Jak wybrać piec ogrzewania centralnego?

Decyzja o zakupie pieca centralnego ogrzewania jest decyzją na długie lata, nie należy więc do łatwych. Od tego, jaki rodzaj kotła wybierzemy zależy, czy nasz dom będzie zapewniał pełen komfort cieplny i jak wiele zaoszczędzimy przy tym energii. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie zapoznajmy się z kilkoma szczegółami, które będą miały kluczowe znaczenie w wyborze najkorzystniejszego dla nas modelu.
Na rynku dostępne są głównie kotły: gazowe, elektryczne, olejowe i na paliwo stałe. Tą ostatnią grupę stanowią piece: uniwersalne na węgiel/drewno, z/lub bez sterowania i kotły na tzw. ekogroszek (wysokoenergetyczny i niskopopiołowy węgiel) i na nich dziś się skupimy. W obecnych czasach często klienci sięgają po kotły na pellet (ekologiczne wyselekcjonowane paliwo pochodzenia drzewnego), które też zaliczamy do takich kotłów.
Przyjęła się także opinia, że kotły na paliwo stałe są tańszym źródłem ogrzewania niż gaz, prąd, czy olej opałowy. Warto jednak wiedzieć, że wymagają one większej atencji i regularnego poświęcania im czasu na obsługę (rozpalanie, uzupełnianie paliwa, regularne czyszczenie).
Obecnie obserwujemy, ich wyjątkową popularność, a jest to spowodowane głównie wzrostem cen oleju opałowego i gazu. Przez wiele lat odchodzono od tego rozwiązania na rzecz kotłów gazowych i olejowych, które nie wymagają składowania opału. Jednak nowoczesnej generacji kotły na paliwo stałe nie są już tak uciążliwe w użytkowaniu, jak to miało miejsce dawniej. Na rynku znajduje się szeroka oferta kotłów tego typu. Nowoczesne kotły są przyjazne dla użytkowników, wydajne, łatwe i bezpieczne w obsłudze. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu inteligentnych sterowników pozwalają uzyskać duże oszczędności paliwa i dlatego są bardzo konkurencyjne głównie w stosunku do kotłów gazowych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na paliwo stałe?
W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu za pomocą kotła na paliwo stałe na wstępnym etapie musimy dokonać wyboru takiego paliwa. Decyzja ta jest ważna, bowiem producenci kotłów dostosowują je do jednego, konkretnego rodzaju paliwa. W sytuacji zastąpienia go innym, może nastąpić obniżenie sprawności kotła o kilka, a czasem nawet kilkanaście procent. Ponadto przyczynia się to również do wzrostu emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Celowo pomijając kotły na paliwo stałe tzw. „śmieciuchy”, bo one w dalszym ciągu generują najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery (i sukcesywnie będą eliminowane z użytkowania) postaramy się dokonać analizy kotłów na ekogroszek i pellet. Zastanowimy się czy rzeczywiście warto w nie inwestować!
Węgiel typu ekogroszek czy pellet?
Wśród klasy 5 i Ecodesign możemy wyróżnić kotły opalane ekogroszkiem bądź biomasą, do tego drugiego zaliczamy głównie pellet. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety. Ekogroszek choć posiada dużą kaloryczność opałową, nie zawsze będzie najlepszej jakości. Aby kocioł mógł działać poprawnie, paliwo powinno spełniać określone wymogi. Węgiel o niskiej spiekalności pozostawia po wypaleniu ok. 15-20% popiołu. Aby kocioł był wydajny i emitował jak najmniej zanieczyszczeń, należy odpowiednio wyregulować cykl dostarczania kolejnych porcji paliwa. Ważne jest też ustawienie częstotliwości nadmuchu powietrza przez parametrów pracy wentylatora. W sprawnie działającym kotle kolejne porcje ekogroszku zapalają się od żaru na palenisku, a gdy ulegną całkowitemu spaleniu, są wypychanie do popielnika.
Z kolei pellet jest paliwem, które w ostatnich latach zyskało na popularności za sprawą czystości, wygody i bardzo małej ilości popiołu –resztki stanowią ok. 3-4% masy paliwa. Pellet jest paliwem bardzo ekologicznym (bezolejowy, bez sztucznych dodatków), a jego spalanie nie przyczynia się do tworzenia smogu. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne!!! Zaletą pelletu są jego właściwości użytkowe – jest łatwo zapalny, do zapłonu wystarczy grzałka. Ma on formę granulatu od 6 do 8 mm i długości do 40 mm, jest łatwy do transportu i przechowywania.
Moc urządzenia- jak dobrać optymalnie?
Decydując się na wybór kotła na paliwo stałe musimy precyzyjnie oszacować jakiej mocy potrzebujemy. Jeśli mamy do czynienia z nowo powstałym budynkiem, taką informację znajdziemy w charakterystyce energetycznej budynku – pod pozycją projektowe obciążenie cieplne budynku. Taki wskaźnik zapotrzebowania cieplnego informuje nas, jaką szczytową moc kotła powinniśmy wybrać, aby zapewnić ‘temperaturę komfortu’ w okresie grzewczym. Jeśli natomiast wymieniamy piec w starym budownictwie, do obliczenia mocy urządzenia musimy posiadać takie dane jak powierzchnię domu, jego wysokość i tzw. wskaźnik powierzchniowy. Wskaźnik powierzchniowy określa stopień utraty ciepła przez nasz dom. Dla nowych budynków o bardzo dobrej izolacji termicznej przyjmuje się wartość 40 W na metr sześcienny. Dla starszych domów bez dociepleń wartość ta wynosi już 60W. Potrzebną moc kotła uzyskujemy poprzez wymnożenie wszystkich 3 wskaźników.
Raz jeszcze zadajmy sobie pytanie- czy warto?
Z przykrością musimy stwierdzić, iż w dalszym ciągu zdecydowana większość Polaków jest w posiadaniu standardowych, starych kotłów typu zasypowego (tzw. "śmieciuchy", bo palimy tam miałem, węglem, drewnem itp.). Te urządzenia w większości (oprócz kotłów 5 klasy) nie spełniają już norm emisji zanieczyszczeń dla kotłów grzewczych. Oznacza to nic innego, jak fakt, że palenie w takim piecu jest szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Można wnioskować, że zatem brak tu efektywności, a co za tym idzie i ekonomii… To jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, że warto wymienić kocioł centralnego ogrzewania na nowoczesny. Możemy mieć wpływ na stan środowiska przyszłych pokoleń!
Reasumując: czy warto wymienić, kocioł na nowoczesny piec centralnego ogrzewania na ekogroszek, czy Pellet? - odpowiedź jest jednoznaczna: tak! Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, komfortowe i wygodne, ale również ekonomiczne – w skali roku pozwala zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych.
Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór kotłów, sięgajmy jednak po cenione marki, których produkty cieszą się długą żywotnością i bezawaryjnością. Obecnie największym producentem kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe w Polsce jest DEFRO. Obecny od blisko 50 lat rynku systemów grzewczych. W ofercie firmy znaleźć można kotły automatyczne na ekogroszek, kotły z ręcznym załadunkiem paliwa i kotły na pellet. Defro oferuje ponadto palniki pelletowe i zasobniki, praktyczne piecokuchnie c.o. z płaszczem wodnym oraz piece nadmuchowe. Wszystkie produkty marki Defro wykonane są w najwyższej jakości materiałów, a wzmocniona konstrukcja urządzeń stanowi gwarancję niezawodności i stabilności pracy. Zaletą proponowanych przez kotły Defro „automatycznych” są niskie koszty eksploatacji oraz możliwość doposażenia w moduły internetowe.
Piece te spełniają wszelkie, nawet najbardziej rygorystyczne wymogi ekologiczne. Sprawują się idealnie w domach jednorodzinnych, gdzie chcemy zadbać o nasze ciepło i komfort życia. Komora spalania tych kotłów wyposażona jest zwykle w wysokoefektywny palnik retortowy, dzięki któremu urządzenie może poszczycić się niską emisją spalin. System mechanicznego czyszczenia wymiennika dostępny jest w standardzie. Kotły działają na zasadzie intuicyjnej, dzięki czemu sam zaprogramujesz ich działanie. Wykonane zostały z trwałych i bezpiecznych materiałów. Piece wyposażone są w ceramiczne katalizatory, które są rozmieszczone wokół paleniska oraz deflektory zmieniające kierunek przepływu różnych pyłów
Mamy nadzieję, że udało nam się obalić mit, jakoby kotły na paliwo stałe dzisiejszej generacji były równie szkodliwe dla środowiska, jak te sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat… Technologia się wciąż rozwija dlatego jest popyt na takie kotły i nie tylko tam gdzie brak dostępu do gazu, a jedyną alternatywą jest prąd (bez kosztownej inwestycyjnie fotowoltaiki).
Kotły 5 klasy to najczęściej modele z automatycznym podajnikiem, gdzie proces spalania nadzoruje automatyka. My mamy "czyste ręce", a nasze ogrzewanie jest efektywne i ekologiczne, gdyż optymalizacja procesu spalania to również niska wartość emisji zanieczyszczeń.