Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

2021-04-15
Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

Coraz częściej stosowane w polskich domach ogrzewanie podłogowe zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort ale także niskie koszty eksploatacji. Zalety takie jak optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach czy ukryte elementy grzewcze to jedne z wielu korzyści jakie sprawiają, że na podłogówkę decyduje się coraz więcej osób. Jakie jeszcze zalety posiada ogrzewanie podłogowe, a co przemawia na jego niekorzyść? Jak przebiega montaż instalacji i jaką podłogę wybrać, aby ogrzewanie prawidłowo działało? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule. 

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa główne rodzaje: elektryczne i wodne.  

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest bardzo proste w działaniu. Jego źródłem zasilania jest sieć elektryczna, wystarczy podłączenie kabla do instalacji elektrycznej i można cieszyć się komfortem cieplnym. W podłodze montuje się folie, maty lub kable grzewcze. Dużą zaletą rozwiązania elektrycznego jest brak dodatkowych kosztów na instalacje urządzenia grzewczego, nie trzeba także konserwować systemu. Wadą takiego ogrzewania jest znacznie wyższa eksploatacja. Ponadto zapowiedzi o rosnących cenach prądu nie są ciekawą perspektywą, tym bardziej że tego typu instalacji nie można zasilać systemami energii odnawialnej. Dlatego artykuł ten bardziej poświęcony będzie wodnemu ogrzewaniu podłogowemu.  

Ogrzewanie podłogowe wodne podobnie jak elektryczne jest bardzo proste w działaniu. W podłodze umieszcza się rury przez które płynie ciepła woda, która przez podłogę przekazuje ciepło do pomieszczeń. Tego rodzaju ogrzewanie współpracować może ze wszystkimi źródłami energii: pompami ciepła, instalacjami fotowoltaicznymi, kotłami gazowymi, elektrycznymi czy olejowymi.  

Zalety i wady ogrzewania podłogowego wodnego

Do zalet ogrzewania podłogowego możemy zaliczyć:

Cała podłoga jest powierzchnią grzewczą, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się równomiernie. Nie mamy poczucia tak jak w przypadku grzejników, gdzie ciepło rozchodzi się nierównomiernie i w jego obrębie bucha ciepło, a w innej części pomieszczenia czuć chłód.

  • Pionowy rozkład uzyskiwany przy ogrzewaniu podłogowym jest najlepszym rozwiązaniem dla układu krążenia człowieka. Dzieje się tak dlatego, że temperatura przy podłodze jest nieco wyższa niż na wysokości głowy. Pozwala to ogrzać nam zimne stopy, gdyż to one najszybciej marzną, zachowując komfort przy głowie i poprawiając tym samopoczucie.
  • Jest to rozwiązanie estetyczne, właściwie nie widoczne. Możemy zrezygnować z grzejników, które często zaburzają elegancję nie mogąc dopasować się do stylu pomieszczenia.
  • Jest tańszym rozwiązaniem w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego. Przy dobrze dobranej instalacji obniżenie kosztów może sięgać nawet do 30%.
  • Dobrze dobrana temperatura instalacji podłogowej ogranicza ilość kurzu w powietrzu, jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików. 

Polecamy również przeczytać nasz artykuł o korzyściach płynących z inwestycji w ogrzewanie podłogowe.

Wśród wad możemy wyróżnić:

  • Wymusza wybór materiałów wykończeniowych. Nie każdy rodzaj materiałów posiada wysoki stopień przewodnictwa cieplnego, a przy zastosowaniu jednego z nich ogrzewanie podłogowe będzie nieefektywne.
  • po etapie montażu, nie będzie możliwości zmiany bez konieczności zrywania podłogi. Dlatego aranżacja powinna być bardzo dobrze zaplanowana.
  • duża bezwładność cieplna co oznacza, że instalacja podłogowa wolno się nagrzewa i wolno stygnie a to jest utrudnieniem kiedy chcemy szybko wyregulować temperaturę w pomieszczeniu.

 

Jaka podłoga pod ogrzewanie podłogowe 

Aby ogrzewanie podłogowe było efektywne, wybór materiału na podłogę musi być przemyślany. Nie każdy rodzaj podłogi nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Należy wybierać materiały odporne na wysokie temperatury, w innym razie powierzchnia może się uszkodzić.

Doskonale przewodzącym ciepło materiałem i najlepszym do wykorzystania przy ogrzewaniu podłogowym są płytki ceramiczne, terakota czy gres. Tworzywa te posiadają niski opór cieplny. Zastosujemy je w łazienkach czy kuchniach. A co w pokojach? Na rynku dostępne są panele winylowe, które momentalnie kumulują ciepło dzięki swojej niewielkiej grubości. Panele takie możemy zastosować w pokojach jak i łazienkach gdyż są one całkowicie wodoodporne, chcąc zachować spójność w całym wnętrzu stosując ten sam materiał w każdym pomieszczeniu, rozwiązanie to będzie idealne. 

Kolejnym rodzajem cieszącym się zainteresowaniem są panele laminowane, należy jednak pamiętać żeby wybierać te z certyfikatami odporności na wysokie temperatury. Przyklejone do podłoża całą powierzchnią, będą lepiej przekazywały ciepło.

Materiał, którego stosowanie pod tzw. podłogówkę jest niewskazane to drewno. Drewno ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, a także źle znosi zmiany temperatury. Upierając się jednak na takie rozwiązanie należy wybrać gatunek drewna o niskim współczynniku skurczu takim jak dąb czy tek. Zupełnie nie sprawdzi się buk, który mocno pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Decydując się na drewno należy zwrócić szczególną uwagę na grubość posadzki, która nie powinna być grubsza niż 1,5 cm, a także na budowę. Bardziej sprawdzą się elementy warstwowe niż lite, gdyż w tych pierwszych ułożenie słoi jest krzyżowe, a to przyczynia się do ograniczenia aktywności drewna. 

Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego 

Montaż ogrzewania podłogowego nie należy do łatwych, to zadanie zdecydowanie trudniejsze i wymagające większego przygotowania niż instalacja grzejników. Decydując się na to rozwiązanie warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego projektanta, który dokładnie zaplanuje rozmieszczenie rur grzejnych, a także doświadczonego instalatora, który sprawnie i zgodnie z zaleceniami ułoży całą instalację. Niemniej jednak warto wiedzieć jak taka instalacja powinna przebiegać, aby w razie potrzeby móc skontrolować przebieg wykonywanych prac. 

Pierwszym etapem rozpoczynającym montaż ogrzewania podłogowego jest dokładne wyrównanie całej powierzchni. Wszelkie krzywizny i wgłębienia nie są wskazane, gdyż z biegiem czasu mogą nieodwracalnie uszkodzić podłogę. Istotne jest także staranne oczyszczenie i osuszenie podłoża, zapobiega to rozwijaniu się pleśni i grzybów, które bardzo negatywnie mogą wpływać na zdrowie mieszkańców.

Kiedy podłoże mamy już przygotowane możemy przystąpić do rozłożenia izolacji z folii przeciwwilgociowej i wełny mineralnej lub styropianu, a następnie zastosować kolejną warstwę folii. 

Kolejnym etapem jest montaż profili, dzięki którym wyodrębniamy powierzchnie grzejne w pomieszczeniu. Na tym etapie możemy przystąpić do montażu rozdzielacza, który ukryć możemy w szafce podtynkowej. Następnie przechodzimy do ostatniego etapu montażu gdzie na podstawie projektu rozkładamy elementy grzewcze mocując je za pomocą klipsów do styropianu. Kiedy instalacje mamy ułożoną, zanim ostatecznie zalejemy ją finalną wylewką, należy przeprowadzić próbę szczelności. Próba szczelności polega na wprowadzeniu do przewodów wody lub powietrza pod ciśnieniem. Jest to niezwykle istotny etap i należy przeprowadzić go ze szczególną dokładnością, gdyż po zalaniu instalacji naprawa i wykrycie nieszczelności będzie wielce utrudnione i kosztowne. Kiedy nasza instalacja jest szczelna możemy zalać ją jastrychem, po czym konieczne jest odczekanie, aż wylewka się utwardzi, trwa to około trzech tygodni. Po tym czasie warstwę jastrychu należy odpowiednio podgrzewać. Przez pierwsze 3 dni temperatura powinna wynosić około 25°C, następnie należy podnieść temperaturę do maksymalnej przewidzianej w projekcie i utrzymywać ją przez kolejne 5 dni. Po tak wykonanym nagrzewaniu można przystąpić do układania posadzki. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto wcześniej ustalić gdzie będą stały meble. Jako że podłoga oddaje ciepło na całej powierzchni, dla lepszej efektywności instalacji nie zaleca się stosowania dużej ilości mebli stojących bezpośrednio na podłodze w ogrzewanym pomieszczeniu. A tam gdzie zastosowanie mebli jest nieuniknione, np. ciąg szafek kuchennych, nie umieszczać rur grzewczych. Wybierając meble, warto zdecydować się na te na nóżkach dzięki czemu przepływ powietrza będzie swobodniejszy. Niedostateczne grzanie zaobserwujemy także w małej sypialni z dużym łóżkiem, które zdecydowanie obniży funkcjonalność podłogówki. 

Należy także pamiętać, że temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka.

Instalacja podłogowa powinna gwarantować przyjemne ciepło, a nie uczucie gorąca. Podczas projektowania warto zwrócić uwagę, aby temperatura nie przekraczała 29°C

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2021

Produkty powiązane

pixel