Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Remont łazienki, czyli o czym pamiętać i na co być przygotowanym!

2023-01-25
Remont łazienki, czyli o czym pamiętać i na co być przygotowanym!

Remont łazienki to całkiem duże przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli planujemy przeprowadzić generalną renowację instalacji hydraulicznej. W zakresie prac remontowych w łazience najczęściej znajduje się montaż nowych części lub całej instalacji hydraulicznej, wymiana sanitariatów, poprawa funkcjonalności pomieszczenia, powiększenie przestrzeni użytkowej, czy też po prostu unowocześnienie designu łazienki. Każdy remont wiąże się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji, a w przypadku tak ważnego pomieszczenia jak łazienka, lista wątpliwości i dylematów może być naprawdę długa. I tu z pomocą przychodzi nasz artykuł, w którym znajdziesz informacje, o czym należy pamiętać planując remont łazienki, od czego zacząć pracę i jak sensownie zaplanować cały proces odnawiania przestrzeni.

Renowacja łazienki - od czego warto zacząć?

Oczywiście, pierwszym i najważniejszym krokiem renowacji łazienki jest podjęcie decyzji o remoncie, ale skoro czytasz ten artykuł to pewnie masz go już za sobą. Na tym etapie warto zastanowić się, czy chcesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego projektanta wnętrz, czy zaplanować rozkład pomieszczenia samodzielnie. Pomoc profesjonalisty może okazać się zbawienna dla wielu osób, które chcą z małej łazienki zrobić użytkowa przestrzeń dla całej rodziny, bowiem doświadczony specjalista zaplanuje odpowiedni rozkład mebli łazienkowych i dobierze akcesoria wielofunkcyjne tak, aby w pomieszczeniu można było swobodnie się poruszać.

Niekiedy jednak, osoby decydujące się na remont chcą samodzielnie wszystko zaplanować. Dla jednych oznacza to oszczędność, a dla innych możliwość uzyskania satysfakcji, ze wszystko jest na bazie własnego pomysłu. Decydując się na samodzielne działania warto pamiętać, że każda decyzja dotycząca łazienki może być kluczowa dla jej funkcjonalności i możliwości wyposażenia jej w inne akcesoria. Przykładowo, wybierając dużą wannę, musisz liczyć się z tym, że może nie wystarczyć Ci już miejsca na dużą umywalkę, czy wyposażenie ułatwiające korzystanie z łazienki osobom starszym.

Większość wyborów to kwestia indywidualnych preferencji mieszkańców, ale są kwestie o których warto pamiętać niezależnie od gustów i potrzeb przyszłych użytkowników. Przykładem niech będzie kwestia podpisania umowy z firmą przeprowadzającą remont. Wiele osób, licząc na tańszy sposób wyremontowania łazienki, decyduje się na współpracę bez konkretnego kontraktu lub na bazie dokumentu, który nie zawiera wystarczających informacji chroniących usługodawcę. Takie postępowanie może skutkować niedokończonym remontem i poniesieniem dodatkowych kosztów, dlatego jeśli wahasz się, czy podpisać stosowny dokument i co w nim zawrzeć, zapoznaj się koniecznie z naszym artykułem Remont z umową czy bez.

Remont łazienki krok po kroku

Remont łazienki musi być odpowiednio zaplanowany, a Ty powinieneś się do niego dobrze przygotować. Jak każde większe przedsięwzięcie, tak i to, generuje wiele dylematów, pytań i stresów, a podejście do tematu na bieżąco bez planu może okazać się niemałą klapą. Poniższa lista działań pomoże Ci rozplanować działania i wyposażyć się we wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria zawczasu. Nieważne, czy przeprowadzasz remont małej łazienki w bloku, czy też większego pomieszczenia dla kilku osób, dobry plan i minimalna wiedza na temat kolejności prac remontowych w łazience to podstawa.

Grafika przedstawiająca hydraulika naprawiającego umywalkę

Oceń obecny stan łazienki i zaplanuj nową przestrzeń

Jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto dokładnie sprawdzić i ocenić stan łazienki, a także określić potrzeby i wymagania jej użytkowników. Na tym etapie stanie się jasne jak szeroki zakres prac trzeba będzie wykonać, aby doprowadzić pomieszczenie do wymarzonego stanu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, warto w tym czasie wezwać specjalistę od hydrauliki, który oceni stan instalacji, bowiem to najlepszy moment na wprowadzenie ewentualnych zmian, czy wymiany poszczególnych części systemu hydraulicznego.

Ustal kolejność działań

Ustalenie kolejności działań pomoże Ci przygotować się do poszczególnych etapów prac. Być może przy wymianie instalacji konieczne będzie wyprowadzenie się z mieszkania na jakiś czas, warto mieć wtedy gdzie się przenieść, aby umożliwić specjalistom swobodną i efektywną pracę. Należy też mieć na uwadze, że zamówienie niektórych części wymaga czasu, zwłaszcza jeśli zależy wam na dedykowanych rozwiązaniach. Wcześniejsze zaplanowanie wszystkiego, pozwala z wyprzedzeniem wyposażyć się w niezbędne elementy instalacyjne oraz meble oraz akcesoria łazienkowe. Określenie działań i możliwości pozwoli lepiej zgrać się z ekipą remontową, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie ryzyka, że coś pójdzie nie tak oraz zniwelowanie niepotrzebnych nerwów i stresu.

Zadbaj o dobrą izolację hydrauliczną

Niezależnie od tego, czy właśnie zamontowałeś nową instalację hydrauliczną, czy pominąłeś to zadanie, warto zadbać o dobrą izolację systemu. Każda, nawet drobna nieszczelność systemu wodnego może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które nie dodają uroku łazience i są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego we wnętrzach łazienkowych stosuje się hydroizolację, na przykład folię w płynie, która należy rozprowadzić po posadzce i ścianach przed ułożeniem płytek.

Czas na prace murarskie i przygotowanie podłoża

Zastosowanie hydroizolacji można potraktować jako część prac murarskich, ale poza tym należy jeszcze odpowiednio przygotować podłoża z uwzględnieniem gdzie i jak umieszczone będą płytki. Jeśli zgodnie z krokiem pierwszym, zrobiłeś plan wyglądu Twojej nowej łazienki, to z pewnością wiesz gdzie miały być ułożone płytki, a gdzie chciałbyś zastosować farbę. Podłoża pod płytki powinny być odpowiednio zagruntowane, zaś ściany gdzie ma znajdować się farba powinny być pokryte gładzią w celu stworzenia jednolitej powierzchni pod farbę.

Zaplanuj rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia

W tym punkcie kluczowe jest określenie konkretnego rozkładu żarówek w pomieszczeniu i umiejscowienia gniazdek. Wybierając poszczególne elementy oświetleniowe i elektryczne warto pamiętać o tym, że powinny charakteryzować się one odpowiednim poziomem wodoszczelności, która gwarantuje ochronę przed zachlapaniem, a nawet awarią prądu w łazience.

Podziel łazienkę na strefy

Zakładamy, że w Twoim planie remontu znajduje się zarys rozmieszczenia armatury łazienkowej zgodny z preferencjami i zapotrzebowaniem. Jeżeli nie podzieliłeś swojego pomieszczenia na strefy, to warto to zrobić na tym etapie. Pierwsza z nich to strefa kąpielowa, czyli wanna lub prysznic. Jako, że to strefa mokra to warto zadbać o wodoodporne materiały wykończeniowe oraz gniazdka i oświetlenie. W strefie mokrej warto zastosować na przykład antypoślizgowe płytki i fugę, która nie wchłania wody.

Druga strefa, to część umywalkowa, w której poza samą umywalką znajduje się blat, szafka oraz lustro. Wybierając umywalkę oraz szafkę umywalkową warto mieć na uwadze funkcjonalność i ilość miejsca, jaką możemy przeznaczyć na tą strefę. Obecnie, w sklepach można kupić nowoczesną szafkę z miejscem na blat, dodatkowymi półeczkami na kosmetyki i miejscem na lustro. Jeśli jednak wolisz lustro wiszące to zastanów się w jakiej formie ma być ono zainstalowane. Niektórzy chcąc zaoszczędzić na metrażu płytek decydują się na wklejenie lustra pomiędzy nie, ale stosując to rozwiązanie należy mieć na uwadze, że w przypadku chęci wymiany lustra, zachodzi konieczność skuwania płytek wokół niego.

Ostatnia strefa, to część toaletowa, w której znajduje się muszla wisząca lub stojąca. Wybierając model wiszący musisz liczyć się z koniecznością zakupu podwieszanego stelaża, który należy obudować płytą gipsową i zasłonić płytkami.

Nadszedł czas na klejenie płytek

Do tego momentu mamy zrealizowane wszystkie prace murarskie i przygotowawcze. Co więcej, w przypadku wyboru niektórych rozwiązań, takich jak podwieszana muszla, możemy mówić również o częściowym wyposażeniu łazienki. Nadszedł więc czas na rozpoczęcie prac wykończeniowych, w tym klejenie płytek na przygotowanym podłożu. Przy układaniu płytek warto pamiętać o nakładaniu kleju zarówno na nie jak i na podłoże. Dopiero po zawiązaniu się kleju można rozpocząć fugowanie przestrzeni pomiędzy nimi.

Łączenie ze soba rur przy pomocy kluczy

I wreszcie… instalacja ceramiki i armatury łazienkowej 

Już po położeniu płytek łazienka nabiera realnych kształtów i cieszy oko właścicieli, ale doposażenie jej w meble i akcesoria łazienkowe daje prawdziwy pogląd na wasze nowe wnętrze. O ile ceramikę warto wybrać na etapie planowania zmian w pomieszczeniu, o tyle samą armaturę możesz dokupić nawet na tym etapie. Większość osób twierdzi, że to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap prac remontowych, gdyż nareszcie wszystko zaczyna wyglądać tak, jak to zaplanowano.

Ile trwa remont łazienki?

Czas trwania remontu zależy między innymi od metrażu pomieszczenia czy poziomu skomplikowania prac remontowych. Przyjmuje się, że remont małej łazienki trwa średnio 14 dni, co stanowi realny termin dla specjalistów realizujących poszczególne prace. Warto jednak pamiętać o tym, że to kwestia mocno indywidualna, więc koszt i termin lepiej ustalać na podstawie projektu wykonawczego łazienki. 

 

Ile kosztuje remont łazienki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od zakresu prac, jakości materiałów wykończeniowych oraz kosztów robocizny. Duże znaczenie ma również metraż samego pomieszczenia, przykładowo remont łazienki w bloku o mniejszych wymiarach może kosztować od kilku tysięcy złotych, ale górna granica to już kwestia ceny wykończenia i wyposażenia. Dosyć istotne w wyliczeniach są koszty zrealizowania poszczególnych prac, takich jak:

  • zamontowanie umywalki,
  • instalacja toalety,
  • przygotowanie podłoża pod płytki, 
  • montaż kabiny,
  • układanie płytek.

Jeśli zależy Ci na tanim remoncie łazienki, powinieneś zwrócić uwagę na koszty związane z opłaceniem ekipy remontowej, a także ceny wyposażenia. Nadmierne oszczędzanie może skutkować koniecznością wymiany poszczególnych elementów w niedalekiej przyszłości, dlatego czasem lepiej wybrać mniej efektowne rozwiązania ze średniej półki cenowej, które będą użyteczne przez wiele lat.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2023

Produkty powiązane

pixel