Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Zawory kulowe w Twojej instalacji - To musisz wiedzieć!

2021-02-08
Zawory kulowe w Twojej instalacji - To musisz wiedzieć!

Planując remont łazienki czy kuchni, bardzo ważne jest zadbanie o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Małe elementy, na pozór nic nieznaczące, mogą uratować dom czy mieszkanie przed zalaniem. Mowa tu o zaworach kulowych, które powinny być obowiązkowym elementem przy każdej instalacji wodnej i gazowej w mieszkaniu czy domu. Nie pozwól by zaskoczyły Cię łazienkowe powodzie i zabezpiecz swoje instalacje przed awariami. Jak? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się między innymi jak działają i gdzie zastosujesz zawory kulowe, jakie są ich zalety, a także na co zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu.

Co to są zawory kulowe i do czego są wykorzystywane.

Zawory kulowe potocznie zwane także zaworkami kulowymi czy kurkami to elementy instalacji, których zadaniem jest całkowite odcięcie dopływu wody lub gazu. Zawory te nie regulują przepływu, można używać je jedynie w położeniu otwartym lub zamkniętym. Producenci nie dopuszczają pośrednich ustawień, gdyż odsłonięta część kuli może ulec zakamienieniu, a to w konsekwencji wymusza wymianę zaworu. Zawory kulowy zwykle są nienaprawialne, albo działają, albo są całkowicie bezużyteczne.

Jak są zbudowane i jak działają zawory kulowe.

Zbudowane są z korpusu, wałka zwrotnego, uchwytu ręcznego i gniazda, w którym znajduje się kula. W kuli wydrążony jest otwór, przez który przepływa woda, kiedy zawór jest otwarty czyli będący w pozycji 0 stopni. Kiedy zawór zamkniemy, przekręcając uchwyt ręczny o 90 stopni, kula obróci się całkowicie blokując przepływ wody. 

Gdzie stosujemy zawory kulowe?

Zawory kulowe stosowane są na szeroką skalę. W domowych instalacjach zastosować możemy je w sieci doprowadzającej ciepłą i zimną wodę, dzięki czemu możemy w szybki sposób odciąć i przywrócić jej dopływ. Zastosujemy je również przy instalacji gazowej czy centralnego ogrzewania. Zastosowanie znajdują także w przemyśle. Z uwagi na dużą wytrzymałość i szczelność używa się ich w rurociągach i instalacjach chemicznych czy rafineryjnych. 

Rodzaje zaworów kulowych i ich rozmiary.

Zawory kulowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Biorąc pod uwagę ich zastosowanie podzielimy je na wodne i gazowe. Występują także w różnych rozmiarach.
Gazowe stosowane są do instalacji powietrznych, a te z małą średnicą do 1/2' w przemyśle laboratoryjnym. Są one szczelniejsze niż wodne.
Zawory wodne występują w wielu rozmiarach: 1/2', 3/4', 1', 5/4', 6/4', 2', 2,5', 3', 4'.

  • zawór kulowy ½'. To zawór, który najczęściej stosowany jest do podłączenia większości hydraulicznych wężyków.
  • zawór kulowy 2'. Posiada dużą średnicę. Często sprawdza się jako zawór główny do mieszkania. 
  • zawór kulowy 3'. Zawór ten charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i dużą średnicą. Może być stosowany do doprowadzania wody do mieszkań czy nawet całego budynku.
  • zawór kulowy do gazu. Od zaworów do wody niewiele różnią się budową wewnętrzną natomiast ogólnie przyjęte jest, że dźwignie do gazu mają kolor żółty natomiast do wody czerwony.
  • zawór kulowy ze śrubunkiem. Jest to zawór, który najczęściej ma uchwyt w postaci motylka. Jest więc bardziej estetyczny, ale przy użytkowaniu wymaga więcej siły. 
  • zawór kulowy z filtrem. Filtr obecny w zaworach kulowych ma za zadanie zatrzymywać bakterie, drobinki zanieczyszczeń i kamienia. Zapobiega przedostawaniu się ich do dalszej części instalacji, jednocześnie chroniąc głowicę zaworu. Szczególnie sprawdzi się kiedy nasza woda jest zanieczyszczona i wysoce zakamieniona. Ten rodzaj zaworów kulowych jest coraz częściej oferowany przez producentów, którzy oprócz podstawowej funkcji chcą zaoferować swoim klientom znacznie więcej.  

Zawory kulowe mogą być standardowe lub z tak zwana dławicą, która umożliwia kompensację drgań w instalacji. 

Zalety i wady zaworów kulowych 

Do zalet zaworów kulowych zdecydowanie zaliczyć można ich szerokie zastosowanie. Sprawdzą się w różnego rodzaju instalacjach, wodnych czy gazowych. Posiadają niewielki rozmiar, są lekkie i bardzo łatwe w obsłudze. Zawory kulowe są bardzo szczelne i trwałe, posiadają mało awaryjną konstrukcję, a podczas pracy nie rozszczelniają się. Niewątpliwą ich zaletą jest także niska cena. 

Do wad możemy zaliczyć słabą odporność kuli zaworu na niskie temperatury w zaworach standardowych. Kiedy w instalacji zamarznie woda, oblodzona kula może zostać uszkodzona doprowadzając do nieszczelności. Takiego zaworu już nie naprawimy, konieczna będzie wymiana. Do niskich temperatur dedykowane są zawory mrozoodporne jak na przykład zawory z serii Jardin od Arco. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie zaworów kulowych?

Zawory najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach stacjonarnych czy internetowych, gdzie mamy możliwość, w razie potrzeby, poradzić się specjalisty. Decydując się na zakup powinieneś wiedzieć, jakie wymiary zaworów są ci potrzebne i jakie ma być ich przeznaczenie. Te informacje pozwolą ci dobrać zawór na przykład pod względem maksymalnego ciśnienia roboczego. Jeśli potrzebujesz zaworu do typowej instalacji wodnej, standardowy zawór wytrzymujący od kilkunastu do kilkudziesięciu barów powinien w zupełności wystarczyć. Jednak warto zwrócić na ten parametr uwagę. Szukając zaworu przez który przepływać będą wysokotemperaturowe ciecze, koniecznie zwróć uwagę jaka jest maksymalna temperatura dopuszczona przez producenta. W produktach przeznaczonych do użytku w wysokich temperaturach stosuje się specjalne uszczelki. 

Zwróć także uwagę z jakiego tworzywa zawory są wykonane, bo to przełoży się na ich trwałość i wytrzymałość. Kluczowym elementem wpływającym na żywotność zaworów kulowych jest ich klasa. W tym przypadku firma ma znaczenie. Warto sięgać po markowe zawory, które zwykle gwarantują bezawaryjną pracę przez długie lata. Oszczędności zdecydowanie należy szukać gdzie indziej, i nie wybierać najtańszych elementów, gdyż mogą okazać się nietrwałymi lub nieszczelnymi podróbkami. Zawory cenionych producentów, opatrzone certyfikatami jakości, z pewnością posłużą Ci na długie lata.

Warto również wybierać produkty posiadające system antykamienny, który niweluje odkładanie się kamienia w środku zaworu, zapewniając swobodny przepływ wody. 

Z jakiego materiału są zbudowane. 

Zawory kulowe najczęściej produkowane są z mosiądzu pokrytego warstwą chromu. Długość pracy i efektywność zaworu, zależy w dużej mierze od grubości warstwy ochronnej i precyzji pokrycia nią kuli. Zawory uszczelnia się zazwyczaj tworzywem sztucznym lub metalem. Uszczelniane tworzywem sztucznym, przeznaczone są najczęściej do mediów o temperaturze do 220 stopni Celsjusza, natomiast uszczelniane metalem stosuje się do zaworów przeznaczonych do wyższych temperatur.

Dlaczego zawory kulowe są tak ważne?

Podstawowym zadaniem zaworów kulowych jest całkowite odcięcie wody. Zawory takie montuje się przy wężykach, aby w razie ich pęknięcia, co jest często spotykane, móc z łatwością zamknąć dopływ wody i nie doprowadzić do zalania mieszkania czy nawet sąsiadów. Należy jednak pamiętać, że nie tylko pęknięcie wężyka może doprowadzić do zalania, źle dobrane zawory lub te niskiej jakości również mogą się do tego przyczynić. 

Wyjeżdżając na dłużej, a będąc w posiadaniu zaworów kulowych możemy zamknąć dopływ wody i nie martwić się o niemiłe sytuacje związane z zalaniem mieszkania. 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

Produkty powiązane

pixel