Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Do kotłów gazowych kondensacyjnych (191)

Kominy do kotłów kondensacyjnych są niezbędne, by bezpiecznie odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku. Przygotowując się do instalacji rur kominowych do kotłów kondensacyjnych, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak gotowe systemy kominowe koncentryczne.

Kominy do kotłów kondensacyjnych do budynków

Systemy koncentryczne charakteryzują się jednoczesnym zasysaniem powietrza i wyrzutem spalin. Są przystosowane do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Kominy systemowe do kotłów kondensacyjnych muszą charakteryzować się kwasoodpornością. Gotowe zestawy do montażu są wygodne i charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wieloletnią gwarancją.

Jak dobrać odpowiednią średnicę rury kominowej?

Rura kominowa jest niezwykle istotnym elementem całego komina do kotłów kondensacyjnych. To od wyboru odpowiedniego produktu zależy efektywność i bezawaryjna praca kotła kondensacyjnego w budynku oraz bezpieczeństwo jego działania.

Należy wiedzieć, że grubość, jaką minimalnie powinna posiadać rura kominowa to 0,4 cm. Jeśli zaś chodzi o długość przewodu kominowego, zaleca się co najmniej 4 metry. Jak więc dobrać prawidłową średnicę rury kominowej?

Dostępne średnice rury kominowej do kotłów kondensacyjnych to m.in.:

  • rura kominowa 100,
  • rura kominowa 120,
  • rura kominowa 160,
  • rura kominowa 200.

Średnica rury kominowej, jaką należy zastosować w danym kominie, zależy od projektu, który zakłada konkretne wartości i parametry.

Rura kominowa kondensacyjna może być wykonana ze stali lub ceramiki. Rura kominowa stalowa (w kominie stalowym) to najczęściej jednokanałowa konstrukcja, która dedykowana jest do odprowadzania produktów spalania. Jest niezwykle wytrzymała, a gwarancja obejmuje zazwyczaj około 10 lat!

Natomiast rura kominowa z ceramiki (w kominie ceramicznym) może być częścią konstrukcji jedno- i wielokanałowych ? spalinowych i wentylacyjnych. Ceramiczne kominy do kotłów kondensacyjnych są odporne na czynniki atmosferyczne i skropliny (ceramika jest obojętna na kondensat).

Pamiętajmy także, że z kolei rura kominowa do pieca gazowego musi posiadać odpowiedni certyfikat (powinien być dostępny do sprawdzenia u sprzedawcy). Musi być ona odporna na wspomniany, żrący kondensat i zapewniać 100% szczelność całemu systemowi.

Jaki system kominowy wybrać?

To, jaki system kominowy należy wybrać zależy przede wszystkim od tego, czy kominy będą budowane od nowa, czy może będziemy modernizować istniejący komin, na przykład z marmuru.

Jeśli tworzymy nowy komin, powinniśmy zastosować systemy kominowe koncentryczne. Umożliwiają one doprowadzanie świeżego powietrza oraz odprowadzanie spalin ? zarówno w kotłach wykorzystujących kondensację, jak i tych posiadających zamkniętą komorę spalania. Ze względu na zamknięty system spalania, są one bezpieczne dla człowieka, ale bezwzględnie wymagają odpowiedniego dopływu powietrza i odpływu spalin.

W przypadku murowanych kominów, które w trakcie modernizacji uzupełniane są o stalowe kominy z przyłączami, należy zastosować systemy kominowe jednościenne. W domach, które posiadają kotły gazowe atmosferyczne (i system nawiewowy powietrza), w zupełności wystarczy jednościenny system kominowy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
OK. polecam
2024-03-15
Super sprzedawca . Polecam
pixel