Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Stacja uzdatniania wody do domu i mieszkania

2022-11-30
Stacja uzdatniania wody do domu i mieszkania

Podczas wybierania konkretnej działki służącej pod budowę domu, mało kto sprawdza jakość wody, zazwyczaj najważniejszymi kryteriami są lokalizacja, wielkość terenu oraz przyłącza typu prąd, czy internet. Większość działek posiada możliwość przyłączenia do istniejącego wodociągu i taka informacja zwykle zadowala nabywców. Ale, co z jakością tej wody? Jeżeli nie spełnia ona standardów, warto pomyśleć o zakupie małej stacji uzdatniania wody, która zapewni bezproblemowe korzystanie ze zmiękczonej, dobrej wody.

Jak działa stacja uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody jest stosowane nie tylko w przypadku pobierania wody z własnej studni, ale też kiedy woda pochodzi z instalacji wodociągowej. Zaopatrzenie ujęcia w stację uzdatniania cieczy, która bazuje na ogólnodostępnej soli gwarantuje miękką, klarowną i dobrą w smaku wodę. Co więcej, uzdatniona ciecz charakteryzuje się odpowiednim profilem fizyko-chemicznym.

Cały proces uzdatniania wody polega na odżelazianiu, oczyszczaniu z zanieczyszczeń oraz zmiękczaniu wody. Ponadto, gdy woda z wodociągu jest chlorowana, stacja uzdatniania służy również usuwaniu pozostałości chloru z cieczy. Niektóre, zaawansowane modele zmiękczaczy posiadają również funkcję pozbywania się groźnych bakterii. Wszystkie te działania możliwe są dzięki zastosowaniu filtrów węglowych, które usuwają cząstki chloru i wpływają na poprawę smaku wody oraz wkładów żywicy jonowymiennej, której zadaniem jest wyłapywanie jonów magnezu i wapnia, czyli zmiękczanie wody.

Jak dobrać stację uzdatniania wody?

Stacje i inne urządzenia uzdatniania wody są obecnie dostępne w wielu branżowych sklepach hydraulicznych. Na rynku można znaleźć wiele wariantów poszczególnych urządzeń charakteryzujących się różnymi parametrami i funkcjami. Podczas próby określenia, jaka stacja uzdatniania wody będzie najlepszym wyborem do Twojego domu, w pierwszej kolejności należy określić poziom zużycia wody. Wskaże on jakiej mocy urządzenie będzie optymalne dla potrzeb mieszkańców. Stacja o za małej wydajności, nie zapewni dobrej jakości wody, zaś zbyt duża moc urządzenia, będzie skutkowała dużymi kosztami eksploatacyjnymi.

W przypadku, gdy pobierasz wodę z sieci wodociągowej, warto zdobyć informacje na temat poziomu twardości wody oraz stężenia żelaza i manganu. Wybrane urządzenie powinno skutecznie radzić sobie z usuwaniem wszelkich związków, bowiem mają one duży wpływ na stan armatury domowej, przyczyniając się do jej rdzewienia. Kluczowe jest również to, że nie należy wykluczać urządzeń nieposiadających węglowego filtra do wody, bowiem może być on zamontowany oddzielnie blisko przyłącza lub na przykład w kuchni.

Stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego

Jak już wspomnieliśmy, stacja uzdatniania wody do domu może być instalowana zarówno w przypadku doprowadzania wody z sieci wodociągowej, jak i pobierania jej z własnego ujęcia wodnego. To ważne, bowiem pochodzenie wody i jej parametry określają typ urządzenia, który jest potrzebny do prawidłowego uzdatniania cieczy. Woda pochodząca z sieci spełnia wymogi wody pitnej, jednak zwykle jest twarda i pozostawia osad kamienny na naczyniach. Zaś woda z przydomowej studni, bardzo często przekracza normy zawartości magnezu, amoniaku lub żelaza. Problemem w obu przypadkach może być także nieodpowiednia barwa oraz brzydki zapach wody.

Jeżeli posiadasz wodę z sieci wodociągowej i dostrzegasz osady kamienia w czajniku czy na armaturze łazienkowej, z pewnością masz problem z twardą wodą. W tej sytuacji warto sięgnąć po w pełni zautomatyzowaną stację uzdatniania wody Viessmann. Urządzenia tego typu montowane są na zaworze głównym zimnej wody.

Pobierając wodę z własnego ujęcia, można spotkać się z widocznymi żółtobrązowym zaciekami w łazience, czy plamkami na wypranej odzieży. Co więcej, woda ma zazwyczaj metaliczny posmak. To wszystko świadczy o zbyt dużej zawartości manganu i żelaza. Aby uporać się z takimi problemami warto zainwestować w dobrą stacja uzdatniania wody ze studni posiadającą filtr multifunkcyjny.

Stacja uzdatniania wody do mieszkania

Choć większość rozwiązań dostępnych na rynku to modele przeznaczone do użytku w domach jednorodzinnych, to montaż stacji uzdatniania wody w bloku jest jak najbardziej możliwy. Oczywiście, instalacja stacji uzdatniającej wodę w domu jednorodzinnym jest dużo prostsza ze względu na łatwiejszy dostęp do miejsca głównego doprowadzenia wody. W przypadku bloku najlepiej zadbać o to już na etapie deweloperskim, ale zmiany w instalacji można wprowadzić też w mieszkaniu w stanie surowym.

Mieszkańcy bloków często decydują się na montaż zmiękczacza na klatce schodowej, ale to wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej. Co więcej, stacja uzdatniania wody do mieszkania można zamontować tylko w przypadku doprowadzania wody zimnej i samodzielnego jej podgrzewania. Nie da się niestety całkowicie uzdatnić ciepłej wody pochodzącej z sieci wodociągowej. W takiej sytuacji, lepszym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego uzdatniacza przy urządzeniu podgrzewającym zimną wodę.

Ile soli zużywa stacja uzdatniania wody?

Poziom zużycia soli przez domową stację uzdatniania wody zależy od kilku czynników, w tym jakości wybranego urządzenia, rodzaju soli, stopnia twardości wody oraz poziomu jej zużycia w gospodarstwie domowym. Przy próbie określenia, ile soli zużyje stacja zamontowana w danym domu, koniecznie należy sprawdzić twardość wody doprowadzanej do instalacji domowej. Można tego dokonać w bardzo prosty sposób, za pomocą urządzenia zwanego testerem pomiaru parametrów wody.

W domu, gdzie zamontowano dobrej jakości stację uzdatniania, a woda charakteryzuje się twardością na średnim poziomie średnie zużycie wynosi około 25 kg w ciągu trzech miesięcy. Przy zakupie modelu uzdatniacza do swojego domu, warto pamiętać o tym, że tylko oryginalne głowice gwarantują oszczędny tryb pracy, co skutkuje małym zużyciem soli i niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Jaka stacja uzdatniania wody jest dobra?

Stacja do uzdatniania wody powinna charakteryzować się odpowiednią wydajnością, skutecznością, ale też oszczędnością w użytkowaniu. Wybierając konkretny model urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on sterowniki z odpowiednim oprogramowaniem odpowiedzialnym za oszczędne wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych. Nowoczesna i ekonomiczna stacja uzdatniania wody BWT pozwala osiągać niskie rachunki za prąd i wodę oraz ograniczyć koszty związane z zakupem soli w tabletkach.

Ile kosztuje domowa stacja uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody w domu wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli urządzenie jest dobrze dobrane, a instalacja poprawnie wykonana, nie będziesz ponosić kosztów niepotrzebnych wydatków. Warto tu również zaznaczyć, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w sprawdzonej hurtowni pod sygnatura znanego producenta. Tańsze zamienniki często produkowane są ze słabej jakości materiałów, co powoduje późniejsze problemy w użytkowaniu sprzętu i konieczność szybkiej wymiany produktu.

Pamiętaj, żeby nie przeszacowywać wartość mocy urządzenia, bowiem będzie to generowało spore koszty i szybsze zużycie. Ekonomiczna, mała stacja uzdatniania wody pod zlew z wyższej półki zapewnia wydajniejszą pracę urządzenia zlokalizowanego w mieszkaniu i to przez długi czas. Taki zmiękczacz, podczas eksploatacji nie generuje zbyt dużych kosztów, dlatego warto zainwestować w nieco droższy sprzęt, aby później móc oszczędnie korzystać z systemu uzdatniania wody.

Stacja uzdatniania wody - koszt

Na cenę stacji uzdatniania wody wpływ mają, między innymi, zastosowane głowice oraz rodzaj zanieczyszczeń, z jakimi musi sobie poradzić urządzenie. Poniżej przedstawiamy różne warianty urządzeń przeznaczonych do oczyszczania i zmiękczania wody oraz przedziały cenowe modeli dostępne na rynku.

Zmiękczacz

 • przeznaczenie - twarda woda,
 • działanie - zmiękczanie wody, obniżenie stężenia żelaza i manganu, 
 • orientacyjna cena - od 2 500 do 3 500 zł,
 • dodatkowe koszty eksploatacyjne - sól tabletkowana, przegląd serwisowy (raz w roku).

Zmiękczacz z filtrem węglowym 

 • przeznaczenie - twarda woda, nieprzyjemny zapach wody,
 • działanie - zmiękczanie wody, poprawa właściwości organoleptycznych, 
 • orientacyjna cena - od 5 500 do 6 500 zł,
 • dodatkowe koszty eksploatacyjne - sól tabletkowana, wymiana złoża węgla aktywnego, przegląd serwisowy (raz w roku).

Lampa UV 

 • przeznaczenie - obecność bakterii E. coli,
 • działanie - niwelowanie mętności wody, dezynfekcja chemiczna,
 • orientacyjna cena - około 1 500 zł,
 • dodatkowe koszty eksploatacyjne - wymiana promiennika raz na rok, wymiana rury osłonowej raz na 3 lata. 

Odżelaziacz 

 • przeznaczenie - twarda woda, duża zawartość żelaza i manganu, 
 • działanie - filtracja, usuwanie żelaza i manganu, zmiękczanie wody,
 • orientacyjna cena - od 5 500 do 7 500 zł,
 • dodatkowe koszty eksploatacyjne - nadmanganian potasu, sól tabletkowana, przegląd serwisowy (raz w roku).

Odżelaziacz z filtrem węglowym 

 • przeznaczenie - wysoka zawartość żelaza i manganu, duża utlenialność, 
 • działanie - dwustopniowa filtracja, usuwanie żelaza, manganu i związków organicznych, obniżenie twardości wody, 
 • orientacyjna cena - od 5 000 do 7 000 zł,
 • dodatkowe koszty eksploatacyjne - nadmanganian potasu, sól tabletkowana, przegląd serwisowy (raz w roku). 

Czy warto zakładać stacje uzdatniania wody?

Znając możliwości urządzeń służących do zmiękczania i oczyszczania cieczy pochodzącej z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia oraz porównując ceny do jakości sprzętu dostępnego na rynku, chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto zainwestować w dobrą stację uzdatniania wody. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala nie tylko poprawić właściwości wody w domu, ale też obniżyć koszty eksploatacji sprzętów AGD i detergentów do czyszczenia zakamienionych elementów. Co więcej, uzdatniona woda jest bardzo zdrowa i służy dobrej kondycji skóry.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Produkty powiązane

pixel