Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe to najlepsza inwestycja! Przekonaj się, dlaczego

2020-04-09
Ogrzewanie podłogowe to najlepsza inwestycja! Przekonaj się, dlaczego

W dzisiejszych czasach budując dom, wiele osób odchodzi od tradycyjnego, stosowanego przez ostatnie dziesięciolecia ogrzewania grzejnikowego. Dzieje się tak nie bez przyczyny - przywiązujemy coraz większą wagę do zdrowia i ekologii, dbając przy tym o stan swojego budżetu domowego.

Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie podłogowe?

W tym typie ogrzewania to podłoga pełni rolę grzejnika. Na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej układa się rury, w których płynie woda o temperaturze wahającej się od 35 do 55 stopni Celsjusza. Przewody, które są ułożone w jastrychu (czyli w podkładzie podłogowym) przykryte są wykończeniową warstwą dekoracyjną. To poprzez promieniowanie następuje wymiana ciepła.

Czy montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z ograniczeniami co do wyboru rodzaju podłogi?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy zmuszeni do montażu na nim podłogi kamiennej lub ceramicznej. Teraz jednak zmieniło się to diametralnie - obecnie producenci podłóg stanęli na wysokości zadania i nie ma przeszkód w montażu choćby drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Należy jednak szczególnie zwrócić uwagę na zalecenia producenta w tym zakresie oraz zapoznać się z zależnością współczynnika cieplnego oporu a określonej grubości desek podłogowych, co pomoże podjąć najlepszą decyzję.

współczynnik cieplnego oporu dla desek podłogowych o określonej grubości:

Właściwości

Grubość deski
8 mm:

Grubość deski
10 mm:

Grubość deski
12 mm:

Opór cieplny

R < 0,066 m²·K/W

R < 0,082 m²·K/W

R < 0,099 m²·K/W

Zobacz produkty

Ogrzewanie sprzyjające zdrowiu

Wybór ogrzewania w naszym domu powinien być poparty świadomością, że ciepło unosi się. Z tej przyczyny między innymi wynika odejście od ogrzewania ściennego. Montując ogrzewanie podłogowe zachowane są wszystkie sprzyjające człowiekowi warunki cieplne - potrzebujemy najwięcej ciepła w okolicach stóp, najmniej przy głowie. Kolejnym atutem tego sposobu ogrzewania pomieszczeń jest fakt, iż ciepło rozkłada się równomiernie.

Ogrzewanie podłogowe - oszczędność

Ten rodzaj ogrzewanie może być zastosowany dwojako. Ogrzewanie podłogowe może być głównym sposobem na utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach albo dodatkowym źródłem ciepła. Ogrzewanie podłogowe działa na innej zasadzie niż ogrzewanie grzejnikowe- nagrzewa się znacznie wolniej, ale też dłużej zachowuje swoją temperaturę po wyłączeniu. Przy montażu warto zainstalować dodatkowe sterowniki, które pozwoli obniżyć zużywanie zasobów, a tym samym zmniejszyć rachunki,
Rozpatrując zależność wysokości kosztów eksploatacyjnych od ogrzewania podłogowego warto wrócić do zagadnienia oporu cieplnego, który jest decydującym czynnikiem w przypadku przyjmowania i utrzymania ciepła w pomieszczeniu.

Materiał

Grubość [mm]

Opór cieplny R [m²·K/W]

marmur

25

0,012

płytki cementowe

10

0,007

płytki ceramiczne

10

0,010

linoleum

2,5

0,015

panele

7

0,056

panele

8

0,066

panele

10

0,082

panele

12

0,990

klepka dębowa

22

0,105

Deska
trójwarstwowa dębowa

14

0,106

wykładzina dywanowa

10

0,108

Jakość użytych materiałów jest odpowiedzialna za właściwe działanie ogrzewania podłogowego

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, warto zainwestować w podzespoły najlepszych firm. Opierając instalację na częściach produkowanych przez takie firmy jak KAN, Uponor, Tweetop będziemy mieć pewność, że całość będzie działała sprawnie i bez usterek. Unikajmy zakupu tanich, niesprawdzonych zamienników, ponieważ musimy mieć na uwadze, że cała instalacja montowana jest pod podłogą, więc w przypadku awarii może się to wiązać z koniecznością jej demontażu.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które łączy w sobie korzyści ekologiczne, prozdrowotne, a także umożliwia obniżenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, bez konieczności rezygnacji z wizualnych aspektów wnętrz - oznacza to, że sprawdzi się w każdym domu i może przynieść wiele korzyści.

Zobacz produkty

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2020

Produkty powiązane

pixel