Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wymiennik C.W.U.- jak dobrać najlepszy?

2021-09-23
Wymiennik C.W.U.- jak dobrać najlepszy?

Z ciepłej wody korzystamy kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, trudno więc sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niej. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, dzięki którym podgrzewanie wody staje się szybkie i bezproblemowe. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wyposażenie instalacji w wymiennik czy zasobnik c.w.u. Dobrze dobrane urządzenie pozwala zoptymalizować czas ogrzewania wody i przyczynia się do zmniejszenia rachunków.

Powszechnie spotkać można zamienne stosowanie pojęć wymiennika i zasobnika. Choć nie jest to błąd wielkiej wagi, to warto wiedzieć, że istnieje między nimi różnica. Wymienniki przygotowują ciepłą wodę wykorzystując zewnętrzne źródło grzewcze jak na przykład kocioł gazowy, elektryczny czy na paliwo stałe. Wśród nich wyróżnić możemy te z wężownicą i z płaszczem wodnym. 
Zasobniki z kolei tylko magazynują ciepłą wodę, która została do nich dostarczona. Ich zadaniem jest utrzymanie ciepła nawet przez kilka dni. Zasobniki akumulacyjne zwane buforami mogą być z dodatkową wężownicą lub bez. 
Wśród zasobników wyróżnić możemy zasobniki pionowe i poziome. Bardziej popularnym rozwiązaniem są zasobniki pionowe stojące.

Rodzaje wymienników. 

Wymienniki możemy podzielić na stojące i wiszące wśród których wyróżniamy:

  • dwupłaszczowe - charakteryzują się karbowanym zbiornikiem wewnętrznym, dzięki któremu zwiększa się powierzchnia grzewcza, a sam proces nagrzewania wody trwa bardzo krótko, a także płaszczem, w którym krąży woda c.o., mająca za zadanie podgrzewać przechowywaną w zbiorniku wodę użytkową. 
  • z jedną wężownicą - zwany także tradycyjnym. Posiada wężownicę czyli umieszczoną w dolnej części rurę o kształcie spiralnym, w której przepływa grzewczy czynnik pochodzący z kotła. Czynnik ten ogrzewa otaczającą ją zmagazynowaną w zbiorniku wodę. Wymienniki z jedną wężownicą stosowane są przy kotłach jednofunkcyjnych. 
  • biwalentne - z dwiema wężownicami, to wymienniki przeznaczone do współpracy z dwoma źródłami zasilania, gazowym i elektrycznym, lub gazowym i kolektorami słonecznymi. Kolektory podłącza się do wężownicy o większej powierzchni (dolnej). Za pomocą kolektorów następuje wstępne podgrzanie wody, a za pomocą kotła w sposób warstwowy jej właściwe dogrzanie. Dogrzewanie wody zazwyczaj nie będzie konieczne w ciepłe słoneczne dni.
  • zasobniki warstwowe- ten rodzaj urządzenia podgrzewa wodę za pomocą płytowego wymiennika znajdującego się na zewnątrz zbiornika, a także za pomocą dodatkowej pompy. Z dołu zasobnika, zimna woda pobierana jest przez pompę, a następnie przetaczana przez wymiennik, gdzie następuje jej podgrzanie i skierowanie do górnej części zbiornika, gdzie jest gotowa do użytku.  

Jak działa wymiennik, a jak zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Dokładne działanie wymiennika c.w.u. zależne będzie od poszczególnego modelu, natomiast jego ogólnym zadaniem jest przekazanie ciepła z wody kotłowej do wody w instalacji grzewczej. Dobre przewodzenie ciepła zapewnione jest dzięki jednej ściance z metalu, która istnieje w konstrukcji wymiennika. Zasobnik posiada odpowiednią izolację cieplną zapobiegającą stratom ciepła i szybkiemu wychładzaniu się płynu, którą zapewnia obudowa, w której jest zamknięty. 

Wymienniki jak i zasobniki c.w.u. dostępne są w różnych pojemnościach, dlatego bez problemu możemy dobrać model odpowiedni do naszych potrzeb. Ich budowa i warstwy izolacyjne ograniczają  straty ciepła, a emalia którą są pokryte chroni przed korozją wydłużając żywotność urządzenia. 
Zastosowanie wymiennika w domu sprawi, że w każdym punkcie poboru woda będzie dostępna w tym samym czasie zachowując to samo ciśnienie. Czas oczekiwania na ogrzaną wodę jest skrócony do minimum i sprowadza się wyłącznie do zlania, stojącej wody na odcinku między punktami poboru, a zbiornikiem. Natychmiast mamy wodę przy zastosowaniu cyrkulacji. 

Jak dobrać wymiennik? 

Krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę, to jeden z głównych czynników wpływający na komfort użytkowników. Prawidłowo dobrany wymiennik sprawnie ogrzeje wodę, ale także pomoże zwiększyć oszczędności. Warto więc dobrze przeanalizować zakup. Decydując się na wymiennik, należy wziąć pod uwagę pojemność zbiornika. Zbyt mała, nie dostarczy nam odpowiedniej ilości wody dla wszystkich domowników, z kolei zbyt duża może doprowadzić do nadmiernych strat energii i w konsekwencji wyższych rachunków. Znaczący wpływ przy określaniu pojemności ma ilość użytkowników i ilość zużywanej przez nich wody. 

Parametrami, na które warto zwrócić uwagę jest także moc kotła grzewczego, powierzchnia wężownicy i jaki jest przez nią przepływ oraz jego temperatura.
Warto także pamiętać, że dobór wymiennika zależy od wybranego urządzenia grzewczego.
Na przykład dla pompy ciepła zalecany będzie model z dwa razy większą wężownicą niż znajdujące się w tradycyjnych modelach. 

Kolejnym, ważnym czynnikiem wyboru zasobnika jest miejsce, gdzie będzie się on znajdował.
Wykluczyć powinno się miejsca, w których narażony będzie na zamarznięcia. Jeśli ma być wiszący to należy uwzględnić jego wagę, pamiętając o tym, że sam zasobnik może ważyć kilkadziesiąt kilogramów, a wypełniony wodą znacznie więcej. 

Kiedy mamy już ustalone parametry użytkowe, zwrócić uwagę należy na jakość wykonanych wymienników. Urządzenia te instalowane są na wiele lat, a więc muszą być niezawodne i trwałe. Ich jakoś stanowi kluczową rolę w bezawaryjności, dlatego warto wybierać zasobniki szanowanych marek jak np. KOSPEL. Firma ta produkuje zasobniki i wymienniki od ponad  30 lat, a wysoką jakość uzyskuje dzięki automatyzacji produkcji. Równomierne nałożenie powłok sprawia, że zasobniki bardzo dobrze zabezpieczone są przed wystąpieniem korozji. Wysoką izolację zapewniają pianka polistyrenowa i poliuretanowa, a obudowa z tworzywa ABS charakteryzującego się wysoką twardością, zapewnia odporność na mechaniczne uszkodzenia. 

Dzięki bardzo rozwiniętej ofercie marki KOSPEL, dobór odpowiedniego modelu do indywidualnych potrzeb staje się niezwykle prosty.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2021

Produkty powiązane

pixel