Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Rekuperacja do domu - czyste i świeże powietrze

2022-09-22
Rekuperacja do domu - czyste i świeże powietrze

Rekuperacja stanowi obecnie najbardziej wydajny, energooszczędny i zrównoważony system wentylacyjny do stosowania w budynkach. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jakie są jej zalety i dlaczego warto na jej rzecz zrezygnować z systemu grawitacyjnego.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy inaczej rekuperacja, służy do wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże pochodzące z zewnątrz. Wbudowany wymiennik ciepła odbiera energię cieplną z wywiewanego powietrza i dzięki temu podgrzewa to nawiewane z zewnątrz. W taki sposób ograniczone są straty ciepła w wentylacji. Co więcej system rekuperacji umożliwia również filtrowanie powietrza wpuszczanego do wnętrza budynku. Dzięki temu jest ono oczyszczone ze smogu, kurzu i innych zanieczyszczeń, a więc bezpieczne nawet dla alergików.

Jak działa rekuperacja?

Zainstalowany i uruchomiony rekuperator wciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień pochodzi z zewnątrz i jest to czyste, świeże powietrze. Drugi zaś to ogrzane i zużyte powietrze wyciągnięte z pomieszczenia poprzez umieszczone na suficie i ścianach kratki. Oba strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się jak mogłoby się wydawać. Każdy z nich płynie bowiem oddzielnym kanałem w rekuperatorze. Strumień z wewnątrz przechodząc przez wymiennik pozostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne powietrze z zewnątrz je odbiera. Dzięki temu schematowi, do pomieszczenia poprzez kanały wentylacyjne o zróżnicowanej średnicy trafia czyste, świeże, a jednocześnie ogrzane powietrze.

Kiedy zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników, w tym również dla alergików. Co więcej, jest wręcz zalecana w każdym budynku, aby osoby w nim przebywające mogły oddychać zdrowym i świeżym powietrzem. Dużym atutem stosowania tego rozwiązania jest dbałość o środowisko i oszczędność energii. Zatem rekuperatory stanowią dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą w energooszczędny sposób zadbać o swój komfort cieplny i cenią sobie oddychanie czystym powietrzem.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna stosowana do tej pory jako system wymiany powietrza we wszystkich budynkach działa w oparciu o system kominowy. Nowoczesna rekuperacja bazująca na odzysku ciepła stanowi zatem dużo lepszą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego lepszą? Wentylacja grawitacyjna, podobnie jak mechaniczna, wyciąga powietrze z wnętrza budynku, ale nie zapewnia dostępu do świeżego powietrza z zewnątrz. W tym systemie bowiem z założenia powietrze powinno wlatywać samo poprzez szpary w drzwiach, wywietrzniki i okna.

Nawet jeżeli dzięki wentylacji grawitacyjnej do wnętrza budynku przedostaje się odpowiednia ilość powietrza, to z pewnością nie jest ono w wystarczająco oczyszczone, ani tym bardziej ogrzane. Co więcej nie ma możliwości odzyskania ciepła z wywiewanego powietrza, więc dochodzi do dużych strat energetycznych.

Zalety rekuperacji

Bez wątpienia, stworzenie systemu rekuperacji, to bardzo duży postęp w wentylacji w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym. Wśród istotnych zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyróżnić można:

  • odzysk energii - rekuperator umożliwia odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku, dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło wewnątrz pomieszczeń;
  • oszczędności - mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w budynku pozwala wygenerować duże oszczędności, zwłaszcza w okresie zimowym;
  • lepsze samopoczucie - zapewnienie świeżego i czystego powietrza wewnątrz budynku wpływa na lepsze samopoczucie przebywających w nim osób;
  • ochrona przed ciągiem wstecznym - rekuperatory są zabezpieczone przed występowaniem ciągu wstecznego, czyli cofaniem się zużytego powietrza do wnętrza budynku;
  • możliwość konfiguracji z innymi systemami - rekuperatory można z powodzeniem podłączyć instalacji inteligentnego domu, dzięki czemu sterowanie wentylacją będzie odbywać się automatycznie;
  • dbałość o zdrowie - filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń, kurzu, smogu i wszelkich alergenów sprawia, że użytkownicy systemu wentylacji mechanicznej oddychają zdrowym i bezpiecznym powietrzem.

Rekuperacja i nowoczesne budownictwo

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się innowacyjne rozwiązania z zakresu energooszczędności tworząc domy pasywne i energooszczędne charakteryzujące się dobrą izolacją, która umożliwia zminimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji. Rekuperacja stanowi w tym przypadku, jeden z kluczowych elementów, które znacznie wpływają na poziom energooszczędności, jest więc niezbędna w nowoczesnym budownictwie.

Czy można montować wentylację mechaniczną w starszych domach?

O zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto pomyśleć już na etapie planowania budowy, ale istnieje również możliwość zainstalowania jej w już istniejących budynkach. Wiąże się to co prawda z większymi kosztami, niż w przypadku montażu podczas budowy oraz z niedogodnościami spowodowanymi koniecznością remontu. Ponadto może się okazać, że z różnych przyczyn technicznych, niemożliwe jest zaprojektowanie tak wydajnej instalacji jak w nowych budynkach. Niemniej jednak, wentylacja z odzyskiem ciepła to ogromny postęp, dlatego warto ją zastosować również w starym budownictwie. W końcu nie chodzi tylko o oszczędności, ale też o zdrowie i komfort życia mieszkańców.

Ile kosztuje rekuperacja - części i montaż

Koszt systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zależny jest od dwóch wariantów - cen części wchodzących w skład instalacji oraz opłaty za jej montaż. Najważniejszym urządzeniem jest oczywiście sam rekuperator, którego cena może być zróżnicowana ze względu na moc i dodatkowe funkcje. Ponadto, należy dokupić również kanały wentylacyjne oraz dodatkowe akcesoria wedle zapotrzebowania.

Jeśli chodzi o koszt montażu, będzie on zależny w dużej mierze od rodzaju budynku oraz warunków technicznych. Według wyliczeń specjalistów, koszt całego systemu opartego na dobrym urządzeniu z uwzględnieniem ceny montażu w domu jednorodzinnym średniej wielkości (100-120 metrów kwadratowych) wynosi około 15 000 - 17 000 zł. Dla porównania, koszt wentylacji grawitacyjnej wynosi około 12 000 z powodu konieczności budowy kominów wentylacyjnych. Zatem różnica nie jest zbyt duża, jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści płynące z zastosowania innowacyjnego systemu z odzyskiem ciepła.

Warto mieć na uwadze, że koszt rekuperacji z montażem zależy również od doświadczenia firmy montującej system, zapotrzebowania na dodatkowe elementy, zapewnienia dostępu do serwisu pogwarancyjnego, długości gwarancji na urządzenie, czy też możliwości podzielenia opłat za usługę w zależności od etapu realizacji prac.

Czy rekuperacja jest niezbędna do wentylacji domu?

W każdym budynku mieszkalnym musi znajdować się system wentylacyjny, albo grawitacyjny lub mechaniczny z odzyskiem ciepła. Powyżej zidentyfikowaliśmy podstawowe różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt nowoczesnej instalacji jest niewiele wyższy, a system rekuperacji zapewnia dużo większy komfort oraz oszczędności, wybór może być tylko jeden.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022

Produkty powiązane

pixel