Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Separatory

Instalacje centralnego ogrzewania w układzie zamkniętym są szczelne, jednak mimo to pojawianie się cząstek zanieczyszczeń i wytrącanie się kamienia sprawiły, że filtry stały się ważnym elementem sprawnie działającego systemu. Usuwaniem zabrudzeń w sieci zajmuje się też separator cząstek stałych i powietrza. Należy pamiętać, że brak filtracji wody grzewczej powoduje potencjalne awarie kosztownych części i obniża wydajność instalacji.

  • 1
  • 2

Rodzaje separatorów wody do instalacji CO

W instalacji CO mogą osadzać się różnorodne zabrudzenia i kocioł może ulec uszkodzeniu. Ponadto nawarstwianie się osadu wpływa niekorzystnie na działanie pomp, rur i zaworów, a grzejniki stopniowo tracą sprawność cieplną.  Wśród zabrudzeń można wyróżnić:

  • kamień kotłowy ? osady wapnia i magnezu wytrącane wysokimi temperaturami;
  • cząstki rdzy ? osad pochodzący z metalowych elementów systemu;
  • cząstki zawieszone z sieci wodociągowej, np. piasek, opiłki metalu;
  • pozostałości po pracach instalacyjnych, np. resztki taśmy teflonowej, resztki po lutowaniu rur.

Najpopularniejszymi metodami usuwania zanieczyszczeń w instalacjach są filtry, takie jak filtr magnetyczny, siatkowy czy strumieniowy. Jednak alternatywą są także separator powietrza, separator zanieczyszczeń oraz separator powietrza i zanieczyszczeń do wody w instalacji CO, mający na celu spowolnić przepływ medium przez przewody, tak, aby zanieczyszczenia gromadził się w jednym miejscu. 

Instalacje CO powinny mieć elementy, które usuwają cząstki powietrza w czasie eksploatacji i napełniania. Odpowietrzenie może być ręczne lub automatyczne. Automatyczny separator powietrza umożliwia likwidację przewodów i naczyń odpowietrzających, zapewniając prawidłową pracę całej sieci. Zakłada się go przy kotłach, w pionach i miejscach, gdzie gromadzi się powietrze.

Z kolei separator zanieczyszczeń CO usuwa z medium wszelkie cząstki stałe. Separacja może odbyć się, wykorzystując grawitację, kiedy to zabrudzenia gromadzą się w komorze poprzez zmniejszenie prędkości przepływu czynnika. Inny sposób oddzielania opiera się na działaniu siły odśrodkowej podczas ruchu wirowego czynnika, gdzie cząstki zanieczyszczeń uderzają o ścianki korpusu i opadają na jego dno. Separatory tego typu umieszcza się na powrocie przed kotłem. Poleca się także montaż separatorów pomiędzy dwoma zaworami odcinania. 

Separator powietrza z filtrem cząstek stałych oczyszcza wodę instalacji grzewczej najpierw z gazów, a potem w dalszej części korpusu z zabrudzeń cząstek stałych. W instalacji o wysokiej sprawności stosuje się separator zanieczyszczeń z magnesem. Ma on zamontowany silny magnes neodymowy, który przyciąga metalowe cząstki (m.in. opiłki, cząstki metalu). 

Korzyści z montażu separatorów

Separator powietrza i zanieczyszczeń to odpowiednie urządzenie, w sytuacji, gdy użytkownik świadomie chce dbać o żywotność instalacji centralnego ogrzewania. Separator znacznie wydłuża czas eksploatacji systemu, poprawia wymianę ciepła i cyrkulację mediów grzewczych. Likwidacja i zapobieganie osadzania się zabrudzeń w takich elementach sieci jak kocioł, pompy, zawory czy rury, to same korzyści dla prawidłowego ich działania. Zastosowanie separatorów likwiduje ryzyko awarii, dlatego można uniknąć niepotrzebnych kosztów ich napraw. Poza tym oczyszczanie zbiornika urządzenia jest bardzo proste i polega tylko na otworzeniu zaworu spustowego, a zabrudzenia wraz z wodą zostaną usunięte. 

Separatory w ofercie sklepu Terme.pl

Terme.pl to sklep specjalizujący się w sprzedaży produktów z branży remontowo-budowlanej. Jego bogaty asortyment przyciąga zarówno profesjonalnych wykonawców, jak i instalatorów-amatorów. W ofercie ma również liczne rodzaje separatorów takich marek jak AFRISO, GIACOMINI, TOP-THERM, HUSTY czy FLAMCO. Separator powietrza i cząstek stałych czy magnetyczny separator zanieczyszczeń to tylko dwie z wielu propozycji renomowanych i cenionych producentów. Wszystkie elementy do ochrony instalacji centralnego ogrzewania są solidnie wykonane, niezawodne i praktyczne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
szybka dostawa polecam
2024-07-22
Będzie naprawdę dobrze jak wszystkie produkty będą dostępne z jednego magazynu, moje zamówienie było oddzielone na dwa terminy odbioru i trochę zbyt długo trzeba było czekać.
pixel