Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe to urządzenia służące do przekazywania ciepła pomiędzy dwoma płynami lub gazami, które płyną przez kanały oddzielone od siebie cienkimi płytami. Wymiennik ciepła płytowy składa się z pakietów płyt - każda z nich ma rowki lub kanały, przez które przepływa jeden z dwóch płynów. Konstrukcja ta umożliwia skuteczne przekazywanie ciepła pomiędzy dwoma substancjami. Wymienniki płytowe stosuje się między innymi w systemach grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Jak działają wymienniki płytowe?

Płytowe wymienniki ciepła działają na zasadzie przekazywania ciepła pomiędzy dwoma płynami lub gazami. Składają się one z kilku lub kilkunastu płyt umieszczonych w pakiecie, jedna na drugiej, przez które przepływa jeden z dwóch płynów. Płyn pierwszego kanału przemieszcza się przez jeden zestaw kanałów, natomiast płyn drugiego kanału przepływa między kolejnymi płytami i jest oddzielony od płynu pierwszego tylko cienką płytą.

Taka zasada działania płytowego wymiennika ciepła umożliwia skuteczne przekazywanie ciepła pomiędzy dwoma płynami lub gazami - podczas przepływu płynów przez wymiennik, energia jest przekazywana z jednej substancji na drugą.

Wymienniki płytowe ciepła charakteryzują się wysoką wydajnością i skutecznością przekazywania ciepła, co sprawia, że są one często stosowane w systemach grzewczych,  klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. 

Jak dobrać wymiennik płytowy do swoich potrzeb?

Wybór właściwych wymienników i zasobników do naszych indywidualnych potrzeb to trudne zadanie. Dokonując doboru wymiennika płytowego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Wymagana wydajność - czyli ilość ciepła, która musi zostać przekazana pomiędzy płynami lub gazami w danym procesie. Aby dobrać odpowiedni wymiennik płytowy, należy dokładnie określić wymaganą wydajność, która jest wyrażona w jednostce ciepła na jednostkę czasu, na przykład w kW lub BTU/h.
  • Temperatura pracy - wymienniki płytowe ciepła są dostępne w różnych wersjach, przystosowanych do pracy w określonych temperaturach. W zależności od temperatury, w jakiej będą pracować płyny lub gazy, należy dobrać odpowiedni wymiennik, który jest w stanie przekazać wymaganą ilość ciepła w odpowiedniej temperaturze.
  • Właściwości płynów lub gazów - wymienniki płytowe ciepła są projektowane dla pracy z konkretnymi płynami lub gazami, które mają pewne właściwości fizyczne, takie jak gęstość, lepkość, pH i zawartość zanieczyszczeń. Przed wyborem wymiennika płytowego, należy więc dokładnie określić właściwości substancji, które będą przepływać przez wymiennik.
  • Ciśnienie - wymienniki ciepła płytowe są produkowane w różnych wersjach, które są przystosowane do pracy przy określonym ciśnieniu.
  • Koszty - warto wziąć pod uwagę koszty energii, koszty serwisu i ewentualne koszty związane z utrzymaniem wymiennika płytowego w czystości.

Wymienniki płytowe dostępne w sklepie Terme.pl

W szerokiej ofercie sklepu internetowego Terme.pl znajdują się wymienniki płytowe przydatne do różnych zastosowań. Dostępne są wymienniki, które zamontować można w instalacjach zasilanych przez sieć ciepłowniczą, centralne ogrzewanie lub przez odnawialne źródła energii, m.in. płytowe wymienniki ciepła do CWU, wymienniki płytowe do pompy ciepła, kolektorów słonecznych, węzłów cieplnych, wymienniki płytowe do kotłów grzewczych, a nawet do kominków z płaszczem wodnym. W naszym sklepie znajdą Państwo urządzenia o różnej mocy - na przykład wymiennik płytowy 25 kw czy wymiennik płytowy 30 kw, więc każdy znajdzie model dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wymienników i zasobników w sklepie Terme.pl!

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1294 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-03
ok. polecam
2024-09-02
Jeszcze nie zamontowana, ale widać na solidna.
pixel