Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Instalacje fotowoltaiczne - to warto wiedzieć!

2020-11-06
Instalacje fotowoltaiczne - to warto wiedzieć!

Coraz częściej stawiamy na nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, które nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne. Dlatego w ostatnich latach bardzo popularny stał się temat energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Jest to źródło odnawialne, a to oznacza, że szybko, a przede wszystkim samodzielnie się odnawia, dzięki czemu nie musimy martwić się o jego wyczerpanie.  

Z dzisiejszego artykułu dowiemy się co to jest fotowoltaika i jak działa. Poznamy mocne i słabe strony inwestycji w panele fotowoltaiczne, a także podpowiemy na co zwrócić uwagę przy rozważaniu zakupu instalacji solarnej.

Co to jest fotowoltaika? 

Fotowoltaika to proces przetwarzania darmowego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Energię taką wykorzystać możemy między innymi do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, ogrzewania wody czy zasilenia domowych urządzeń. 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? 

Działanie instalacji fotowoltaicznej pozornie nie jest wcale takie trudne. Panele takie złożone są z ogniw fotowoltaicznych, a te z kolei z płytek krzemowych. Aby taka instalacja funkcjonowała poprawnie niezbędne są promienie słoneczne, które padają na ogniwa fotowoltaiczne. Minimalna jednostka światła jaką jest foton pochłaniana jest przez krzem, który następnie wytrąca elektron z pozycji, wprawiając go w ruch. Ruch ten, to nic innego jak prąd stały! My jednak potrzebujemy prądu zmiennego. A do tego niezbędny jest falownik lub inaczej inwerter, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na taki, który znajduje się w naszych domowych gniazdkach. Dzięki takiemu procesowi możemy cieszyć się energią prosto ze słońca.  

Zalety paneli fotowoltaicznych

Wiemy już, co to jest fotowoltaika i jak ona działa, pora poznać korzyści płynące z posiadania paneli słonecznych! 
Dzisiaj myśląc o nowoczesnym domu, stawiamy nie tylko na technologię i modną architekturę, ale także na ekologię. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala nam pozyskiwać energię odnawialną, a więc taką której nie zabraknie. Korzystając więc z energii słonecznej możemy zaspokajać współczesne potrzeby, nie martwiąc się o przyszłe pokolenia. Co więcej przy tym całym procesie nie emitujemy do środowiska zanieczyszczeń, a kiedy panele słoneczne się zużyją możemy poddać je recyklingowi.  

Zaletą jest również łatwa dostępność światła słonecznego, dzięki czemu każdy może taką energię pozyskiwać, nie emitując przy tym hałasu, gdyż jest to proces bezgłośny. 
Oprócz bardzo ważnych ekologicznych korzyści, zastosowanie paneli fotowoltaicznych posiada szereg zalet finansowych.  
Prąd pozyskiwany ze słońca jest darmowy, a wyprodukowaną nadwyżkę możesz odebrać z sieci energetycznej, do której trafia. Zyskujesz także niezależność w dostawie prądu i wzrostu jego cen. A od 2019 roku możesz również liczyć na ulgę podatkową. 
Obok ekologicznych i ekonomicznych walorów znajdziesz także sporo innych zalet jak na przykład trwałość i niezawodność. Nie straszne im różne anomalie pogodowe, jak wiatr, grad czy śnieg. Montaż jest szybki, łatwy, a także różnorodny, gdyż można zamontować je nie tylko na dachu, ale także na gruncie czy budynkach przylegających. 

Poznaj więcej korzyści instalacji fotowoltaiki na swoim domu czy działce, czytając nasz poprzedni artykuł.

Wady paneli fotowoltaicznych

Jednak jak każda technologia prócz zalet, fotowoltaika posiada również wady. 

Największą i najczęściej wymienianą słabą stroną jest wysoki koszt początkowy inwestycji. Jednakże wadę tą można przekuć w zaletę, gdyż inwestycja taka dosyć szybko się zwraca, po czym generuje duże oszczędności, a to daje jej status opłacalnej. Można też skorzystać z różnych dofinansowań, o czym przeczytasz niżej.
Jako minus wskazuje się również spadek wydajności podczas pochmurnego dnia czy okresu zimowego. Nie prowadzi to jednak do całkowitego wstrzymania produkcji energii, a niższa produkcja zimowa może być bilansowana nadwyżką letnią. 
Jak widać instalacje fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, przez co stają się coraz bardziej popularne. 

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

Koszty inwestycji można również obniżyć korzystając z rządowych dofinansowań. Dotacje i programy podatkowe rzeczywiście zachęcają do inwestycji w panele fotowoltaiczne. 

Jedną z propozycji rządowych jest program: 
MÓJ PRĄD- kierowany do osób fizycznych, z którego bezzwrotnie uzyskać można aż do 50% kosztów instalacji jednak nie więcej niż 5000 złotych, dla instalacji podstawowej. 

Drugą propozycją  jest program:
CZYSTE POWIETRZE- to program dla właścicieli lub współwłaścicieli mieszkalnych budynków jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Przy tym programie maksymalna kwota dotacji to aż 30 000 złotych.

Niestety skorzystanie z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze uniemożliwia starania o dotację z programu Mój Prąd. 

Części inwestycji można odzyskać także korzystając z ulgi podatkowej:  
Ulga termomodernizacyjna -  przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Kwota jaką można odliczyć od podatku to 53 000 złotych. Ulgę tą można również uzyskać, korzystając z programu “Mój prąd”, jednakże  kwotę do odliczenia należy pomniejszyć o dotację.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na panele fotowoltaiczne warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Dość istotnym jest wybór producenta. Inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz popularniejsza, więc i coraz więcej firm rozpoczyna działalność w tym kierunku. Część z nich nie wytwarza elementów samodzielnie, a pozyskuje je np. z Chin. Po upływie gwarancji serwisowej którą dają na ok 5 lat, w przypadku awarii należy kontaktować się z producentem, czyli firmą z Chin. Zatem inaczej mówiąc zostajemy w przysłowiowej sytuacji w której musimy “szukać wiatru w polu”. Dlatego ważne jest aby wybierać produkty producentów o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy na swój produkt dają wieloletnią gwarancję i posiadają liczne certyfikaty. Dzięki temu mamy pewność, że dostajemy dobry jakościowo produkt, a firma nie zniknie z rynku zanim nasza gwarancja się skończy. 

Kolejnymi ważnymi czynnikami jest kąt nachylenia dachu i położenie budynku względem stron świata, a także ilość wolnego miejsca na połaci dachu. Nawet najmniejsze i okresowe zacienienie modułów może znacząco obniżyć moc instalacji, a nie wystarczająca ilość miejsca na połaci dachu może zmuszać do zastosowania mniejszej ilości paneli, co wiąże się z pozyskaniem mniejszej mocy elektrycznej. 
Warto też pamiętać, że dobór wielkości instalacji to bardzo ważna sprawa. Optymalną instalację należy dobrać na podstawie zużywanej energii uwzględniając najlepiej rozliczenie roczne. Bo choć nadmiar wyprodukowanej energii możemy oddać do zakładu energetycznego,a w czasie zmniejszonej produkcji odebrać, to jednak pamiętajmy, że odzyskać możemy tylko jej część, dlatego też duża nadprodukcja jest niewskazana.

Jak widzisz aby czerpać jak najwięcej korzyści najważniejsza jest analiza dachu i jego zacienienia i wybór sprzętu wysokiej jakości. W naszym sklepie znajdziesz zestawy fotowoltaiczne polskiej firmy HEWALEX, działającej na rynku od 30 lat. To czołowy producent na rynku polskim z ugruntowaną pozycją na rynku europejskim. Panele te charakteryzują się solidnością wykonania i wysoką odpornością na różne czynniki zewnętrzne, co dowodzić może temu aż 12 lat gwarancji. W ofercie znajdziesz różne zestawy fotowoltaiczne, które bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb. Dostępne są komplety od 4kW do 10 kW, a koszt takich paneli rozpoczyna się już od około 10 000zł. 

Więc kiedy już wiesz co to jest i jak działa fotowoltaika, znasz mocne i słabe strony posiadania paneli fotowoltaicznych i jesteś zainteresowany możliwością samodzielnego wytwarzania energii, skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze idealnego rozwiązania na miarę Twoich potrzeb!

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2020
pixel