Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Przepustnice

Przepustnice, nazywane inaczej zaworami motylkowymi, są podstawowym elementem w wyposażeniu większości układów rurociągów. Zazwyczaj znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach kanalizacyjnych, przemysłowych i ciepłowniczych, a najczęściej stosuje się je w instalacjach wodnych. W zależności od tego, gdzie mają być wykorzystane, można wyróżnić przepustnice odcinające przepływ i przepustnice regulujące jego natężenie.

Przepustnice do instalacji wodnych

Przepustnice mają tzw. korpus, w którym znajduje się dysk obracany specjalnym wałem. Ustawienie zaworu w pozycji zamkniętej sprawia, że prostopadły do przepływu dysk opiera się na uszczelnieniu i zamyka przepływ. Do budowy przepustnic wykorzystuje się powszechnie żeliwo szare, żeliwo sferoidalne oraz stal. Żeliwo sferoidalne jest bardziej wytrzymałe, trwałe i ma znacznie mniejszą wagę niż żeliwo zwykłe czy stal ? nie zgina się i bez uszkodzeń ulega odkształceniom. Uszczelnienie zaworów (tzw. manszeta) zbudowane jest najczęściej z takich tworzyw jak EPDM lub NBR.

Przepustnice motylkowe bardzo często stosuje się np. w stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach itp. Występują jako przepustnice kołnierzowe, międzykołnierzowe (do instalacji pomiędzy kołnierzami rurociągu) i międzykołnierzowe z uszami (do instalacji do kołnierza śrubami). Najpopularniejsze z nich mają napęd ręczny lub mechaniczny. Pierwszy z nich to swoistego rodzaju dźwignia albo przekładnia z kółkiem uruchamianym ręcznie. Przepustnice międzykołnierzowe sterowane są najczęściej napędem elektrycznym lub pneumatycznym.

Przepustnice to szczególny rodzaj zaworów ? lekkie i solidne elementy z krótką zabudową i dużym zakresie średnic. Te cechy sprawiają, że w przemyśle przy instalacjach rurowych mają niekwestionowaną pozycję lidera. Dodatkowym atutem jest to, że można je instalować na rurociągach w każdej pozycji (poziom, pion, skos). Dzięki szerokiemu zastosowaniu oraz wielu korzyściom, które dają, ich popularność ciągle rośnie. Zakres ciśnienia cieczy, zakres temperatur i informacje dotyczące montażu przepustnic są podane w charakterystykach konkretnych modeli. Poszukując odpowiedniego typu, należy dokładnie porównać konstrukcję i parametry danych poszczególnych urządzeń.

Przepustnice w ofercie sklepu Terme.pl

Dbałość o wysoką jakość asortymentu sprawia, że sklep internetowy Terme to odpowiednie miejsce dla instalatorów i inwestorów, którzy poszukują niezawodnych materiałów i urządzeń. W sklepie znajdują się wyroby znakomitych i cenionych producentów. Wśród nich spotyka się takie popularne marki EFAR czy ZETKAMA. Każda z nich produkuje przepustnice, które są wykorzystywane m.in. w instalacjach wodnych, gazowych czy kanalizacyjnych (kanalizacja zewnętrzna i kanalizacja wewnętrzna). Wszystkie proponowane tego typu zawory spełniają wymagania Unii Europejskiej ? mają potrzebne certyfikaty i atesty. Klienci doceniają ich bezawaryjność, trwałość, solidne wykonanie i praktyczność, a według wielu z nich, przepustnice są najlepszym rozwiązaniem na lata.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1134 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Jestem bardzo wdzięczny Panu z dz. Tech. za życzliwość i fachową pomoc w doborze niezbędnych elementów do montażu. Wartością dodaną był fakt, że telefonicznie odnalazł sklep z brakującym elementem w najbardziej dogodnej dla mnie lokalizacji. Dziękuję.
2024-06-16
Wszystko ok
pixel