Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

2022-10-11
Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Jeszcze nie tak dawno, ogrzewanie podłogowe kojarzyło się z ekskluzywną formą ogrzewania pomieszczeń. Dziś jednak, ze względu na wysoką energooszczędność i wysoki komfort, podłogówkę można spotkać w coraz większej liczbie budynków jedno i wielorodzinnych. Za największy atut ogrzewania podłogowego, użytkownicy uważają to przyjemne uczucie, kiedy stąpa się po ciepłej podłodze w zimowy poranek. Czy dla takiego komfortu rzeczywiście warto inwestować w podłogówkę? Jakie wady i zalety posiadają poszczególne rodzaje ogrzewania podłogowego i które rozwiązanie opłaca się najbardziej? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Ogrzewanie podłogowe - alternatywa lub wsparcie dla grzejników

Stojąc przed wyborem - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, warto rozważyć dokładnie dostępne opcje biorąc pod uwagę wady i zalety każdego z rozwiązań. Zarówno ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe) jak i grzejnikowe posiadają swoje ograniczenia wynikające ze sposobu montażu i funkcjonalności systemów. Ogrzewanie grzejnikowe świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie znajduje się duża ilość mebli, bowiem ich ustawienie nie wpływa na pracę instalacji.

Ponadto, grzejniki są często wybierane przez właścicieli lokali, w których podłoga jest wykonana z grubych paneli lub wykładziny dywanowej. Przy czym warto zaznaczyć, że niektórzy producenci podłogówki zadbali również o to, by maty pod ogrzewanie podłogowe można było umieszczać nie tylko pod płytkami ceramicznymi, rozwiązując problem z dywanem czy wykładziną.

Ogrzewanie grzejnikowe nie sprawdzi się jednak, gdy kaloryfer zostanie umieszczony naprzeciwko okien, a nie pod nimi. Chłodne powietrze wpuszczane oknem będzie wyziębiało pomieszczenie, a ogrzewanie okaże się mało skuteczne. Co więcej, fachowcy nie zalecają również montażu grzejników na ścianach wewnętrznych. Dlatego też w niektórych typach pomieszczeń tańszym i efektywniejszym sposobem jest instalacja podłogówki.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergię z powodu kurzu i pyłu, bowiem mały ruch powietrza ogranicza unoszenie się szkodliwych drobinek. Co więcej, podłogówka może generować naprawdę duże oszczędności w domach, gdzie funkcjonują kocioł kondensacyjny, kolektory słoneczne lub pompa ciepła.

Wybór pomiędzy podłogówką, a grzejnikami to też niekiedy kwestia estetyki i preferencji użytkowników. Dla niektórych ozdobny grzejnik w salonie będzie stanowił wspaniałą dekorację wnętrza, a dla innych ważniejsze będzie to, aby instalacja była jak najmniej widoczna i nie ograniczała przestrzeni.

Ogrzewanie podłogowe może z powodzeniem zastąpić kaloryfery, ale jednocześnie może również stanowić duże wsparcie dla systemu grzejnikowego. Rozwiązanie mieszane stosuje się zwykle w pomieszczeniach, gdzie jeden typ instalacji nie jest wystarczająco wydajny. Przykładem może być łazienka, gdzie ogrzewanie podłogowe znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczenia, ale zwykle nie jest wystarczające by wysuszyć mokre ręczniki czy pranie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego grzejnika, na przykład drabinki łazienkowej, która posłuży jednocześnie za wieszak na mokre rzeczy.

Gdzie można zastosować ogrzewanie podłogowe?

Podłogowe ogrzewanie można stosować zarówno w domach wolnostojących jak i w mieszkaniach. Przy czym wcale nie wiąże się to z koniecznością wielkiego remontu, gdyż wybierając elektryczne ogrzewanie, maty grzewcze można ułożyć bezpośrednio w kleju mocującym płytki lub w wylewce. Podłogówkę instaluje się dzisiaj w większości pomieszczeń i wbrew wszystkim mitom, można ją montować nie tylko pod płytkami. Wielu producentów systemów ogrzewania podłogowego zapewnia możliwość ułożenia systemu pod panelami czy podłogą drewnianą, a nawet cienką wykładziną.

Wybieranie nastawy temperatury ogrzewania.

Jak dobrać odpowiednie ogrzewanie podłogowe do swoich potrzeb? Skorzystaj z konfiguratora!

Wybierając konkretny typ podłogowego ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym potrzeby przyszłych użytkowników. Ważny jest zarówno metraż całego budynku jak i poszczególnych pomieszczeń. Liczy się także sposób izolacji budynku i jego efektywność, bowiem ma to wpływ na zapotrzebowanie cieplne, a więc i koszty eksploatacji. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowo styropianu pod ogrzewanie podłogowe w celu zabezpieczenia systemu przed utratą energii cieplnej. Należy zastanowić się również w ilu pomieszczeniach ma być zamontowana podłogówka i czy ma ona współistnieć z systemem grzejnikowym, czy funkcjonować samodzielnie. Kluczowy jest również wybór odpowiednich komponentów i powierzenie pracy renomowanym fachowcom. 

Jeśli masz problem z doborem optymalnego ogrzewania podłogowego, sprawdź nasz konfigurator ogrzewania podłogowego, który pomoże Ci szybko i łatwo skompletować cały zestaw elementów koniecznych do stworzenia efektywnego systemu podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne funkcjonuje w oparciu o zastosowanie urządzeń zasilanych prądem. Do skonstruowania systemu grzewczego wykorzystywane są maty i folie grzejne, które podłącza się do instalacji elektrycznej. Montaż może być realizowany na sucho, czyli bez użycia wylewki, co umożliwia wykorzystanie mat również w przypadku paneli podłogowych.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Wśród głównych zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego wyróżnić można:

 • wysoki komfort użytkowania,
 • dużą trwałość systemu, dzięki trwałym i bezpiecznym elementom, 
 • możliwość inteligentnego sterowania temperaturą za pomocą termostatu, 
 • możliwą instalację we wszystkich pomieszczeniach w domu,
 • cienkie przewody wykorzystywane do montażu, które nie powodują podwyższenia posadzki, 
 • montaż możliwy jest zarówno w przypadku starych jak i nowych budynków,  
 • prosty i przystępny cenowo montaż,
 • brak konieczności instalacji systemu kominowego czy kotłowni,
 • wsparcie elektrycznej podłogówki przez instalację fotowoltaiczną. 

Wady elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne posiada wiele istotnych zalet, ale ma także pewne ograniczenia:

 • może ono generować spore koszty energii elektrycznej w budynkach, które nie charakteryzują się dobrą szczelnością, 
 • konieczność uwzględnienia położenia stałych elementów, takich jak większe meble, wanna czy prysznic,
 • w przypadku montażu podłogówki w wyposażonym pomieszczeniu, maty grzejne umieszcza się pod podłogą z niezagospodarowaną przestrzenią - może to skutkować mało wydajnym ogrzewaniem pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wykorzystanie wodnego ogrzewania podłogowego należy zaplanować już na etapie budowy domu, bowiem późniejsze remonty generują duże koszty związane z koniecznością wykonywania wylewki pod ogrzewanie podłogowe. Rury grzejne umieszczane są pod posadzką, dlatego dokonanie zmian jest dosyć trudne.

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Wśród powodów, dla których warto zainwestować w wodne ogrzewanie podłogowe wyróżnić można:

 • możliwość ukrycia systemu pod podłogą, co gwarantuje swobodne zagospodarowanie przestrzeni,
 • zapewnienie optymalnego rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu, 
 • oszczędność zagwarantowaną dzięki zasilaniu systemu wodą o temperaturze do 55 stopni Celsjusza - niski zakres temperatur powoduje mniejsze koszty i zapewnia wysoką sprawność urządzeń, 
 • zdrowe powietrze w domu - ogrzewanie niskotemperaturowe niweluje problem unoszącego się pyłu i kurzu. 

Wady wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie wodne posiada też pewne wady, z którymi warto się zapoznać przy podejmowaniu decyzji, który typ instalacji wybrać. Negatywne aspekty montażu wodnej podłogówki to:

 • ograniczenia w zakresie montażu - podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło, więc w przypadku podłoża z grubych desek czy wykładziny instalacja systemu może być nieefektywna bądź niemożliwa,
 • instalacja wodnej podłogówki może być dosyć kosztowna, zwłaszcza w starym budownictwie,
 • bezwładność cieplna - podłogówka wodna dużo wolniej się nagrzewa i stygnie co może być uciążliwe w przypadku konieczności szybkiej zmiany temperatury, 
 • konieczność zainwestowania w odpowiednią pompę ciepła lub kocioł grzewczy,
 • problematyczne usuwanie awarii - przy nieodpowiedniej eksploatacji może dojść do uszkodzenia systemu, a naprawa awarii może wiązać się z koniecznością demontażu podłogi, 
 • ogrzewanie wodne może nie być wystarczającym rozwiązaniem w wilgotnych pomieszczeniach, typu łazienka, co oznacza konieczność zakupu dodatkowego grzejnika.
Czarny kalkulator na jasnym tle z długopisem.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Rozważając możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego, warto przyjrzeć się również temu, jaki budżet będzie potrzebny na zrealizowanie inwestycji. Z reguły, koszt montażu ogrzewania podłogowego jest wyższy od ceny instalacji grzejników ściennych, ale za to pozwala w późniejszym czasie mocno ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

Podczas próby określenia kosztu ogrzewania podłogowego w danym budynku należy uwzględnić wiele czynników, w tym powierzchnię, liczbę pięter i pomieszczeń, a także ilość pomieszczeń o powierzchni powyżej 10 metrów kwadratowych. Dodatkowy koszt może stanowić na przykład konieczność wykonania frezowania pod ogrzewanie podłogowe, które wykonuje profesjonalna firma.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022
pixel