Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jakie koszty wiążą się z montażem i użytkowaniem pompy ciepła?

2023-03-31
Jakie koszty wiążą się z montażem i użytkowaniem pompy ciepła?

Planując zakup i montaż pompy ciepła, warto dokładnie przeanalizować wszystkie koszty, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, czy tego typu urządzenia to wydajne rozwiązanie dla danego gospodarstwa domowego. Na ostateczną kwotę inwestycji składa się zakup odpowiedniego urządzenia, poszczególnych elementów systemu grzewczego i materiałów instalacyjnych oraz koszt pracy specjalistów. W zależności od typu pompy i poziomu skomplikowania prac, mogą dojść jeszcze koszty dodatkowe w różnej wysokości. W poniższym artykule skupiliśmy się na tym, ile kosztuje montaż pompy ciepła oraz jej późniejsza eksploatacja - na tej podstawie określimy, czy pompa ciepła rzeczywiście jest opłacalna.

Koszt pompy ciepła 

Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak jej moc, marka, rodzaj, wydajność oraz koszt instalacji. W Polsce, ceny pomp ciepła zaczynają się od około 15 000 złotych i mogą sięgać do 45 000 złotych za zaawansowane modele gruntowych pomp ciepła. Ostateczna cena urządzenia zależy również od rodzaju źródła ciepła, z którego czerpie ono energię (powietrze, woda czy geotermia). Pompy ciepła dzielą się na trzy główne kategorie: powietrzne, wodne oraz gruntowe. Te pierwsze, wykorzystujące powietrze jako źródło ciepła zazwyczaj są tańsze w zakupie, ale mniej wydajne w porównaniu do pomp ciepła czerpiących energię z wody lub geotermii. 

Należy jednak pamiętać, że koszt zakupu samego urządzenia to tylko jedna z wielu pozycji, jakie trzeba uwzględnić w całkowitym koszcie inwestycji w system ogrzewania. Warto też wziąć pod uwagę koszty montażu pompy ciepła, materiałów instalacyjnych, ewentualnych prac budowlanych, koszty połączenia z siecią energetyczną oraz koszty serwisu i konserwacji instalacji.

Sprawdź ofertę pomp ciepła w Terme.pl

Koszty związane z montażem pompy ciepła

Pompy ciepła wymagają profesjonalnego i dobrze przeprowadzonego procesu montażowego, bowiem nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do obniżenia wydajności stworzonej instalacji. Dlatego też tego typu prace najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom. Koszt montażu pompy ciepła monoblok, czyli konkretnego urządzenia, może się różnić w zależności od regionu kraju oraz od konkretnych warunków, dlatego warto skontaktować się z instalatorem lub firmą zajmującą się montażem pomp ciepła, aby uzyskać szczegółową wycenę. My zaś skupimy się na przybliżonych cenach i wyróżnieniu poszczególnych składowych ostatecznego kosztu inwestycji.

Koszt montażu i instalacji systemu pompy ciepła

Koszt montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pompy ciepła, jej moc, typ źródła ciepła, zasięg prac instalacyjnych, rodzaj budynku oraz lokalizacja inwestycji. W Polsce koszt montażu pompy ciepła zazwyczaj wynosi od 5 000 złotych do 10 000 złotych. Na tą kwotę składa się:

  • instalacja pompy ciepła - koszt montażu pompy ciepła zależy od typu pompy i jej mocy, w przypadku pomp powietrznych montaż jest zazwyczaj prostszy i tańszy w porównaniu do pomp wodnych czy geotermalnych,
  • koszty robocizny - koszty pracy instalatorów, którzy zajmują się przygotowaniem pompy ciepła z podłączeniem i montażem pozostałych elementów składających się na system grzewczy,
  • koszty materiałów - koszty materiałów instalacyjnych, w tym rur, przewodów, izolacji oraz innych elementów.

Warto mieć na uwadze, że wybór urządzenia wymagającego specjalistycznego i skomplikowanego montażu, np. pompy gruntowej, warunkuje także konieczność wezwania specjalisty z profesjonalnej firmy wykonującej instalacje pomp ciepła. Posiada on stosowne uprawnienia do montażu pompy ciepła, zatem opłata za realizację prac może być większa niż przy instalacji standardowej pompy powietrznej.  

W kontrze do tego, należy nadmienić, że na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia, które nie wymagają bardzo skomplikowanych prac ani specjalistycznej wiedzy. Przykładem może być możliwość samodzielnego montażu pompy ciepła monoblok, który wymaga jedynie zabudowania dwóch jednostek - jednej na zewnątrz, a drugiej wewnątrz budynku. Połączenie tych jednostek rurami nie wymaga specjalnych uprawnień, dlatego może to przeprowadzić osoba prywatna. 

Trzeba jednak pamiętać, że aby cały system działał poprawnie należy jeszcze wykonać szereg innych czynności związanych z uruchomieniem i ustawieniem pompy ciepła. Stąd sugestia, by jednak nawet po zakupie prostego urządzenia typu monoblok wezwać fachowca. 

Koszty dodatkowe 

Oprócz kosztów podstawowych dotyczących zakupu pompy ciepła wraz z montażem istnieją również koszty dodatkowe, które należy uwzględnić przy planowaniu takiej inwestycji. Oto kilka przykładów kosztów dodatkowych, które warto wziąć pod uwagę:

  • przygotowanie miejsca montażu - koszty prac związanych z przygotowaniem pomieszczenia technicznego, w którym zainstalowana będzie pompa ciepła, w tym np. połączenie z siecią energetyczną,
  • montaż systemu grzewczego - koszt instalacji rur, kolektorów oraz innych elementów systemu grzewczego, w tym elementów podłogowych czy grzejników,
  • koszt połączenia z siecią energetyczną - w zależności od lokalizacji inwestycji, koszty połączenia pompy ciepła z siecią energetyczną mogą być dosyć znaczące,
  • koszt inwestycji w systemy dodatkowe - w zależności od potrzeb, konieczne może być zainwestowanie w dodatkowe systemy, takie jak systemy wentylacji mechanicznej, rekuperacji czy klimatyzacji.

Warto pamiętać także o mniejszych kosztach ponoszonych w trakcie realizowania prac instalacyjnych, na przykład opłacie za energię elektryczną. Koszty dodatkowe związane z montażem i użytkowaniem pompy ciepła mogą się różnić w zależności od konkretnej inwestycji, dlatego warto skonsultować się z ekspertem lub firmą zajmującą się instalacją pomp ciepła, aby uzyskać dokładną wycenę.

Koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła

Koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła obejmują między innymi opłatę za energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzenia. Należy wziąć pod uwagę także koszty związane z samą eksploatacją, czyli wymianę zużywających się elementów oraz koszty konserwacji i serwisowania pompy ciepła.

Bilon oraz banknoty w polskiej walucie

Koszty energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła

Poziom zużycia prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, takich jak model pompy, jej moc, temperatura otoczenia, temperatura wody grzewczej, a także czas pracy. Dlatego też zużycie prądu przez pompę ciepła a zarazem koszt, mogą być różne w zależności od konkretnych warunków. Bez wątpienia jednak, koszty zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła są znacznie niższe w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak np. kotły gazowe czy olejowe.

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia prądu przez pompę ciepła jest stosowanie urządzenia o wysokiej wydajności energetycznej, co pozwala na uzyskanie większej ilości ciepła przy mniejszym poborze mocy. Warto również zainwestować w dobrze izolowany budynek oraz w systemy grzewcze o niskiej temperaturze , takie jak ogrzewanie podłogowe czy grzejniki niskotemperaturowe, co pozwoli na ograniczenie pracy pompy ciepła oraz na oszczędność energii elektrycznej.

Koszty wymiany wyeksploatowanych części i ewentualnych napraw

Wśród kosztów związanych z użytkowaniem pompy ciepła znajdują się także koszty związane z codzienną eksploatacją systemu. Należą do nich między innymi opłaty za płyn grzewczy, nowe filtry, czy wymianę zepsutych elementów systemu grzewczego. W przypadku awarii instalacji konieczne może być wezwanie specjalisty, którego praca również powinna być uwzględniana w kosztach eksploatacyjnych.

Koszty konserwacji i serwisu pompy ciepła

Serwis i konserwacja pompy ciepła, są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania, należy zatem doliczyć także koszt ich regularnego przeprowadzania. Cena serwisu pompy ciepła zależy od marki i modelu pompy, a także od zasięgu i rodzaju prac konserwacyjnych.

Czy pompa ciepła jest opłacalna?

Koszt inwestycji w pompę ciepła jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Koszty serwisu i konserwacji pompy ciepła również mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ pompy ciepła są bardziej skomplikowane w obsłudze i wymagają regularnych prac serwisowych. Warto jednak pamiętać, że koszt zakupu urządzenia korzystającego z energii odnawialnej nie zawsze musi być pokryty tylko z kieszeni właściciela budynku. Obecnie w Polsce mamy możliwość uzyskania sporych dotacji do wymiany systemów grzewczych. Wiele osób skorzystało już z dodatkowych funduszy składając wniosek o dofinansowanie na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze.

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, koszty eksploatacji pompy ciepła są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły gazowe czy olejowe, ponieważ pompy ciepła wykorzystują energię z odnawialnych źródeł ciepła, takich jak powietrze, woda czy grunt. W przypadku powietrznych pomp ciepła koszty energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia są zwykle niższe niż koszty gazów ziemnych lub oleju opałowego.

Podsumowując, pompa ciepła może być opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ koszty eksploatacji są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Zatem dzięki oszczędnościom na kosztach energii i niższym kosztom eksploatacyjnym, inwestycja w pompę ciepła może się zwrócić w ciągu kilku lat.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2023

Produkty powiązane

pixel