Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe - ile kosztuje?

2024-05-10
Ogrzewanie podłogowe - ile kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe – co wpływa na cenę?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musisz pamiętać, że jego cena uzależniona będzie od kilku czynników. Duży wpływ na rodzaj ogrzewania, które zdecydujesz się wybrać. Możesz postawić na ogrzewanie podłogowe wodne bądź elektryczne. Nie bez znaczenia jest powierzchnia pomieszczenia, na której ma znaleźć się ogrzewanie podłogowe – generalnie zależność w tym przypadku jest prosta. Im większa będzie instalacja, tym więcej trzeba wydać. Przygotowując wycenę ogrzewania podłogowego, uwzględnić należy także koszt robocizny. W zdecydowanej większości przypadków jest on wyższy w dużych miastach. Jeśli mieszkasz na wsi bądź w małym miasteczku, za montaż i związane z nim prace zapłacisz mniej.

Ogrzewanie podłogowe – co wpływa na cenę?

Rodzaj ogrzewania podłogowego 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to możliwość wyboru jednego z trzech rozwiązań. Najmniejsze koszty wiążą się z kablami grzejnymi, które zatapiane są w posadzce. Możesz wybrać również specjalną matę bądź folię grzewczą. Folia jest droższa, ale jednocześnie jest odpowiednia, jeśli pomieszczenie ma nietypowy kształt – można ją z łatwością dopasować. Maty sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach prostokątnych. Pamiętaj, że różnice dotyczą także przygotowania podłoża. W przypadku kabli grzejnych niezbędne jest wcześniejsze wykonanie wylewki betonowej, która nie jest potrzebna, jeśli wybierzesz matę bądź folię. Może to generować dodatkowe koszty, przekłada się również na czas potrzebny do wykonania ogrzewania.

Jeśli zależy Ci na tym, aby cena ogrzewania podłogowego była jak najniższa, ogrzewanie wodne nie jest dla Ciebie – jego wykonanie jest droższe niż wersji elektrycznej. Pamiętaj jednak, że czasem większa inwestycja się opłaca – koszty eksploatacji takiego ogrzewania są bowiem niższe. UWAGA: ogrzewanie podłogowe wodne połączone jest z instalacją centralnego ogrzewania, co oznacza, że nie działa, kiedy jest ona wyłączona.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów ogrzewania podłogowego? Przeczytaj nasz artykuł Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne.

Rodzaj ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe - koszty materiałów 

Cena ogrzewania podłogowego uzależniona jest również od materiałów niezbędnych do wykonania instalacji. Aby wykonać instalację, potrzebne są między innymi:

  • rury;

  • specjalistyczne haki i klipsy;

  • rozdzielacze;

  • szafka do rozdzielacza.

Do tego dochodzą dodatkowe akcesoria. Im większa instalacja, tym więcej materiałów potrzeba, co oczywiście oznacza większy koszt. Pamiętaj, że na zakupie niezbędnych elementów nie warto oszczędzać – lepiej kupić te droższe, ale lepsze niż wybierać tańsze odpowiedniki, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia.

Podłogówka - cena montażu 

Cena ogrzewania podłogowego uzależniona jest także od stawki ekipy montażowej, z usług której zdecydujesz się skorzystać. Pamiętaj, że poszczególne firmy działające na rynku mogą się różnić pod względem cen za oferowane prace. Nie zawsze jednak warto wybrać najtańszego wykonawcę – może bowiem okazać się, że jest to firma niedoświadczona, która niekoniecznie wie, jak powinno wyglądać wykonanie ogrzewania podłogowego.

Stawki mogą być różne w różnych miastach. Najwyższe są oczywiście w dużych aglomeracjach miejskich, do których zalicza się między innymi Warszawa. Jeśli mieszkasz w takim mieście, możesz poszukać ekipy montażowej w okolicznych miejscowościach. Być może uda Ci się w ten sposób nieco zaoszczędzić.

Projekt ogrzewania podłogowego - cena

Aby wykonać ogrzewanie podłogowe w domu, niezbędny jest projekt – na jego podstawie ekipa wykona montaż. Za jego przygotowanie musisz oczywiście zapłacić. Cena uzależniona jest na ogół od wielkości domu bądź pomieszczenia, jeśli ogrzewanie podłogowe ma znajdować się wyłącznie w części budynku. Dobrze wykonany projekt uwzględnia obliczenia:

  • długości pętli;

  • przepływów w każdej pętli;

  • średnicy rur tworzących pętle;

  • średnice rur wykorzystanych do wykonania przyłączenia do rozdzielaczy.

Solidna, odpowiednia firma obliczy również zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach, ustali, gdzie powinny być rozmieszczone elementy pozwalające na sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Przed skorzystaniem z usług danej firmy warto więc zapytać o cenę usługi, a także dokładnie ustalić, co ona obejmuje. Pamiętaj, aby postawić na rzetelne biuro projektowe, które może pochwalić się wieloma realizacjami i niemałym gronem zadowolonych klientów.

Ogrzewanie podłogowe - cena za m²

Cena ogrzewania podłogowego nie zawsze będzie taka sama – jak wskazaliśmy, ma na nią wpływ wiele elementów. Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje metr kwadratowy popularnej podłogówki.

Specjaliści podają, że tradycyjna instalacja podłogowa to koszt wykonania wahający się od około 120 do 150 złotych. W dużych miastach – na przykład we wspomnianej Warszawie – cena może być jeszcze wyższa. Jeśli z jakiegoś powodu niezbędne będzie zastosowanie specjalnych rozwiązań bądź montaż będzie wyjątkowo skomplikowany, ekipa montażowa może doliczyć dodatkową kwotę.

Wykonanie metra kwadratowego ogrzewania podłogowego elektrycznego to koszt od około 70 do nawet 400 złotych. Różnica jest więc ogromna. Oczywiście można trochę zaoszczędzić, wybierając tańsze komponenty, ale nie zawsze jest to rozwiązanie, które się opłaca. Możesz również spróbować wykonać montaż samodzielny. Pamiętaj jednak, że brak odpowiednich umiejętności, wiedzy i specjalistycznych narzędzi może skutkować tym, że ogrzewanie podłogowe nie zostanie wykonane prawidłowo.

Czy koszty ogrzewania podłogowego da się obniżyć?

Czy koszty ogrzewania podłogowego da się obniżyć?

Stosunkowo wysoka cena ogrzewania podłogowego jest tym, co odstrasza wielu właścicieli domów. Na szczęście okazuje się, że koszt jego wykonania można spróbować obniżyć. Przede wszystkim możesz zdecydować się na tańszy rodzaj ogrzewania – nie musisz montować wersji wodnej, która wiążę się z wyższym wydatkiem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór folii bądź specjalnych mat, co pozwoli Ci uniknąć wykonania kosztownej wylewki – tym sposobem w Twojej kieszeni zostanie niemała kwota pieniędzy.

Możesz również zakupić niezbędne materiały w sklepie mającym atrakcyjne ceny – pamiętaj, że nie musi to wiązać się z wyborem tańszych zamienników. Stawiając na nasz sklep, możesz mieć pewność, że uda Ci się obniżyć koszt wykonania ogrzewania podłogowego, które jest doskonałą alternatywą dla klasycznych form centralnego ogrzewania w domu.

Ogrzewanie podłogowe to szereg zalet. Cała instalacja jest kompletnie niewidoczna, co przekłada się na estetykę poszczególnych pomieszczeń. Aranżując je, nie musisz również martwić się znajdującymi się na ścianach grzejnikami. Do tego dochodzi ogromna wygoda użytkowania. Cena ogrzewania podłogowego nie musi być tym, co zniechęci Cię do jego wykonania. Pamiętaj, że możesz spróbować ją obniżyć.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2024

Produkty powiązane

pixel