Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Podłogówka wodna czy elektryczna, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze?

2023-02-17
Podłogówka wodna czy elektryczna, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze?

Podłogowe ogrzewanie zdobywa coraz szersze grono zwolenników ceniących sobie komfort stąpania po ciepłej posadzce oraz efektywne i ekonomiczne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu. Takie rozwiązanie najczęściej wybierają osoby, którym szczególnie zależy na wygodzie oraz wyglądzie estetycznym poszczególnych pomieszczeń, ale nie tylko. Podłogówka może być zarówno podstawowym sposobem ogrzewania domu, jak i jednym z elementów uzupełniających tradycyjne ogrzewanie. Możliwości jest wiele, ale największym dylematem w tej kwestii zawsze jest wybór pomiędzy wodnym a elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pozwoli Ci dokonać świadomego wyboru, aby ogrzewanie spełniało wszystkie potrzeby domowników. Zapraszamy do lektury!

Ogrzewanie podłogowe - gdzie znajduje zastosowanie?

Choć jeszcze nie tak dawno podłogówka królowała głównie w domach, to dziś możemy również mówić o bardzo dużej popularności ogrzewania podłogowego w bloku. Niezależnie od rodzaju ogrzewania podłogowego, ciepło emitowane jest poprzez promieniowanie z całej powierzchni podłogi. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku ogrzewania wodnego w warstwie betonu zatopione są rury, którymi przepływa podgrzana woda, podczas gdy ogrzewanie podłogowe elektryczne bazuje na izolowanych kablach, folii z drutem aluminiowym lub matach grzewczych.

Poszczególne warstwy ogrzewania podłogowego, w tym na przykład systemy przewodów, folia na podczerwień, czy maty ukryte są pod podłogą, dzięki czemu nie ograniczają przestrzeni, a jednocześnie gwarantują wysoki komfort cieplny. Użytkownicy podłogówki chwalą sobie nie tylko ogólny komfort cieplny, czy chodzenie po przyjemnej powierzchni, ale też możliwość zabawy dzieci na podłodze, bez obaw o zimno płynące z płytek. Jednym z największych atutów podłogówki jest możliwość wykorzystania systemu zarówno w pokojach, kuchniach, jak i łazienkach.

Podłogówka do łazienki

Ogrzewanie podłogowe w łazience to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących utrzymać wysoki komfort cieplny, nawet w mroźne dni. Co prawda, montaż instalacji ogrzewania podłogowego w łazience wymaga dużo pracy, ale zdecydowanie jest tego wart. Z powodu płytek i kafelków, łazienki kojarzą nam się raczej jako bardzo zimne pomieszczenia, ale łatwo to zmienić, bowiem system ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdza się właśnie w takich warunkach. Płytki świetnie emitują ciepło, dzięki czemu każdego dnia możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem pod stopami. Co więcej, podłogówka pozwala także przez cały rok wyeliminować nieprzyjemny zapach, a nawet pleśń, która może pojawiać się w tak wilgotnych pomieszczeniach.

Materiały wykorzystywane do tworzenia systemu ogrzewania podłogowego w łazience są odporne na wilgoć, więc nie musisz się martwić o uszkodzenie instalacji przez długi czas. Ogrzewanie podłogowe w łazience działa zarówno z indywidualnym systemem grzewczym w domu, jak i z centralną instalacją ogrzewania. Taki sposób zapewnianie ciepła w łazience ma wiele zalet, w tym możliwość oszczędzanie energii i zapewnienie komfortu cieplnego. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy w Twojej łazience, należy upewnić się, że zastosowano odpowiednie materiały i techniki montażu, aby uniknąć problemów z bezpieczeństwem i jakością.

Podłogowka do pokoju i kuchni

Wybierając ogrzewanie do domu warto poważnie rozważyć możliwość zamontowania podłogówki w łazience, kuchni i poszczególnych pokojach, bowiem zapewnia ona równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń objętych systemem. Co więcej, tylko tak skonstruowany system pozwala zoptymalizować ogrzewanie i znacząco zmniejszyć jego koszty. Zastosowanie podłogówki w kuchni i pokojach ma wiele zalet, takich jak zapewnienie ciepła i wygody, trwałość, łatwość utrzymania, a także możliwość potraktowania jej jako elementu dekoracyjnego. Pamiętaj jednak, że podłogówka nie nadaje się do kuchni, gdzie panuje duża wilgoć. Przy planowaniu montażu ogrzewania podłogowego w kuchni i pokojach warto sprawdzić, czy któreś z wybranych mebli nie uniemożliwiają efektywnego działania systemu.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego 

Podłogówka, podobnie jak każde, inne rozwiązanie dostępne na rynku, ma swoich zwolenników i przeciwników, którzy przy wyborze systemu grzewczego sugerują się kluczowymi zaletami i wadami ogrzewania podłogowego. Do najważniejszych zalet zalicza się:

  • oszczędność energii – ogrzewanie podłogowe wykorzystuje niższe temperatury niż tradycyjne systemy, co oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie.
  • równomierne rozprowadzanie ciepła – system wydziela ciepło w sposób równomierny, dzięki czemu cała powierzchnia jest równomiernie ogrzewana i nie ma miejsc zimnych.
  • estetykę - odpady po instalacji są niewidoczne, a sam system nie zajmuje dużo miejsca.
  • łatwą konserwację - system jest prosty w obsłudze, a proces konserwacji zazwyczaj polega na uzupełnieniu wody w rurociągach.

Wśród najważniejszych wad wymienia się:

  • wysokie koszty instalacji – ogrzewanie podłogowe może być droższe w instalacji niż inne systemy grzewcze, ponieważ wymaga specjalnego przygotowania podłogi, aby można było go zainstalować.
  • okres czasu potrzebny na rozgrzanie – system będzie wymagał więcej czasu, aby ogrzać pomieszczenie, ponieważ ciepło musi się przeniknąć przez podłogę.
  • ograniczone możliwości rozbudowy – trudno rozbudować system w przypadku, gdy podłoga jest już zainstalowana, dlatego ważne jest, aby dobrze zaplanować instalację w celu zminimalizowania kosztów i czasu potrzebnego do jej rozszerzenia.

Który rodzaj ogrzewania podłogowego jest efektywniejszy?

Ocena efektywności i wybór najlepszego rodzaju ogrzewania podłogowego zależy od Twoich potrzeb i preferowanego stylu życia. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, trwałość, wygoda, wydajność i bezpieczeństwo. Warto również mieć na uwadzę sposób montażu podłogówki i jego efekty. Przykładowo, wybierając ogrzewanie podłogowe suche bazujące na płytach gipsowych lub wiórowych, powinieneś liczyć się z tym, że poziom podłogi podniesie się o 3-4 cm. Jednocześnie, może to być lepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkiej i czystej instalacji systemu. Poniżej pokrótce przybliżymy różnice specyfikę ogrzewania elektrycznego i wodnego, dzięki czemu, biorąc pod uwagę własne preferencje i potrzeby, będziesz mógł wybrać bardziej efektywny system.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne stanowi trwałe i komfortowe rozwiązanie, które nie wymaga zbyt skomplikowanego montażu. Co więcej, sterowanie systemem jest bardzo proste, a ze względu na ogólnodostępną energię elektryczną  może być on stosowany w każdym domu. Do skonstruowania efektywnie działającego elektrycznego systemu podłogowego wykorzystać można:

  • kable grzewcze - układane są przed zalaniem wylewki betonowej w odstępach, które określa producent w dołączonej instrukcji obsługi; standardowo odstępy pomiędzy kablami nie powinny być mniejsze niż 50 cm,
  • maty grzewcze - stanowią pas siatki posiadającej wplecione kable grzejne; montowane są bezpośrednio pod płytkami w warstwie kleju lub masy samopoziomującej; ze względów bezpieczeństwa, maty układane są w odpowiedniej odległości od studzienek ściekowych, umywalek, czy innych elementów armatury przytwierdzonych na stałe do podłogi, 
  • folie grzejne - wykonuje się je z płaskich drutów aluminiowych, które zatopione są w folii poliestrowej; kupuje się je w zestawach składających się z modułów grzewczych; z reguły grubość tego typu folii pod ogrzewanie podłogowe wynosi około 0,2 mm; co ciekawe, można je ciąć na mniejsze części, gdyż uszkodzenie pojedynczego modułu nie skutkuje awarią pracy całego systemu.

Wszystkie elementy grzejne wykonywane są z materiałów o odpowiednim oporze elektrycznym, dzięki czemu rozgrzewają się one pod wpływem przepływającego strumienia prądu elektrycznego. Temperaturę w pomieszczeniach można regulować za pomocą nowoczesnych czujników temperatury lub termostatów. Podczas montażu systemu elektrycznego warto pamiętać o wyborze odpowiedniego styropianu pod ogrzewanie podłogowe. Duża popularnością cieszy się obecnie styropian grafitowy, bowiem w porównaniu do tradycyjnego, białego styropianu charakteryzuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi.

Niewątpliwie dużym atutem elektrycznej podłogówki jest możliwość stosowania jej na już istniejących posadzkach, a więc nie ma konieczności planowania jej już na etapie projektowania domu. Wzrost kosztów za energię elektryczną sprawił, że eksploatacja jest droższa, ale podłogówka elektryczna może być nieco bardziej bezpieczna, bowiem w jej przypadku nie istnieje ryzyko zalania budynku wodą w przypadku awarii systemu.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne to świetne rozwiązanie dla mieszkańców domu, gdzie źródłem ciepła jest kocioł gazowy lub pompa ciepła. Choć kwota inwestycji w ten rodzaj ogrzewania może lekko zniechęcić, to warto mieć na uwadze, że późniejsza eksploatacja systemu pozwala wygenerować spore oszczędności, co po dłuższym okresie użytkowania rekompensuje nakłady na zakup i instalację podłogówki.

Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur grzejnych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych lub metali. Rury te zlokalizowane są na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, bowiem przepływa przez nie ogrzana woda. Przygotowaną instalację zalewa się podkładem podłogowym i przykrywa posadzką, na której położyć można kamień, wykładzinę czy płytki ceramiczne. Wbrew krążącym mitom, chcielibyśmy zapewnić, że położenie paneli na ogrzewanie podłogowe wodne jest jak najbardziej możliwe o ile wybierzesz odpowiednie produkty od dobrych producentów. Montaż wodnej instalacji grzewczej pod podłogą wymaga projektu, bowiem po zainstalowaniu poszczególnych elementów nie można już dokonać zmian w systemie.

Wśród wad systemu wodnego należy podkreślić drogie koszty napraw w przypadku wystąpienia awarii, która może skutkować zalaniem budynku. Co więcej, decydując się na podłogówkę wodną należy zadbać o utrzymywanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach na poziomie co najmniej 5 stopni Celsjusza, gdyż tylko tak, możemy uchronić instalację przed skutkami zamarznięcia wody.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszt ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, w tym rodzaju instalacji, powierzchni poszczególnych pomieszczeń w budynku i wymaganej mocy grzewczej systemu. Rozważając montaż podłogówki warto dokładniej przyjrzeć się kosztom instalacji  i eksploatacji systemu w zależności od wybranego rodzaju. 

Ceny montażu i eksploatacji elektrycznej podłogówki

Koszt zakupu poszczególnych elementów elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy między innymi od jakość wybranych materiałów. Uśredniając, wydatek na elementy grzewcze składające się w elektryczny system ogrzewania podłogowego oscyluje w granicach od 90 do 300 zł za metr kwadratowy. Poza kosztem samych materiałów trzeba także wziąć pod uwagę koszt robocizny, który w zależności od lokalizacji i umiejętności monterów może wynosić od 20 do 100 zł  za metr kwadratowy. Sama eksploatacja systemu zależy głównie od cen energii elektrycznej oraz zapotrzebowania domowników na ciepło. Ze względu na rosnące ceny prądu, bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób jest połączenie systemu podłogowego z fotowoltaiką. 

Ceny montażu i eksploatacji wodnej podłogówki

Koszt zakupu wszystkich produktów niezbędnych do stworzenia wodnego systemu podłogowego może wynosić od 80 do 180 zł za metr kwadratowy. Do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu urządzenia współpracującego z systemem, czyli kotła lub pompy ciepła. Należy też pamiętać o tym, że ze względu na dużo bardziej skomplikowany montaż, niż w przypadku podłogówki elektrycznej, robocizna może być relatywnie większa. Bez wątpienia jednak, sama eksploatacja wodnego systemu jest znacznie tańsza. Przykładowo, montując podłogówkę wodną z kotłem gazowym możemy liczyć na połowę niższe rachunki niż w przypadku instalacji mat grzejnych.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Produkty powiązane

pixel