwrotne do powietrza, chemia instalacyjna). Z asortymentu sklepu korzystają zarówno fachowcy z branży, jak i klienci indywidualni. Terme.pl współpracuje wyłącznie z renomowanymi producentami, np. ARCO, FERRO, KELLER czy PERFEXIM, którzy proponują urządzenia najwyżej jakości.
Decydując się na zakup wyrobów z naszego sklepu, klient zyskuje pewność, że w jego ręce trafią produkty bezawaryjne i solidnie wykonane. Tym samym będzie mógł cieszyć się prawidłowo działającym systemem przez długie lata, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów napraw serwisowych. W razie potrzeby zespół ekspertów Terme.pl chętnie udziela profesjonalnych wskazówek i pomaga dobrać odpowiedni sprzęt.