Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Grupy pompowe

Grupa pompowa jest funkcjonalnym i niewielkim urządzeniem, które skupia kilka elementów instalacji. Stosuje się je w systemach grzewczych, które są rozdzielone na co najmniej dwa obiegi. Wykorzystuje się je domach jednorodzinnych i w budynkach użyteczności publicznej. Do najpopularniejszego zestawu tego typu należy, m.in. grupa pompowa z zaworem mieszającym, a szczególnie grupa pompowa mieszająca do podłogówki.

  • 1
  • 2

Do czego służą grupy pompowe?

Zadaniem grupy pompowej jest odbieranie ciepła z danego źródła (pompa ciepła, kocioł itp.) i jego transport do odbiorników. Jak już wcześniej wspomniano, są niezbędne w domach, gdzie potrzebne są minimum dwa obiegi grzewcze. Najczęściej używa się je w instalacjach ogrzewania podłogowego (np. zestaw pompowy do podłogówki, zestaw pompowy z mieszaczem) i ściennego. Wykorzystuje się je również w sytuacji, gdy działanie pompy jest zbyt słabe dla rozległych instalacji.

W nowoczesnych domach rozdzielenie kilku instalacji grzewczych, które pracują na czynniku grzewczym o różnych temperaturach, jest niezbędne. Grupy pompowe stabilizują ich działanie, a domownicy zyskują komfort użytkowania, gdyż mogą dowolnie regulować poziom temperatur w zależności od preferencji.

Jak wybrać odpowiednią grupę pompową?

Wyłącznie znakomicie dobrane komponenty zestawu pompowego dają gwarancję bezproblemowego działania instalacji. Budowa każdej grupy pompowej zależy od jej wykorzystania i specyfiki danego systemu. Te czynniki mają duży wpływ na dopasowanie pompy, jej moc czy zastosowane zawory (np. mieszający, 3-drożny, 4-drożny). Przydatne są także odpowiednie sterowniki do pompy ? wówczas sterowanie obiegami może zyskać na skuteczności, dzięki możliwości dopasowania go do warunków panujących w danym momencie.

Dodatkową częścią zestawu może być mieszacz. Dzięki niemu ciepła i zimna woda zostają wymieszane ze sobą, tak aby otrzymać jedną optymalną temperaturę. Najczęściej stosowana jest grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki, po to by podłoga nie nagrzewała się do zbyt wysokiej temperatury. Byłoby to nie tylko niekomfortowe dla użytkowników, ale również mogłoby uszkodzić całość instalacji. 

Należy też pamiętać o prawidłowym zainstalowaniu zestawu pompowego. Przed przykręceniem go do ściany powinno się zdjąć przednią osłonę izolacyjną i wypoziomować sprzęt. Następnie trzeba sprawdzić szczelność instalacji w miejscu montażu i dopiero potem przeprowadzić próbę ciśnieniową.

Grupy pompowe w ofercie sklepu Terme.pl

Bogaty asortyment Terme.pl to wiele urządzeń i komponentów służących do wykonania różnorodnych instalacji w domach, budynkach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych itp. Sklep oferuje m.in. pompy i grupy pompowe.  Produkty takie jak grupa pompowa z mieszaczem AFRISO, TIA czy GALMET to wyroby solidnie wykonane, energooszczędne, praktyczne i niezawodne. Wyroby te są popularne wśród wielu instalatorów i inwestorów z branży budowlano-remontowej. Współcześnie zestaw pompowy do ogrzewania podłogowego znajduje swoje zastosowanie prawie w każdym nowoczesnym domu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Sklep O.K
2024-07-22
Będzie naprawdę dobrze jak wszystkie produkty będą dostępne z jednego magazynu, moje zamówienie było oddzielone na dwa terminy odbioru i trochę zbyt długo trzeba było czekać.
pixel