Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Termomanometry

Termomanomter to urządzenie pomiarowe łączące w sobie cechy manometru oraz termometru, dzięki czemu można jednocześnie odczytywać temperaturę i ciśnienie w badanym medium, np. w instalacjach przemysłowych lub laboratoryjnych. Termomanometr może mieć różne formy, np. w postaci klasycznej rurki manometru, w której dodatkowo umieszczony jest termometr lub w postaci elektronicznego urządzenia pomiarowego, które jednocześnie wyświetla obie wartości na ekranie.

Termomanometry - gdzie znajdują zastosowanie?

Termomanometry to urządzenia pomiarowe, które mogą przydać się w instalacjach grzewczych gospodarstw domowych, na przykład w kotłach parowych i nie tylko. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja zarówno o ciśnieniu, jak i o temperaturze przesyłanego czy zgromadzonego medium, na przykład wody. Dostępne na rynku urządzenia łączące w sobie cechy termometru oraz manometru przystosowane są zazwyczaj do mierzenia właściwości substancji nieagresywnych - olejów, wody czy gazów (np. powietrza). Czujniki mające styczność z medium wykonane są najczęściej ze stopu miedzi, a więc opomiarowywana substancja nie może wykazywać reaktywności z tym pierwiastkiem.

Termomanometry znajdują swoje zastosowanie także w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, gdzie używane są do pomiaru temperatury i ciśnienia pary wodnej lub innych czynników wykorzystywanych do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

W laboratoriach termomanometry są stosowane do precyzyjnego pomiaru temperatury i ciśnienia w reakcjach chemicznych, natomiast w branży naftowej, stosuje się do kontrolowania tych parametrów w rurociągach i zbiornikach ropy naftowej czy gazu ziemnego.

Rodzaje termomanometrów

W zależności od zastosowania, termomanometry mogą mieć różne dokładności pomiarowe, zakresy pomiarowe i rodzaje wyjść pomiarowych, np. analogowe lub cyfrowe. Najczęściej stosowanymi termomanometrami są urządzenia wykorzystujące technikę manometru ciśnieniowego z rurką Bourdona. Ze względu na swoją uniwersalność, znajdują one szerokie zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach grzewczych, zwłaszcza tych montowanych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Rurka Bourdona to owalna, miedziana rurka zakończona z jednej strony gwintem, a z drugiej strony mechanizmem poruszającym wskazówką miernika. Pod wpływem ciśnienia rurka lekko się rozwija pokazując na wskaźniku wartość ciśnienia dla mierzonego medium.

Pomiar temperatury może odbywać się za pomocą czujnika bimetalicznego wykonanego w formie spirali skręconej z dwóch taśm metali o różnych wartościach współczynnika rozszerzalności temperaturowej. Pod wpływem działania temperatury, taśma wygina się w kierunku metalu o mniejszej rozszerzalności, a spirala przesuwa wskazówkę wyznaczającą temperaturę na tarczy.

Termomanometry w ofercie Terme.pl

W sklepie internetowym Terme.pl znajduje się szeroki wybór termomanometrów sprawdzonych marek. Urządzenia pomiarowe dostarczane przez takich producentów, jak INTROL czy AFRISO, dobrać można do indywidualnych potrzeb swojego projektu - w zależności od tego, jakiej dokładności termomanometru potrzebujemy, na jakim montażu nam zależy, do mierzenia jakich wartości temperatury i ciśnienia będziemy go używać czy przede wszystkim, do jakiego rodzaju medium.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą urządzeń pomiarowych na Terme.pl! W razie niedostępności poszukiwanego termomanometru, zachęcamy do kontaktu w celu zamówienia danego produktu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
SZYBKA REALIZACJA I DOSTAWA
2024-06-23
Szybka wysyłka towar zgodny z opisem, polecam
pixel