Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania - ekologiczne i efektywne ogrzewanie wody

2022-11-18
Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania - ekologiczne i efektywne ogrzewanie wody

Podstawowym warunkiem utrzymania dobrego stanu budynków mieszkalnych i użytkowych jest zapewnienie odpowiedniego ogrzewania. Jest one istotne również z punktu widzenia mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez komfortu cieplnego. Który system zapewni ciepło w dowolnym momencie i to bez awarii? Najlepiej dokładnie zapoznać się z poradnikami lub skonsultować się ze specjalistą żeby wybrać dobry kocioł elektryczny. Warto pamiętać, że w systemie grzewczym oprócz wydajności elektrycznego kotła centralnego ogrzewania ważna jest również trwałość i wytrzymałość całej armatury hydraulicznej.

Kotły elektryczne - wygoda, efektywność i ekologia w jednym

Kotły elektryczne, nie bez powodu, zyskują coraz szersze grono zwolenników. Stanowią one świetną alternatywę dla innego rodzaju urządzeń grzewczych, w tym piecy gazowych, węglowych, czy olejowych. Dwufunkcyjny kocioł elektryczny znajduje swoje zastosowanie głównie w nowoczesnych domach jednorodzinnych, gdzie dzięki dobrej izolacji i nowszym rozwiązaniom, zapotrzebowanie na energię cieplną nie jest zbyt wysokie.

Sam sposób działania pieca elektrycznego jest bardzo prosty. Przykładowo, wewnątrz kotła elektrycznego Kospel 12 kw znajduje się system grzałek w postaci metalowych drucików osłoniętych miedzią, stalą lub mosiądzem, które odpowiadają między innymi za regulację temperatury i zapewnienie odpowiedniej mocy kotła. Im więcej grzałek w systemie, tym większa jest moc urządzenia. Osłony grzałek zapewniają bezpieczeństwo tych elementów w kontakcie z wodą. Schemat działania opiera się na uruchamianiu kolejnych grzałek elektrycznych w momencie wzrostu zapotrzebowania na ciepło. Wytworzone ciepło wykorzystywane jest do ogrzania wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania, która następnie jest rozprowadzana po całym domu.

Kotły centralnego ogrzewania w wariancie elektrycznym są niesamowicie wydajne. Według przeprowadzonych testów, sprawność tego typu urządzeń może sięgać 99,9 procent, co oznacza że są niezwykle ekonomiczne i nie generują strat energii cieplnej.

Jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania?

Z reguły, kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania to bezproblemowe i wygodne w użytkowaniu urządzenie wyposażone w automatyczny system sterowania. Dzięki samoczynnemu funkcjonowaniu, użytkownicy nie muszą martwić się koniecznością stałego kontrolowania pracy pieca w obawie o swoje bezpieczeństwo. Dodatkowo, elektryczne urządzenie eliminuje problem ciągłego, ręcznego dokładania opału, czy czyszczenia paleniska. Co więcej, praca kotła nie przyczynia się do powstawania uciążliwego pyłu i kurzu.

Wybór odpowiedniego modelu urządzenia grzewczego powinien być uwarunkowany nie tylko zapotrzebowaniem cieplnym w danym budynku, ale też możliwościami montażowymi i konfiguracyjnymi. Dlatego podczas wybierania najlepszego rozwiązania należy wziąć pod uwagę, czy ma być to kocioł elektryczny do fotowoltaiki, czy może samodzielnie funkcjonujące urządzenie, aby nie okazało się, że zakupiliśmy sprzęt, który nie umożliwia wykorzystania potencjału innych systemów w naszym domu.

Dobowe zużycie wody

Tylko odpowiednio dobrany i zamontowany kocioł elektryczny CO zapewnia wydajną i energooszczędną pracę systemu grzewczego. Dlatego tak ważne jest przeliczenie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepłą wodę w danym budynku. Zużycie c.w.u. zależy między innymi od ilości mieszkańców, liczby łazienek, ilości urządzeń pobierających wodę oraz stylu życia mieszkańców.

Warto pamiętać, że taka sama ilość pomieszczeń i mieszkańców w dwóch różnych budynkach nie musi oznaczać takiego samego poziomu zapotrzebowania. Znaczenie mają bowiem rozwiązania wykorzystane w domu, czyli to, czy posiadasz wannę, czy prysznic; czy naczynia zmywasz ręcznie, czy w zmywarce itd. Z tego względu przyjmuje się, że zapotrzebowanie wynosi średnio od 30 do 60 litrów na osobę, czyli przy 4-osobowej rodzinie około 120-240 litrów na dobę. Aby dowiedzieć się więcej na temat doboru urządzenia do ogrzewania, warto zapoznać się z naszym artykułem Jak wybrać piec ogrzewania centralnego?

Krople wody spadające na taflę na niebieskim tle

Ciepła woda CO czy też ciepła woda użytkowa

Po podjęciu decyzji o zakupie urządzenia grzewczego na prąd, należy przemyśleć kwestię tego, jaki model elektrycznego kotła centralnego ogrzewania wybrać.Czy ma to być urządzenie jednofunkcyjne podgrzewające wodę płynącą do kaloryferów i ogrzewające cały dom, czy może raczej piec dwufunkcyjny, który dodatkowo zapewnia ciepła wodę użytkową.

Dwufunkcyjny, elektryczny kocioł kondensacyjny umożliwia ekonomiczne ogrzewanie całego budynku jak i uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Tego typu piece wyposażone są w dodatkowy zbiornik, w którym gromadzona jest podgrzana woda wykorzystywana na bieżąco przez mieszkańców. To niezwykle komfortowe rozwiązanie, które niweluje nie tylko problem ogrzewania budynku, ale i kwestię braku dostępności do ciepłej wody bieżącej.

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?

Stawiając pytanie, ile prądu zużywa kocioł elektryczny nie można oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jest to zależne od wielu czynników, w tym od rodzaju wybranego sprzętu. Za najbardziej kosztowne w eksploatacji uznaje się kotły elektryczne z grzałkami oporowymi, ale na rynku bez problemu znajdziesz piece, które zużywają podobną ilość energii co ekonomiczna pompa ciepła.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki piec elektryczny do domu 150 m2 będzie najbardziej wydajny a jednocześnie nie nadszarpnie zbytnio Twojego budżetu, warto wykonać pewne obliczenia pokazujące zużycie energii w skali roku. Należy wziąć pod uwagę moc kotła, pobór energii, długość sezonu grzewczego i konieczność ogrzewania wody bieżącej. Ważna jest również aktualna cena za 1 kWh obowiązująca na danym obszarze. Poszczególne modele kotłów elektrycznych różnią się pod kątem trybu pracy, a konkretnie czasu jaki potrzebują na zapewnienie zadanej temperatury. Dokonywanie takich kalkulacji nie jest prostym zadaniem, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego uproszczonego konfiguratora doboru kotła elektrycznego lub skorzystania z pomocy profesjonalisty.

Jak tanio ogrzewać prądem?

Tanie ogrzewanie prądem jest jak najbardziej możliwe, ale aby to osiągnąć, trzeba pamiętać, że dobór nawet najbardziej energooszczędnego kotła elektrycznego VIESSMANN to nie wszystko. W kontekście taniego ogrzewania, ważne są również inne rozwiązania zastosowane w budynku. Przykładowo, stosowanie zmywarki wykorzystującej głównie zimną wodę będzie korzystniejsze niż ręczne zmywanie pod bieżącą wodą. Zapotrzebowanie na energię cieplną będzie mniejsze w przypadku korzystania z prysznica, bowiem wanna, a zwłaszcza modele z hydromasażem potrzebują większej ilości ciepłej wody, do podgrzania której potrzebny jest prąd.

Upodobania mieszkańców i ich styl życia również nie są bez znaczenia, tak jak i możliwość zastosowania dodatkowych systemów przyczyniających się do ograniczenia zużycia energii w budynku. Elektryczny kocioł CO może z powodzeniem współpracować z systemem solarnym, co bez wątpienia wpłynie na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Ile kosztuje piec centralnego ogrzewania na prąd?

Piec centralnego ogrzewania zasilany prądem charakteryzuje się niskimi kosztami inwestycyjnymi. Samo urządzenie w podstawowej wersji można zakupić już za kilka tysięcy, a montaż nie jest szczególnie kłopotliwy. To właśnie sprawia, że uznawane jest ono za tańsze i bardziej opłacalne rozwiązanie w porównaniu do pieca olejowego, czy gazowego. Warto mieć też na uwadze, że piec zasilany prądem nie wymaga okresowych przeglądów, a jedynie sporadycznej obsługi serwisowej, co również wpływa na zwiększenie atrakcyjności tego rozwiązania.

Oczywiście, cena kotła elektrycznego może znacząco różnić się w zależności od możliwości zastosowania wybranego modelu i jego funkcyjności. Innowacyjny kocioł elektryczny dwufunkcyjny z zasobnikiem z pewnością będzie dużo droższy niż jednofunkcyjny piec do 24 kWh.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Produkty powiązane

pixel