Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 99 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA do 24H | Możliwość zakupu na RATY

Szafki do rozdzielaczy

W trakcie montażu ogrzewania podłogowego istotne jest zastosowanie szafki do rozdzielaczy. Ich główną funkcją jest zabezpieczenie rozdzielaczy przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dodatkowo pozwalają na komfortowe użytkowanie oraz dostosowanie mebli do wyposażenia wnętrz. Na rynku dostępne są w różnych wersjach m.in.: natynkowej, podtynkowej i do suchej zabudowy. 

  • 1
  • 2

Szafka rozdzielacza - miejsce na serce Twojego ogrzewania podłogowego

W tradycyjnych systemach grzejnikowych regulacja ciśnienia i temperatury odbywa się za pomocą kaloryfera. Główną rolę odgrywa tutaj zawór termostatyczny z głowicą. Inaczej jest w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Mechanizm pozwalający uzyskać odpowiednią temperaturę powietrza w mieszkaniu powinien znajdować się w rozdzielaczu. Jest on najczęściej wykonywany ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub tworzywa sztucznego. Jego zadaniem jest rozprowadzenie wody grzewczej do poszczególnych elementów grzewczych. Natomiast szafka rozdzielcza przeznaczona jest do montażu rozdzielaczy obwodów grzewczych. Zapewnia zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa.

Typowy rozdzielacz do ogrzewania podłogowego składa się z:

  • dwóch belek - zasilającej i powrotnej
  • wsporników pomagających utrzymać rozdzielacz w prawidłowym ułożeniu.

Szafka rozdzielaczowa powinna posiadać listwy do montażu rozdzielacza oraz listwy automatyki. Standardowo wykonana jest z lakierowanej proszkowo blachy stalowej. Rodzaj wykonania szafki z blachy kwasoodpornej pozwana na zastosowanie jej w pomieszczeniach narażonych na wysoką wilgoć, czy korozję.

Szafki do rozdzielaczy nadtynkowe czy podtynkowe?

Szafki natynkowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Największą zaletą jest ich bardzo prosty montaż i to bez względu na powierzchnię, na jakiej zamierzamy ją zamontować. Do założenia będziemy potrzebować jedynie wiertarki i kilka kołków. Ten rodzaj skrzynki montuję się przeważnie w korytarzach mieszkania, budynkach, komórce - w miejscach, z którym na co dzień nie korzystamy. Skrzynka do podłogówki natynkowa jest produkowana w większych rozmiarach, dlatego nie sprawdzi się w wąskim korytarzu, czy przedpokoju. To powoduje, że jest o wiele mniej estetyczna od skrzynki podtynkowej. W przypadku jej montażu koniecznie jest zabezpieczenie osłoną maskującą.

Coraz większą popularnością na rynku zaczynają cieszyć się szafki do rozdzielaczy podtynkowe. Dlaczego? Skrzynka jest wkuwana w ścianę, co pozwala na schowanie rozdzielacza w murze. Szafki również posiadają ściągany front, który umożliwia na swobodne zamieszczenie rozdzielacza przez instalatora. Istnieje możliwość zakupienie drzwiczek na klucz, co z pewnością się przyda, jeśli nie chcemy, aby ktoś niepowołany korzystał z naszej skrzynki. Szafka rozdzielcza podtynkowa zapewnia walory estetyczne - idealnie dopasuje się do wnętrza mieszkania, korytarzu, przedpokoju oraz innych pomieszczeń. Zapewnia także możliwość regulacji wysokości i głębokości. Jest doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na estetyce i zamieszczeniu jej w dowolnym miejscu.

Na rynku mamy możliwość wyboru praktycznie każdego koloru obudowy, dzięki czemu możemy dopasować skrzynkę do wystroju mieszkania. Jednakże warto mieć na uwadze ewentualną możliwość rozbudowy rozdzielnicy. W przypadku, gdy stopniowo wykańczamy dom, a prąd podłączamy jedynie w oddanej części użytkowej montaż zbyt małej skrzynki rozdzielczej spowoduje konieczność dodatkowych i kłopotliwych zmian. Podsumowując pod względem działania rozdzielnia podtynkowa praktycznie niczym nie różni się od szafki do rozdzielaczy natynkowych. Istotną kwestią jest dobór miejsca, w którym zamierzamy zamontować naszą skrzynkę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 1492 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-19
Wszystko ok.Polecam
2024-11-19
szybko i profesjonalnie
pixel