Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Usuwanie sodu, żelaza i wapnia z wody - jak to zrobić?

2023-01-23
Usuwanie sodu, żelaza i wapnia z wody - jak to zrobić?

Proces uzdatniania wody pozwala oczyścić ciecz z bakterii i drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji, które mogą powodować choroby i infekcje. Uzupełnia również brakujące składniki odżywcze i minerały, takie jak magnez. Proces ten jest ważny również ze względu na ekologię, bowiem dzięki uzdatnianiu do środowiska naturalnego nie przedostają się zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie i inne toksyczne substancje, które pochodzą ze źródeł wody. W poniższym artykule skupiamy się na usuwaniu nadmiaru sodu, wapnia i żelaza z wody znajdującej się w naszych domach i mieszkaniach. 

Obecność wapnia w wodzie - wysoki stopień twardości 

Jony wapnia i magnezu w wodzie domowej to jeden z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi spotykają się mieszkańcy domów i mieszkań w naszym kraju. Korzystanie z wody zawierającej nadmiar wapnia nie jest co prawda bardzo szkodliwe dla zdrowia, ale twarda woda może powodować wiele problemów w gospodarstwie domowym, w tym częste awarie sprzętów AGD. Tkaniny prane w takiej wodzie mogą ulegać zniszczeniu i odbarwieniom. Co więcej, codzienne mycie się zakamienioną wodą moze mieć negatywny wpływ na naszą skórę i włosy. Za jeden z poważniejszych problemów związanych z nadmiarem wapnia uważa się też szybszą eksploatację całego systemu hydraulicznego, który narażony jest na zaleganie kamienia w zagłębieniach rur i rozwój bakterii.

kropla wody wpadajaca do zbiornika

Zmiękczacz czy odwapniacz do wody - co rozwiąże problem nadmiaru wapnia?

Rozwiązanie problemu z nadmiarem wapnia warto szukać w ofercie sklepów hydraulicznych w kategorii: stacje i inne urządzenia uzdatniania wody. Eksperci z tej dziedziny szczególnie polecają zmiękczacze do wody, które skutecznie walczą z przyczyną wytrącanie się kamiennego osadu, a nie tylko samym skutkiem.

Zmiękczacz wody, zwany niekiedy odwapniaczem działa poprzez usuwanie jonów wapnia i magnezu, które tworzą twardą wodę. Proces ten zwany jest zmiękczaniem wody i polega na przepuszczaniu wody przez specjalną mieszaninę żywicznych palników ze współczynnikiem zmiękczania, zwaną zmiękczaczem. Odwapniacz do wody wymienia jony wapnia i magnezu na jony sody, konfigurując regionalnie twardość wody, aby uzyskać pożądany efekt. 

 Sód w wodzie pitnej - czy jest zdrowa?

Przeciętne ilości sodu nie są szkodliwe dla człowieka, ale ilość sodu w wodzie domowej może mieć duże znaczenie dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie tętnicze oraz będących na diecie niskosodowej. Nadmiar sodu w wodzie może mieć związek z zastosowaniem w domu zmiękczacza wody, który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje soli tabletkowanej. Ten problem dotyczy głównie urządzeń słabszej jakości, dlatego przed zakupem zmiękczacza warto zorientować się, czy wybrany model posiada dobre parametry i jest wyposażony w alarm dotyczący przekroczenia poziomu sodu. Niekiedy jednak, sód jest obecna w surowej wodzie, a sam zmiękczacz nie ma z tym nic wspólnego.

Żelazo w wodzie - poważny problem wody pitnej 

Żelazo obecne w wodzie pitnej w nadmiernych ilościach, może stanowić problem dla zdrowia. Nadmiar żelaza w wodzie wykorzystywanej w domu czy mieszkaniu może skutkować zmianami barwy i smaku wody, ale też przyczyniać się do powstawania osadu na dnie garnków, które są używane do gotowania. Żelazo obecne w wodzie może również powodować upośledzenie pracy urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak ekspresy do kawy, pralek i zmywarek. Ponadto, warto wiedzieć o tym, że żelazo ma działanie toksyczne na organizmy żywe, więc wieloletnie korzystanie z takiej wody może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Bardzo często w warstwie osadowej żelaza rozwijają się bakterie, co zwiększa ryzyko zakażenia wody przepływającej przez instalację. Poza wyraźną zmianą w barwie, zapachu i smaku wody, przy dużej obecności żelaza, zaobserwować można również na pranych tkaninach. Ubrania szybko tracą swój kolor i szarzeją, zaś na białych tkaninach często można zobaczyć różne przebarwienia. Woda z nadmiarem żelaza to też problem dla posiadaczy ogrodów. Nie nadaje się ona do kąpieli w domowym basenie, bo po jakimś czasie staje się brązowa, a po podlewaniu kwiatów, czy myciu chodnika, właściciel domu może spodziewać się opiłków rdzy i przebarwień.

Odżelaziacz do wody - skuteczne rozwiązanie problemu z nadmiarem żelaza w wodzie 

Skoro zmiękczacz wody może nie radzić sobie w niektórych sytuacjach, rozwiązania problemu warto poszukać wśród innych rodzajów stacji uzdatniania wody do domu i mieszkania. Najbardziej efektywnym i wydajnym urządzeniem do usuwania nadmiaru żelaza będzie odżelaziacz wody, którego parametry dobiera się zgodnie z wynikami analizy wody i oceną warunków zewnętrznych w gospodarstwie domowym.

Woda wypływa z chromowanego kranu

Odżelaziacze wody to urządzenia, które wykorzystują technikę filtracji mechanicznej, reakcje chemiczne i procesy adsorpcji do usuwania tlenków żelaza i innych metali z wody. W procesie odżelaziania otwarte mikropęcherzyki osadzają się na żelazo i innych metalach, a następnie są usuwane z wody poprzez zastosowanie zmiękczacza lub specjalnych filtrów. Urządzenia te są często wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkujących żywność, ponieważ pozwalają zapewnić bezpieczną i zdrową wodę do jej produkcji.

Odżelaziacz do wody - kompleksowe rozwiązanie na nadmiar żelaza, sodu i wapnia  

Odżelaziacz do wody ma jedno, konkretne zadanie polegające na usuwaniu z wody cząstek żelaza, ale też innych pierwiastków szkodliwych dla zdrowia człowieka, armatury hydraulicznej oraz urządzeń AGD dostępnych w gospodarstwie domowym. Warunkiem tego, że urządzenie jest w stanie poradzić sobie zarówno z problemem obecności żelaza w wodzie, jak i nadmiarem sodu oraz wapnia, jest wybór odżelaziacza wysokiej jakości.

Przed zakupem urządzenia, warto przeprowadzić analizę stanu wody, która pozwala dobrać odżelaziacz wody o odpowiednich parametrach, a przede wszystkim dostosowany do Twoich wymagań. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika, maksymalną temperaturę wody i ciśnienie, średnicę rur przyłączeniowych oraz szybkość przepływu cieczy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2023

Produkty powiązane

pixel