Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Pompa obiegowa C.O. a cyrkulacyjna C.W.U.

2021-04-09
Pompa obiegowa C.O. a cyrkulacyjna C.W.U.

Zarządzanie wodą użytkową, a także centralnym ogrzewaniem może być zdecydowanie łatwiejsze i ekonomiczniejsze z użyciem pompy cyrkulacyjnej CWU, czy pompy obiegowej CO. Obie te pompy zaliczane są do przepływowych maszyn hydraulicznych, mających za zadanie wymusić obieg cieczy w układzie zamkniętym. Zobaczmy czym w takim razie różnią się od siebie i jakie jest ich główne przeznaczenie.  

Pompa Cyrkulacyjna 

Pompy cyrkulacyjne stosowane są w instalacjach służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a ich zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia i stałej temperatury cieczy w instalacji.  

Co to dla nas oznacza? Stosując pompę cyrkulacyjną w naszej instalacji, mamy pewność, że ciecz cały czas w niej krąży, dzięki temu po odkręceniu kurków, z kranu od razu leci ciepła woda. Nie musimy czekać aż się ogrzeje, niezależnie od wybranego punktu poboru. Zwiększa to komfort użytkowania, oszczędza nasz czas, a także zużycie wody, gdyż eliminujemy straty, które wynikają z oczekiwania na wodę o odpowiedniej temperaturze. Zminimalizowane straty wody i energii dają nam oszczędności finansowe. To jednak nie jedyne zalety. Cyrkulacja wody w instalacji zapobiega tworzeniu się zastoin, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju bakterii zmieniających smak i zapach wody, a także niebezpiecznie wpływać na zdrowie użytkowników. 

Pompy cyrkulacyjne z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w domach jedno i wielorodzinnych, ale także w przestrzeniach użyteczności publicznej, firmach przemysłowych czy gospodarstwach domowych i rolnych. 

Charakteryzują się niewielką wysokością podnoszenia. Maksymalne ciśnienie robocze jest niewielkie i nie przekracza zazwyczaj 1,0 MPa, a służy wyłącznie do  poradzenia sobie z pokonaniem oporów w instalacji.

Pompy cyrkulacyjne wykonywane są z brązu mosiądzu lub stali nierdzewnej i posiadają zakres pracy od -10 do 65°C. Aby zapewnić bezawaryjną pracę pompy przez długie lata, zaleca się aby dla układów ciepłej wody użytkowej temperatura czynnika wynosiła od 2°C do 65°C. Dopiero powyżej 65°C wydzielanie kamienia kotłowego gwałtownie wzrasta, a to przyczynić się może do uszkodzenia pompy. Decyzję o zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej należy podjąć na etapie planowania instalacji. Zastosowanie takiej pompy wiąże się z koniecznością doprowadzenia dodatkowej rurki dla wody ciepłej do punktu poboru.

Dobór pompy cyrkulacyjnej 

Wśród pomp do CWU wyróżnić możemy jednobiegowe, wielobiegowe, a także posiadające płynną regulację obrotów. Kiedy planujemy małą niewymagającą instalację, dobrym rozwiązaniem będą pompy jednobiegowe. Natomiast w instalacjach większych, uzyskanie parametrów będących najbardziej ekonomicznymi, będzie możliwe dzięki dostępności kilku biegów. Podchodząc do wyboru pompy cyrkulacyjnej, pod uwagę należy wziąć jeszcze kilka istotnych czynników. Pompa CWU powinna być energooszczędna, wybierajmy więc taką o niskim poborze energii elektrycznej. 
Zdecydowanie ułatwi nam użytkowanie intuicyjna i łatwa obsługa. A decydując się na konkretną pompę sprawdźmy w jaki sposób została wykonana. Tylko najwyższej jakości podzespoły, z których zbudowana będzie pompa dadzą gwarancję wysokiej trwałości i wieloletniej bezawaryjności. Zwróćmy uwagę, także na odpowiednie atesty, które pompy cyrkulacyjne muszą posiadać w związku z kontaktem z wodą użytkową. Sięgajmy po urządzenia renomowanych marek, będziemy mieli wówczas pewność, że posłużą nam na długie lata. 

Czy jednak pompa w instalacji jest niezbędna, a instalacja bez niej nie będzie działała? Pompa cyrkulacyjna nie jest elementem niezbędnym do działania instalacji CWU. Instalacje takie są prostsze w budowie, a także tańsze, ale niosą za sobą szereg wad, których przy zastosowaniu pompy CWU można uniknąć.  

Pompa obiegowa

Pompa obiegowa natomiast służy do wymuszania obiegu wody w zamkniętych, grzewczych systemach centralnego ogrzewania, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejnikowe. Co to oznacza? Jej zadaniem jest wprawienie w ruch wody obecnej w instalacji i nadanie jej na tyle wysokiego ciśnienia, aby dotrzeć mogła do wszystkich punktów i równomiernie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Możliwe jest to dzięki wirnikowi, w który pompa jest wyposażona. Pompy obiegowe pracują w wyższym zakresie temperatur jak pompy cyrkulacyjne, bo od -10 do 110°C. Ich korpus wykonywany jest więc najczęściej z żeliwa. 

Wśród pomp obiegowych wyróżnić możemy pompy bezdławnicowe i dławnicowe.

Pompy bezdławnicowe to pompy przystosowane do mniejszych wydajności, spotkamy je więc najczęściej w domach mieszkalnych. Posiadają silnik, który omywany jest przez tłoczoną wodę mającą za zadanie schłodzenie jednostki napędowej minimalizując ryzyko jej przegrzania. Jej zadaniem jest zapewnienie szybszego przepływu wody przez instalację. Dzięki temu możemy zastosować rury o mniejszych średnicach ograniczając przy tym koszty instalacji grzewczej. Pompy bezdławnicowe szybciej reagują na zmiany temperatury, gdyż w takim układzie znajduje się mniej wody. Nie wymagają uszczelniania wału, a omywanie przepływającą cieczą silnika i łożyska pompy, gwarantuje ich długą żywotność. 

Do dużych instalacji na przykład przemysłowych, wymagających większej wydajności, a także wysokości podnoszenia zastosujemy pompy dławnicowe. Ich sprawność jest o wiele wyższa w porównaniu z pompami bezdławnicowymi. Swoją nazwę zawdzięcza dławnicy zapewniającej szczelność na wale. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom, z którymi występują pompy dławnicowe, można stosować je w niemal każdej dziedzinie, w której pojawia się potrzeba pompowania.

Dobór pompy obiegowej

Wybór odpowiedniej pompy obiegowej jest bardzo istotną kwestią, która wpływa na wydajność i żywotność instalacji grzewczej. Wybierając pompę, należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Zbyt mała pompa może być niewystarczająca, powodując niski przepływ cieczy, doprowadzając instalację do zapowietrzenia. Z kolei dobór zbyt dużej pompy może sprawić nadmierny hałas i doprowadzić do szybszej eksploatacji urządzenia. Wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na unikanie zapowietrzeń instalacji, będzie wybór pompy wyposażonej w automatyczny system odpowietrzania. 

Niektóre kotły dostępne na rynku, już fabrycznie wyposażone są w pompy obiegowe. W takim przypadku nie ma konieczności montować jej w instalacji. Wybierając kocioł niebędący wyposażony w  pompę, wybierajmy te nowoczesne, gdyż większość z nich charakteryzuje się wysoka kompatybilnością z pompami obiegowymi, co ułatwi nam dobór odpowiedniej. 

Najpopularniejsze pompy obiegowe to 25/40 i 25/60. Różnią się one od siebie wydajnością i wysokością podnoszenia. Wydajność pompy 25/40 to maksymalnie 40l/ min, a wysokość jej podnoszenia sięga 4mb. Wydajność pompy 25/60 natomiast to 55l/min, a wysokość podnoszenia to 6mb. W przypadku dwukondygnacyjnych nowoczesnych budynków mieszkalnych zazwyczaj wystarczy pompa 25/40. Jeżeli natomiast posiadamy więcej niż dwie kondygnacje, uwzględniając podpiwniczenie na poziomie -1 to powinniśmy zastosować pompę 25/60, a czasem nawet 25/80.  

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2021

Produkty powiązane

pixel