Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Czyste powietrze 2023 - dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

2023-02-20
Czyste powietrze 2023 - dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

Program Czyste Powietrze działa w Polsce od 2018 roku, ale to w bieżącym, 2023 roku przeszedł absolutną rewolucję. O dotacje z programu nadal mogą starać się właściciele budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali w budynkach wielorodzinnych, ale dofinansowanie może wynieść aż 135 tys. zł. Ponadto, poza limitem, przyznawana jest dotacja w wysokości do 1 200 zł na wykonanie audytu energetycznego. Zmianom uległy również progi dochodowe, zaś beneficjenci poprzednich edycji zyskali możliwość ponownego złożenia wniosku o dofinansowanie. O szczegółach tych zmian piszemy w poniższym artykule.

Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Od 3 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe zasady programu Czyste Powietrze, które dotyczą między innymi podwyższenia progu dochodowego, zwiększenia kwot dofinansowania oraz możliwości uzyskania dotacji po raz drugi. 

Progi dochodowe obowiązujące od 2023 roku

Wysokość dopłaty do pomp ciepła oraz innych urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii a także kompleksowej termomodernizacji budynku zależna jest od osiąganych dochodów. Na ten moment obowiązują trzy progi dochodowe:

 • próg podstawowy - maksymalny dochód wynosi 135 tys. zł w skali roku;
 • próg podwyższony - maksymalny dochód może sięgać 1894 zł w przeliczeniu na osobę mieszkającą w wieloosobowym gospodarstwie domowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • próg najwyższy - maksymalny dochód wynosi do 1090 zł w przeliczeniu na osobę mieszkającą w wieloosobowym gospodarstwie domowym lub do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Zgodnie z nowymi zasadami, na przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku można otrzymać dotację w wysokości do 136 200 zł. 

Czyste powietrze dochód netto czy brutto?

Bezzwrotne finansowanie z programu Czyste Powietrze przyznawane jest w zależności od dochodu netto na każdą osobę zamieszkującą w danym gospodarstwie domowym. Warto tu również zaznaczyć, że dofinansowanie wyklucza finansowanie podatku VAT, co oznacza że dotacja pokrywa wartość netto zakupów i usług. Rekompensują to jednak zdecydowanie wyższe kwoty dofinansowania i w ostatecznym rozrachunku możemy mówić o dużo lepszych warunkach finansowania z nowego programu Czyste Powietrze.

Warunki programu Czyste Powietrze - kwoty dofinansowania

Poszczególne urządzenia i modernizacje dofinansowane są na różnym poziomie, w zależności od wskazanego wyżej progu dochodowego osoby składającej wniosek. Starając się o dotacje do pompy ciepła, fotowoltaiki lub na modernizację obecnego systemu można liczyć na:

 • dofinansowanie do 66 000 zł - poziom podstawowy
 • dofinansowanie do 99 000 zł - poziom podwyższony
 • dofinansowanie do 135 000 zł - poziom najwyższy

Dofinansowanie pompy ciepła lub fotowoltaiki realizowane jest na poziomie podstawowym lub podwyższonym, zaś by otrzymać najwyższy poziom wsparcia należy przeprowadzić kompleksową termomodernizację obecnego systemu grzewczego. Przed jej wykonaniem konieczne jest przygotowanie audytu energetycznego, który gwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej o minimum 40% lub do wartości mniejszej niż 80 kWh na metr kwadratowy w skali roku.

Drugie dofinansowanie dla osób, które skorzystały już z dotacji na wymianę kotła

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 3 stycznia 2023 roku, osoby, które uzyskały już dotację na wymianę starego kotła, mogą ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie na przeprowadzenie termomodernizacji systemu grzewczego w gospodarstwie domowym. Możliwość ponownego wnioskowania o dotację ma zachęcić beneficjentów programu Czyste Powietrze do realizowania dalszych inwestycji, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i dbałość o środowisko naturalne.

Na co można uzyskać dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez wspieranie wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych oraz mieszkalnych budynkach wielorodzinnych. Zatem oferuje on różne formy wsparcia finansowego dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą zmodernizować swoje systemy grzewcze, poprawić izolację cieplną budynku i w ten sposób zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Oto kilka przykładów, na co można uzyskać dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze:

 • Modernizacja źródeł ciepła - dofinansowanie wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe kotły i piece oraz bardziej wydajne i ekologiczne pompy ciepła.
 • Termomodernizacja - dofinansowanie działań związanych z poprawą izolacji cieplnej budynku, takie jak ocieplenie ścian, dachu, stropów oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
 • Odnawialne źródła energii - dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych i solarnych, które pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
 • Badania i dokumentacja - dofinansowanie badań i dokumentacji, takich jak audyt energetyczny, analiza termowizyjna czy projekt budowlany.

Warto pamiętać, że wysokość dotacji Czyste Powietrze zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i zakres prac, lokalizacja budynku, status właściciela nieruchomości i inne.

Dofinansowanie do fotowoltaiki z Czyste Powietrze

Dofinansowanie do fotowoltaiki można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to złożenie wniosku o bezzwrotną dotację na fotowoltaikę z Czyste Powietrze. Drugi zaś dotyczy możliwości wzięcia kredytu na fotowoltaikę, przy czym warto zaznaczyć, że koszty takiej pożyczki są dużo niżej oprocentowane od standardowych kredytów gotówkowych czy hipotecznych.

Z możliwości otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki z Programu Czyste Powietrze skorzystać mogą odbiorcy indywidualni. Dotacje na zakup i montaż samej fotowoltaiki przydzielane są w oparciu o trzy poziomy:

 • poziom podstawowy - 5000 zł
 • poziom podwyższony - 5000 zł
 • poziom najwyższy - 9000 zł

Starając się o dofinansowanie na wszystkie elementy inwestycji oraz montaż, na poziomie podstawowym można uzyskać do 30 000 zł, zaś na poziomie podwyższonym do 37 000. Poziom najwyższy obejmuje do 69 000 zł dopłaty.

Dofinansowanie do pompy ciepła z Czyste Powietrze

Dofinansowanie do pomp ciepła, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki można uzyskać w formie bezzwrotnej dotacji lub kredytu z niskim oprocentowaniem, który przeznaczony jest na pokrycie 95% kosztów kwalifikowanych. Z racji tego, że dofinansowanie można otrzymać na jedną z czterech typów pomp ciepła, które występują w różnych wariantach cenowych, to dotacja z Czyste Powietrze na pompę ciepła uzależniona jest nie tylko od dochodów, ale też o wybranego rodzaju urządzenia.

Dotacja na powietrzną pompę ciepła wynosi:

 • do 4 400 zł - poziom podstawowy,
 • do 7 800 zł - poziom podwyższony, 
 • do 11 100 zł - poziom najwyższy.

Dotacja na pompę ciepła powietrze/woda może sięgać:

 • do 12 600 zł - poziom podstawowy,
 • do 22 000 zł - poziom podwyższony, 
 • do 31 500 zł - poziom najwyższy.

Dotacja na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności może sięgać:

 • do 19 400 zł - poziom podstawowy,
 • do 28 100 zł - poziom podwyższony, 
 • do 35 200 zł - poziom najwyższy.

Dotacja na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności może wynieść: 

 • do 28 000 zł - poziom podstawowy,
 • do 40 700 zł - poziom podwyższony, 
 • do 50 900 zł - poziom najwyższy.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z Czyste Powietrze?

Wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można złożyć na trzy sposoby: przez internet, w formie papierowej w urzędzie oraz w banku korzystając z Kredytu Czyste Powietrze. Dokumenty należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedniego dla województwa, w którym znajduje się dane gospodarstwo domowe. Wniosek można pobrać z serwisu gov.pl lub ze stron internetowych poszczególnych WFOŚiGW oraz dostarczyć osobiście do wybranego urzędu. Składanie wniosku można również zrealizować online poprzez założenie konta w systemie GWD (Generator Wniosków o Dofinansowanie).

Starając się o dofinansowanie za pośrednictwem banku, należy złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po jego przyznaniu, kolejny wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze. Wypełnianie wniosku i kompletowanie dokumentów realizowane jest we współpracy z pracownikiem banku, który w Twoim imieniu składa dany wniosek do odpowiedniego WFOŚiGW. Termin realizacji inwestycji to 18 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnej decyzji o otrzymaniu dotacji na pompę ciepła, czy inne, nowoczesne urządzenie grzewcze. Po dostarczeniu odpowiednich dokumentów zakupowych, środki z programu przelewane są na rachunek Twojego banku na poczet spłaty kredytu.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Produkty powiązane

pixel