Przepustnice
Przepustnice, nazywane inaczej zaworami motylkowymi, są podstawowym elementem w wyposażeniu większości układów rurociągów. Zazwyczaj znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach kanalizacyjnych, przemysłowych i ciepłowniczych, a najczęściej stosuje się je w instalacjach wodnych. W zależności od tego, gdzie mają być wykorzystane, można wyróżnić przepustnice odcinające przepływ i przepustnice regulujące jego natężenie.

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN 100, PN16, wyk. C67

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN 80, PN16, wykon. C68 - dysk ASI316

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN 50, PN16, wykon. C68 - dysk ASI316

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN100, PN16, wykon. C68 - dysk ASI316

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN 65, PN16, wykon. 67

Przepustnica żeliwna ART. 2103 DN 80 EFAR 1.2103.080.1621

Przepustnica żeliwna ART. 2103 DN 50 EFAR 1.2103.050.1621

Przepustnica zaporowa FIG. 497, DN150, PN16, wykon. C68 - dysk ASI316
Przepustnice do instalacji wodnych
Przepustnice mają tzw. korpus, w którym znajduje się dysk obracany specjalnym wałem. Ustawienie zaworu w pozycji zamkniętej sprawia, że prostopadły do przepływu dysk opiera się na uszczelnieniu i zamyka przepływ. Do budowy przepustnic wykorzystuje się powszechnie żeliwo szare, żeliwo sferoidalne oraz stal. Żeliwo sferoidalne jest bardziej wytrzymałe, trwałe i ma znacznie mniejszą wagę niż żeliwo zwykłe czy stal ? nie zgina się i bez uszkodzeń ulega odkształceniom. Uszczelnienie zaworów (tzw. manszeta) zbudowane jest najczęściej z takich tworzyw jak EPDM lub NBR.
Przepustnice motylkowe bardzo często stosuje się np. w stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach itp. Występują jako przepustnice kołnierzowe, międzykołnierzowe (do instalacji pomiędzy kołnierzami rurociągu) i międzykołnierzowe z uszami (do instalacji do kołnierza śrubami). Najpopularniejsze z nich mają napęd ręczny lub mechaniczny. Pierwszy z nich to swoistego rodzaju dźwignia albo przekładnia z kółkiem uruchamianym ręcznie. Przepustnice międzykołnierzowe sterowane są najczęściej napędem elektrycznym lub pneumatycznym.
Przepustnice to szczególny rodzaj zaworów ? lekkie i solidne elementy z krótką zabudową i dużym zakresie średnic. Te cechy sprawiają, że w przemyśle przy instalacjach rurowych mają niekwestionowaną pozycję lidera. Dodatkowym atutem jest to, że można je instalować na rurociągach w każdej pozycji (poziom, pion, skos). Dzięki szerokiemu zastosowaniu oraz wielu korzyściom, które dają, ich popularność ciągle rośnie. Zakres ciśnienia cieczy, zakres temperatur i informacje dotyczące montażu przepustnic są podane w charakterystykach konkretnych modeli. Poszukując odpowiedniego typu, należy dokładnie porównać konstrukcję i parametry danych poszczególnych urządzeń.
Przepustnice w ofercie sklepu Terme.pl
Dbałość o wysoką jakość asortymentu sprawia, że sklep internetowy Terme to odpowiednie miejsce dla instalatorów i inwestorów, którzy poszukują niezawodnych materiałów i urządzeń. W sklepie znajdują się wyroby znakomitych i cenionych producentów. Wśród nich spotyka się takie popularne marki EFAR czy ZETKAMA. Każda z nich produkuje przepustnice, które są wykorzystywane m.in. w instalacjach wodnych, gazowych czy kanalizacyjnych (kanalizacja zewnętrzna i kanalizacja wewnętrzna). Wszystkie proponowane tego typu zawory spełniają wymagania Unii Europejskiej ? mają potrzebne certyfikaty i atesty. Klienci doceniają ich bezawaryjność, trwałość, solidne wykonanie i praktyczność, a według wielu z nich, przepustnice są najlepszym rozwiązaniem na lata.