Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Uzdatnianie wody ze studni w trosce o hydraulikę i zdrowie

2023-01-27
Uzdatnianie wody ze studni w trosce o hydraulikę i zdrowie

Woda doprowadzana do naszych domów, mieszkań, firm i innych budynków może pochodzić z wielu źródeł, takich jak lokalna sieć wodociągowa, duży wodociąg, czy też własne ujęcie. W poniższym artykule skupimy się właśnie na wodzie pozyskiwanej ze studni kopanych, wierconych oraz głębinowych. Niekiedy zdarza się, że woda pozyskana z własnego ujęcia nie spełnia podstawowych standardów mających na celu zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa osobom, które z niej korzystają. Na szczęście, dzięki rozwojowi branży hydraulicznej, a dokładnie stacji uzdatniania wody do domu i mieszkania, w bardzo prosty i szybki sposób możemy poprawić jakość pozyskiwanej wody.

Zanieczyszczenia obecne w wodzie ze studni

Woda uzyskiwana z własnego ujęcia może mieć bardzo zróżnicowany skład ze względu na środowisko, w którym wykonany dany odwiert. Wśród zanieczyszczeń studziennych wyróżnia się te pochodzenia naturalnego oraz antropogenicznego. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane są działalnością człowieka, na przykład zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu czy rolnictwa. Zanieczyszczenia naturalne to zaś wszystkie bakterie, wirusy i pierwiastki występujące w podłożu.

Główne zanieczyszczenia obecne w wodzie ze studni to bakterie, szkodliwe metale ciężkie, plamy wody, amoniak i azotyny, rozpuszczone węglowodory, chlor, substancje organiczne, trucizny, związki chemiczne i inne zanieczyszczenia. Bakterie są głównym składnikiem zanieczyszczeń wody, ponieważ stanowią one od 30 do 50% całkowitego zanieczyszczenia. Szkodliwe metale ciężkie takie jak ołów, srebro, miedź i rtęć wymywają się do wody ze środowiska przyrodniczego. Amoniak i azotyny stanowią zanieczyszczenia pochodzące głównie z odpadów rolniczych. Chlor stosowany jest jako środek dezynfekcyjny, aby zapobiec szerzeniu się chorób wywoływanych przez bakterie. Trucizny, w postaci środków owadobójczych i herbicydów, mogą dostać się do studni wraz z deszczem. Związki chemiczne powstają poprzez naturalne utlenianie i rozpad składników wody.

Jak działa stacja uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody działa poprzez redukcję zanieczyszczeń i chemikaliów, a także tworzenie wody o zadanej jakości. Proces obejmuje usuwanie mechanicznych, biologicznych i chemicznych zanieczyszczeń za pomocą filtrów, chlorowania i dezynfekcji. Jeśli to konieczne, stacje uzdatniania wody mogą także dodawać składniki mineralne do wody w celu poprawy jej smaku i właściwości. Domowe uzdatnianie wody obejmuje kilka procesów, które wspólnie przyczyniają się do tego, że możemy cieszyć się czystą, smaczną i bezpieczną wodą.

Wstępna filtracja wody

Mechaniczna filtracja wstępna to pierwszy i jeden z najważniejszych procesów jakie przeprowadzają stacje i inne urządzenia uzdatniania wody. Za zatrzymywanie stałych zanieczyszczeń, takich jak piasek, zawiesiny, czy drobny żwir odpowiada tak zwany filtr narurowy. Wybierając filtr wstępny do stacji uzdatniania wody, warto postawić na model o dużej powierzchni filtracyjnej.

Odżelazianie wody

Uzdatnianie wody obejmuje również jej odżelazianie, czyli pozbywanie się nadmiaru cząstek żelaza, które mogą być szkodliwe dla człowieka i urządzeń AGD znajdujących się w domu. Najczęstszą oznaką zażelazienia wody są rdzawo-żółte zacieki na urządzeniach i armaturze hydraulicznej, które prowadzą do pogorszenia się ich walorów wizualnych, ale też szybszej eksploatacji.

Filtracja multifunkcyjna obejmująca zmiękczenie wody

Urządzenia do uzdatniania wody poradzą sobie również z nadmiarem manganu oraz wysokim poziomem twardości wody. Twarda woda jest szczególnie uciążliwa, bowiem zostawia uciążliwe, białe osady na kabinie prysznicowej, czajniku, czy w pralce. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż filtra multifunkcyjnego lub zmiękczacza wody na głównym doprowadzeniu wody zimnej.

Sterylizacja wody pod kątem bakterii i wirusów

Bakterie i wirusy obecne w wodzie studziennej mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nierzadko są przyczynami wielu chorób, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek mikroorganizmów należy wyposażyć się w sterylizator wody. Lampa UV powinna być montowana jako ostatni element stacji, bowiem woda, która do niej wpływa musi być klarowna.

System odwróconej osmozy

W sytuacji, gdy chcemy zadać o odpowiednią jakość wody pitnej, warto zakupić również podzlewozmywakowe filtry kuchenne z membraną osmotyczną. Uzdatnianie wody ze studni głębinowej poprzez odwróconą osmozę pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody, w której brak zanieczyszczeń. Filtrowanie na tym etapie pozwala pozbyć się nawet mikronów pestycydów, chloru, plastiku, czy innych substancji.

Uzdatnianie wody ze studni - efekt

Uzdatniona woda charakteryzuje się lepszym smakiem, zapachem, ale też przede wszystkim dobrą jakością, która zapewni bezpieczeństwo osobom, które z niej korzystają. Wśród efektów uzdatniania wody, warto wyróżnić:

  • poprawę jakości wody ze studni do poziomów bezpiecznych do picia i użytku domowego,
  • usuwanie szkodliwych bakterii i substancji chemicznych, takich jak azotany, fosforany i żelazo, które mogą powodować nieprzyjemne smaki, zapachy i barwy wody, 
  • zwiększenie trwałości wody w zastosowaniach przemysłowych, szczególnie w gałęziach przemysłu, które wymagają czystości wody, 
  • uszczelnianie studni, aby zapobiec utracie wody, a także usuwanie insektów, małży i innych zanieczyszczeń, 
  • zmniejszenie efektu zasolenia wody wokół studni, który może prowadzić do niszczenia gleby i drzew rosnących w pobliżu.

Uzdatnianie wody w domu - jakie urządzenie wybrać?

Skuteczność uzdatniania wody ze studni może nam zagwarantować tylko odpowiednio dobrane urządzenie. Decyzja o zakupie konkretnego rodzaju stacji uzdatniania wody podyktowana powinna być parametrami wody oraz zapotrzebowaniem na wodę jej użytkowników. Dobór dobrego filtra to nie tylko gwarancja czystej wody, ale też zwiększenie żywotności i zapewnienie długoletniej funkcjonalności całego systemu hydraulicznego w gospodarstwie domowym.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2023

Produkty powiązane

pixel