Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Rozdzielacz do podłogówki - jak dopasować odpowiedni wariant?

2023-02-23
Rozdzielacz do podłogówki - jak dopasować odpowiedni wariant?

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najbardziej komfortowych i energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Wysoka efektywność oraz równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jego instalację. Jednym z kluczowych elementów systemu ogrzewania podłogowego jest rozdzielacz. To właśnie on odpowiada za kontrolowanie przepływu ciepłej wody przez poszczególne sekcje rur, a tym samym za równomierne rozprowadzenie ciepła. Wybór odpowiedniego rozdzielacza jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania całego systemu. W niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozdzielacza do ogrzewania podłogowego, aby zapewnić sobie komfort i oszczędność energii.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego - do czego służy?

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego to urządzenie, które służy do dystrybucji ciepła w płaszczyznowym systemie grzewczym. Jest to element centralny instalacji, który pozwala na kontrolowanie i regulowanie przepływu ciepłej wody przez poszczególne sekcje rur umieszczonych pod podłogą. Rozdzielacz składa się z reguły z zaworu mieszającego, który reguluje temperaturę wody, oraz z kilku lub kilkunastu zaworów kulowych, które pozwalają na niezależne regulowanie przepływu ciepłej wody do poszczególnych sekcji rur. Na rozdzielaczu znajdują się również manometry, które umożliwiają kontrolowanie ciśnienia w instalacji oraz wypustki, które ułatwiają odpowietrzanie systemu.

Jeżeli chodzi o mechanizm działania, to można wyróżnić jedną bardzo charakterystyczną cechę - temperatura doprowadzana może być wyższa niż temperatura potrzebna do z zasilania rozdzielacza podłogówki. Czynnik musi być doprowadzony do zaworu termostatycznego, gdzie miesza się z czynnikiem powrotnym z pętli ogrzewania podłogowego. Następnie, za pomocą pompy, czynnik tłoczony jest do belki zasilającej, gdzie po zmierzeniu temperatury zamyka się dopływ czynnika zasilającego. W przypadku spadku temperatury na belce zasilającej, otwarty zostaje zawór termostatyczny, który dostarcza czynnika podnoszącego wartość temperatury. Cały układ określany jest układem zamkniętym, zaś proces jest cykliczny.

Rozdzielacze do podłogówki są dostępne w różnych konfiguracjach, w zależności od liczby sekcji rur w instalacji oraz od wymagań dotyczących sterowania i regulacji. Dobrze dobrane i poprawnie zamontowane rozdzielacze do ogrzewania podłogowego zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła i wysoki komfort użytkowania systemu ogrzewania podłogowego.

Jak dobierać rozdzielacze do podłogówki

Wybór odpowiedniego rozdzielacza do ogrzewania podłogowego jest kluczowy dla zapewnienia właściwego działania całego systemu. Oto kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozdzielacza:

  • liczba sekcji rur - rozdzielacz musi być dopasowany do liczby sekcji rur, które zostały zainstalowane w podłodze. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować potrzeby i wymagania związane z ogrzewaniem podłogowym;
  • wydajność cieplna - rozdzielacz powinien zapewniać odpowiednią wydajność cieplną dla całej instalacji. Należy więc wybrać rozdzielacz, który jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła dla całego pomieszczenia;
  • kontrola temperatury - rozdzielacz powinien umożliwiać łatwą kontrolę temperatury wody, która przepływa przez rury. Dzięki temu będzie można łatwo dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb i wymagań;
  • regulacja przepływu - dobry rozdzielacz powinien umożliwiać niezależną regulację przepływu ciepłej wody do poszczególnych sekcji rur. Dzięki temu będzie można uzyskać optymalną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu;
  • jakość wykonania - rozdzielacz powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, takich jak miedź lub stal nierdzewna. Dzięki temu zapewni długą żywotność i niezawodność działania.
Plan architektoniczny budynku narysowany na kartce

Gdzie zamontować rozdzielacz?

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego powinien być zamontowany w centralnym punkcie instalacji, zwykle w pomieszczeniu technicznym lub kotłowni. Jest to miejsce, w którym będą prowadzone wszystkie rury z poszczególnych pomieszczeń, a więc to najlepszy punkt, aby zamontować rozdzielacz. Ważne jest, aby rozdzielacz był łatwo dostępny i umieszczony na stałej, stabilnej powierzchni. Należy także upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczony przed dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Rozdzielacz powinien znajdować się w pomieszczeniu o stałej temperaturze i wilgotności, ponieważ zmiany tych parametrów mogą wpłynąć na jego działanie. Powinien być również zamontowany na tyle wysoko, aby umożliwić łatwe podejście do zaworów i manometrów. Ostatecznie, zalecane jest, aby montaż rozdzielacza podłogówki był poprzedzony wykonaniem dokładnych pomiarów, które pozwolą na precyzyjne określenie długości rur i położenia poszczególnych sekcji. Dzięki temu rozdzielacz będzie mógł być odpowiednio dopasowany do instalacji, co zapewni prawidłowe działanie całego systemu ogrzewania podłogowego.

Ile sekcji powinien mieć rozdzielacz?

Liczba sekcji na rozdzielaczu do ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia oraz liczby pętli grzewczych. Liczba sekcji powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb i wymagań użytkowników oraz do mocy źródła ciepła. W przypadku małych pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie, często wystarczy rozdzielacz z jedną lub dwiema sekcjami. W większych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia, konieczne może być zastosowanie rozdzielacza z większą liczbą sekcji.

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się stosowanie rozdzielaczy do podłogówki z jedną lub dwiema sekcjami na każde 10-15 metrów kwadratowych powierzchni podłogi. Przykładowo, w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2, zastosowanie rozdzielacza z trzema lub czterema sekcjami będzie odpowiednie. Ważne jest, aby liczba sekcji była odpowiednio dobrana do potrzeb i wymagań użytkowników oraz do mocy źródła ciepła. Należy również pamiętać, że liczba sekcji może wpłynąć na koszty instalacji oraz na wydajność i komfort użytkowania systemu ogrzewania podłogowego. W celu wyboru odpowiedniej liczby sekcji, warto skonsultować się z producentem lub sprzedawcą systemów grzewczych.

Sprawdź ofertę rozdzielaczy w Terme.pl

Jaka temperatura na rozdzielaczu?

Temperatura na rozdzielaczu do ogrzewania podłogowego powinna być ustawiona zgodnie z zaleceniami producenta systemu grzewczego. Zazwyczaj temperatura ta wynosi około 40-50 stopni Celsjusza, ale może się różnić w zależności od konkretnego systemu. Należy jednak pamiętać, że temperatura na rozdzielaczu powinna być niższa niż temperatura wody na wyjściu z źródła ciepła (np. kotła). Wynika to z faktu, że w przypadku stosowania kotła kondensacyjnego, temperatura powrotu do kotła powinna być niższa niż temperatura spalin, co pozwala na odzyskanie ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach.

Ważne jest również, aby temperatura na rozdzielaczu była odpowiednio dostosowana do wymagań użytkowników. W zależności od preferencji i warunków panujących w pomieszczeniach, temperatura na rozdzielaczu może być ustawiona na różnym poziomie. W przypadku pomieszczeń, w których przebywają dzieci lub osoby starsze, zaleca się stosowanie niższych temperatur, aby zapobiec przegrzaniu.

Drewniany termometr wskazujący temperaturę powietrza

W celu zapewnienia optymalnej wydajności i komfortu użytkowania systemu ogrzewania podłogowego, warto wyposażyć się w dobrej jakości regulatory temperatury oraz skonsultować się z producentem systemu lub specjalistą ds. ogrzewania, którzy pomogą dobrać odpowiednią temperaturę na rozdzielaczu w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań.

Jaki powinien być przepływ wody w podłogówce?

Optymalny przepływ wody w systemie ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj podłogi, typ i parametry źródła ciepła, liczba i długość pętli grzewczych oraz ilość i wymiary rur. Ogólnie rzecz biorąc, zalecany przepływ wody w podłogówce wynosi od 0,2 do 0,5 litra na sekundę na każdej pętli grzewczej. Przykładowo, dla pętli o długości 100 metrów, optymalny przepływ wynosiłby od 20 do 50 litrów na godzinę. Ważne jest, aby przepływ wody był odpowiednio dostosowany do wymagań i potrzeb użytkowników oraz do mocy źródła ciepła. Zbyt wysoki przepływ może powodować nadmierne zużycie energii, a zbyt niski może prowadzić do nierównomiernego rozprowadzenia ciepła i nieefektywnego działania systemu.

Jakie są najpopularniejsze warianty rozdzielacza do podłogówki?

Istnieją różne rodzaje rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego, które różnią się między sobą konstrukcją, wydajnością, funkcjonalnością i sposobem montażu. Oto kilka najczęściej spotykanych rodzajów rozdzielaczy:

  • rozdzielacz kompaktowy - jest to rozdzielacz, który składa się z jednego elementu, zawierającego wszystkie niezbędne elementy, takie jak zawory, pompy, manometry czy zawór mieszający. Jest to rozwiązanie proste w instalacji i wygodne w użytkowaniu,
  • rozdzielacz modularny - składa się z modułów, które można dowolnie łączyć i rozbudowywać w zależności od potrzeb. Rozdzielacz modułowy pozwala na łatwe dostosowanie instalacji do wymagań użytkownika,
  • rozdzielacz z pompą obiegową - zawiera wbudowaną pompę obiegową, która pozwala na wzmożenie przepływu ciepłej wody i zwiększenie wydajności systemu ogrzewania podłogowego,
  • rozdzielacz z elektroniczną regulacją - pozwala na elektroniczne sterowanie temperaturą wody i przepływem ciepła. Dzięki temu użytkownik może precyzyjnie dostosować parametry grzewcze do swoich potrzeb i wymagań,
  • rozdzielacz z dodatkowymi funkcjami - np. z wbudowanym czujnikiem ciśnienia, który umożliwia monitorowanie ciśnienia w instalacji, czy z funkcją automatycznego odpowietrzania, która ułatwia konserwację systemu ogrzewania podłogowego.

Co ważne, poza tym że na rynku można dostać rozdzielacze do podłogówki i grzejników, to producenci oferują rozdzielacze do stosowania w obu tych systemach jednocześnie. Wybór odpowiedniego modelu zależy głównie od tego w jakim systemie będzie on stosowany. Konkretne warunki instalacji ogrzewania podłogowego wodnego lub elektrycznego determinują wybór jednej z dostępnych opcji.

Jak dobrać rozdzielacz do ogrzewania podłogowego?

Podsumowując, wybór odpowiedniego rozdzielacza do ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od rodzaju systemu, indywidualnych potrzeb użytkowników i wymagań technicznych instalacji. Należy jednak pamiętać, że dobry rozdzielacz to kluczowy element dla prawidłowego działania całego systemu. Pozwala on na uzyskanie maksymalnego komfortu i oszczędzanie energii. Przy doborze rozdzielacza warto skonsultować się z producentem systemu lub specjalistą do spraw ogrzewania, którzy pomogą dobrać odpowiedni rozdzielacz dla danej instalacji.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Produkty powiązane

pixel