Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ukryj nieatrakcyjne elementy! Czyli jak przygotować remont łazienki?

2020-11-25
Ukryj nieatrakcyjne elementy! Czyli jak przygotować remont łazienki?

Wyobraź sobie elegancką, nowoczesną, przestronną łazienkę…. Widzisz to? To teraz zobacz jak łatwo można to osiągnąć! Łazienka to miejsce strategiczne, z którego w ciągu dnia wszyscy domownicy korzystają kilkukrotnie. To miejsce relaksu, w którym możesz w końcu mieć chwilę dla siebie. To Twoja intymna przestrzeń o którą warto zadbać, żeby zawsze czuć się w niej komfortowo. 

Niestety obecne wnętrza to zazwyczaj małe powierzchnie, a jeśli projekt przewiduje oddzielną toaletę, jest ona wręcz mikroskopijna. Dość często toaleta jest po prostu elementem łazienki. Mimo, że do dyspozycji nierzadko mamy tylko mały metraż to da się go zaaranżować w sposób funkcjonalny, tak aby zachować komfort korzystania utrzymując przy tym czystość i ładny efekt wizualny. 
Z pomocą przychodzą stelaże podtynkowe, które użyć możemy do umywalki, sedesu, czy bidetu. Wykorzystując takie rozwiązanie ukrywamy cały mechanizm spłukujący czy mocujący za płytkami łazienkowymi. Dzięki temu elementy te optycznie wydają się mniejsze, a pomieszczenie przestronniejsze. Ukrywamy to co niechciane, a naszym oczom ukazują się tylko elementy atrakcyjne wizualnie jak oryginalny przycisk spłukujący czy stylowa misa WC. Łazienka staje się elegancka, minimalistyczna, przestronna i innowacyjna. Czyż nie o to nam chodziło?

No dobrze, a teraz trochę spraw technicznych. 

Co to jest stelaż podtynkowy? 

Stelaż podtynkowy to nic innego jak metalowy szkielet konstrukcyjny do którego przymocować można armaturę sanitarną. Dzięki niemu możemy zamocować ceramikę taką jak toaleta, umywalka czy bidet bezpośrednio na ścianie.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać? - Rodzaje stelaży.

Wyróżnić możemy dwa typy stelaży ze względu na sposób mocowania: stelaż do zabudowy lekkiej (suchej) i ciężkiej (mokrej). 

Stelaż do zabudowy lekkiej charakteryzuje się tym, że mocujemy go do ściany i do podłogi lub do samej podłogi, a następnie obudowujemy metalowymi profilami i płytą-najczęściej kartonowo gipsową, na którą następnie nakładamy płytki ścienne. Rozwiązanie to dedykowane może być zarówno do ścian murowanych, jak i gipsowo- kartonowych. Jest to opcja o wiele częściej wybierana, ze względu na łatwiejszy montaż. Zyskujemy także przestrzeń nad stelażem, którą wykorzystać możemy jako półkę. Wadą tego typu rozwiązania jest utrata przestrzeni, która jest niezwykle cenna przy małych łazienkach. Wśród tych stelaży wyróżnić możemy również stelaże niskie, gdzie wysokość ramy nośnej sięga do 80-90cm i stelaże wysokie gdzie rama nośna dochodzi do 110-130cm.  

Stelaż do zabudowy ciężkiej mocuje się bezpośrednio w ścianie, należy więc wykuć w niej otwór o odpowiednich wymiarach, wkomponować stelaż i ponownie zamurować. Ten wariant nie zabierze nam przestrzeni i sprawi, że nasza łazienka będzie prezentowała się jeszcze bardziej elegancko. Stelaż do zabudowy ciężkiej wykorzystać możemy tylko przy ścianach murowanych. Jest opcją tańszą niż stelaż do zabudowy lekkiej ale jego montaż jest o wiele bardziej czasochłonny i pracochłonny, gdyż wymaga poważnej ingerencji w ścianę.

W podtynkowych stelażach WC możemy wyróżnić spłukiwanie pneumatyczne i mechaniczne.
Przy spłukiwaniu pneumatycznym zawór spustowy sterowany jest poprzez powietrzne wężyki połączone z zewnętrznym klawiszem. Obsługa spłukiwania jest płynna i cicha. Rozwiązanie to jest bardziej niezawodne, stosowane na przykład przez takie firmy jak GROHE czy VALSIR. 
Spłukiwanie mechaniczne, klasyczne polega na sterowaniu zaworem spustowym, gdzie popychacz podnosi ramię zaworu spustowego. Rozwiązanie to stosowane jest przez  większość producentów.  

Zalety stelaży podtynkowych

Znamy już kilka zalet i wad w zależności od typu stelaża, zerknijmy więc na niego w pojęciu szerszym, nie skupiając się na rodzaju.
Jedną z najważniejszych zalet, którą od razu można zauważyć jest estetyka i elegancja. Może nie samego stelaża, bo przecież nic w nim ładnego, ale za jego pomocą można stworzyć niepowtarzalne, innowacyjne wnętrza podążające za światowymi trendami.
Nasza łazienka staje się przestronniejsza, a i sprzątanie łatwiejsze, gdyż zyskujemy przestrzeń pod miską ustępową, dzięki czemu bez problemu poprowadzimy mop po całej powierzchni podłogi bez konieczności zagłębiania się w trudno dostępne zakamarki. Ze strony technicznej, stosując stelaż podtynkowy mamy pewność, że ceramika sanitarna została zamontowana stabilnie i w wyznaczonym do tego miejscu. Oprócz zalet wizualnych zyskujemy także te dźwiękowe, gdyż obudowa stelaża i zarazem spłuczki tworzy barierę wygłuszającą, dzięki czemu praca staje się cichsza. Zastosować możemy także stelaż dodatkowo wyciszający, który sprawi, że praca spłuczki będzie niemal niesłyszalna.

Wady stelaży

Oprócz szeregu zalet, przecież każdy produkt musi mieć jakieś wady. I uznaje się powszechnie, że główną wadą stelaży podtynkowych jest utrudniony dostęp do mechanizmów wewnętrznych w czasie awarii, wszak przecież trzeba go zabudować płytkami na stałe. Czy to oznacza, że w takim wypadku musimy skuwać część płytek? Nic z tych rzeczy! Do całego mechanizmu dostaniemy się przez otwór od strony przycisku spłukującego. Nie ma więc konieczności ingerencji w obudowę. Co zatem jest wadą WC w zabudowie? Na pewno wyższa cena w porównaniu do sedesu stojącego. No ale umówmy się, coś za coś. Zyskujemy elegancję, estetykę i minimalizm, który dziś jest tak pożądany i niezbędny w nowoczesnej łazience. Wadą którą jeszcze można wymienić w tym przypadku jest na pewno dłuższy i bardziej pracochłonny montaż, gdyż jest to rozwiązanie, które niesie za sobą remont całej łazienki. Dowiedz się więcej jak wybrać ekipę remontową lub budowlaną na naszym blogu.

Warto wiedzieć

Wybierając stelaże podtynkowe warto wziąć pod uwagę produkty znanych, sprawdzonych producentów. To zapewni nam wieloletnią, bezawaryjną pracę systemów, a także będziemy mieli dostęp do bardzo dobrze rozwiniętego serwisu.  
Z punktu technicznego warto zwracać uwagę na to, aby spłuczki podtynkowe nie miały zastosowanych elastycznych wężyków zasilających zawory napełniające. Są to elementy obarczone niebezpieczeństwem pęknięcia.
Praktyczne całkowite wyeliminowanie prawdopodobieństwa pocenia i zawilgocenia zabudowy, będzie możliwe przy wyborze stelaża, w którym obudowę spłuczki wykonuje się z podwójnej ścianki, takie rozwiązania znaleźć możemy na przykład u włoskiego producenta VALSIR.
Bezawaryjną pracę zdecydowanie wydłuży zastosowanie uszczelek wyłącznie silikonowych, aniżeli uszczelek gumowych (zwykle o sporej zawartości popiołu). 
Ciekawostką o której warto wspomnieć jest także to, że stelaże podtynkowe WC współpracują przeważnie z miskami podwieszanymi, ale na rynku znaleźć możemy również miski stojące, które do "takich zabudowanych ram" pasują. Sprawdź jak dobrać do stelaża podtynkowego odpowiednią miskę WC - Na co zwrócić uwagę wybierając miskę toaletową.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2020

Produkty powiązane

pixel