Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe a remont łazienki - jak to połączyć?

2023-12-22
Ogrzewanie podłogowe a remont łazienki - jak to połączyć?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w łazienkach. Jest to nie tylko sposób na zapewnienie komfortu termicznego, ale także estetyczny element, który pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Jeśli planujesz remont łazienki, to warto rozważyć opcję montażu ogrzewania podłogowego. W tym artykule omówimy korzyści związane z tym rozwiązaniem, jak również kroki niezbędne do połączenia ogrzewania podłogowego z remontem łazienki.

Korzyści z ogrzewania podłogowego

Jedną z głównych zalet ogrzewania podłogowego w łazience jest jego zdolność do zapewnienia przyjemnego ciepła pod stopami. To szczególnie istotne w chłodniejszych miesiącach, gdy temperatura podłogi może być niska. Kiedy wstajesz rano i wchodzisz do łazienki, poczujesz ciepło rozchodzące się równomiernie po całej podłodze. To uczucie jest niezwykle komfortowe i sprawia, że poranki są bardziej przyjemne. Ponadto, po wychodzeniu z prysznica nie będziesz musiał stawiać kroków na zimnej podłodze, co dodatkowo zwiększa komfort korzystania z łazienki.

Tradycyjne grzejniki ścienne zajmują znaczną przestrzeń na ścianach łazienki. To może ograniczać dostępną przestrzeń, szczególnie w małych łazienkach. Jednakże, dzięki ogrzewaniu płaszczyznowemu, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych grzejników. Maty lub kable grzewcze są umieszczone pod podłogą, co sprawia, że są całkowicie niewidoczne. To pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni łazienki do innych celów, takich jak umieszczanie mebli lub dodatkowych szafek.

Ogólnie rzecz biorąc, ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na ciepło i komfort w łazience, jednocześnie oszczędzając miejsce i nadając pomieszczeniu nowoczesny wygląd. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym, co czyni ją coraz bardziej popularną opcją podczas remontu łazienki.

Planowanie remontu łazienki

Przed rozpoczęciem remontu łazienki, warto dokładnie przemyśleć, czy ogrzewanie podłogowe jest dla ciebie odpowiednie. Istnieje kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę. 

Rodzaj pomieszczenia

Ogrzewanie podłogowe jest wszechstronnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Warto jednak uwzględnić specyficzne potrzeby pomieszczenia. W mniejszych łazienkach ogrzewanie podłogowe może stanowić istotny element optymalizacji przestrzeni, eliminując konieczność montażu tradycyjnych grzejników na ścianach, co z kolei zwiększa dostępną przestrzeń na meble i inne elementy wyposażenia.

Materiały podłogowe

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować praktycznie pod każdym rodzajem podłogi, ale istnieją pewne różnice w skuteczności i kompatybilności. Na przykład, podłogi wykonane z materiałów przewodzących ciepło, takich jak płytki ceramiczne lub kamień, są idealne do połączenia z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ przekazują ciepło skutecznie. Jednakże, jeśli preferujesz podłogę drewnianą lub laminowaną, musisz być pewien, że są one odpowiednio zabezpieczone przed przegrzaniem, co może wpłynąć na trwałość tych materiałów.

Wybór rodzaju ogrzewania podłogowego

Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania podłogowego, każdy z nich ma swoje zalety i wady, które postaramy się przybliżyć poniżej. 

Ogrzewanie wodne

Ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje ciepłą wodę, która przepływa przez rurki umieszczone pod powierzchnią podłogi. Jest to skuteczne i energooszczędne rozwiązanie, które zapewnia jednolite i przyjemne ciepło w łazience. Instalacja wodnego systemu grzewczego jest zdecydowanie prostsza, gdy wykonywana jest przy budowie nowych budynków. W przypadku remontu decydując się na metodę mokrą najczęściej konieczne jest skucie posadzki w taki sposób by możliwe było ułożenie styropianu np. 5 cm, rury grzewczej i ponownego wylania posadzki o grubości przynajmniej 6 cm.

Istnieją też specjalne systemy wodne dedykowane właśnie łazienkom, gdzie rura wodna układana jest bezpośrednio na stropie betonowym i zatapiana jest w cienkiej warwie wylewki posadzkowej. Jeśli w remontowanej łazience strop nie może przenosić zbyt dużych obciążeń (np. konstrukcja drewniana) zalecane jest wykonanie ogrzewania podłogowego metodą suchą. W tej technologii maty grzewcze z rurą wodną zakrywane są wyłącznie warstwą wykończeniową posadzki np. panelami lub płytkami. 

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne działa na zasadzie grzałek umieszczonych pod podłogą. Jest to łatwiejsze do zainstalowania i można je wykorzystać w przypadku mniejszych remontów łazienki. Jednakże, eksploatacja tego rodzaju ogrzewania może być droższa w dłuższej perspektywie, ponieważ zużywa więcej energii elektrycznej.

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania podłogowego zależy od Twoich indywidualnych preferencji, budżetu i potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dostosować system ogrzewania do charakterystyki twojej łazienki.

Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego to proces wymagający odpowiednich umiejętności i staranności, ale może przynieść wiele korzyści. Oto bardziej szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych kroków.

Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem jest staranne przygotowanie podłoża. Istnieje konieczność usunięcia wszelkich nierówności, ubytków czy wilgoci, które mogłyby wpłynąć negatywnie na efektywność ogrzewania podłogowego. W przypadku wilgoci może być konieczne zastosowanie odpowiednich izolacji, aby zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości. Z założenia jeśli posadzka posadowiona jest na gruncie należy rozłożyć folię jako warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Instalacja płyt grzewczych 

Głównym elementem systemu ogrzewania podłogowego jest płyta grzewcza. Można ją wykonać na różne sposoby. W ogrzewaniu wodnym będzie to styropian z warstwą folii aluminiowej, na którym montowana jest rura grzewcza w układzie ślimakowym lub meandrycznym. Popularny rozstaw rur to 15 cm, ale można zagęszczać ich rozmieszczenie nawet do 10 cm.

W przypadku ogrzewania elektrycznego stosuje się gotowe maty grzewcze lub kable grzewcze. Są one starannie układane na przygotowanym podłożu, z zachowaniem odpowiednich odległości i rozkładu, aby zapewnić równomierne ogrzewanie całej powierzchni łazienki. Następnie kable lub maty są połączone z termostatem, który będzie sterował pracą systemu i utrzymywał żądaną temperaturę.

Ułożenie podłogi

Po zainstalowaniu płyty grzewczej przystępuje się do układania wybranego materiału podłogowego, który może być na przykład ceramicznymi płytkami, naturalnym drewnem lub innym materiałem. Istnieje wiele opcji dostępnych na rynku, a wybór zależy od preferencji estetycznych i funkcjonalnych. Ważne jest, aby wybrany materiał był kompatybilny z ogrzewaniem podłogowym i zapewniał skuteczną transmisję ciepła.

Podłączenie do źródła ciepła

W przypadku ogrzewania wodnego, maty lub kable grzewcze muszą być podłączone do źródła ciepła, takiego jak kocioł lub ogrzewacz wody. To zapewnia dostarczenie ciepłej wody do systemu ogrzewania podłogowego i jego prawidłową pracę. W przypadku włączenia ogrzewania podłogowego do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania wykonuje się to za pośrednictwem zaworu regulacyjnego. W celu ograniczenia temperatury czynnika grzewczego można zastosować zawór regulacyjny

Testowanie i regulacja

Po zakończeniu instalacji, konieczne jest przeprowadzenie testów systemu, aby upewnić się, że działa on poprawnie. Termostat powinien być odpowiednio skonfigurowany, aby utrzymywać temperaturę na poziomie komfortowym. Testowanie obejmuje również sprawdzenie równomiernego rozprowadzania ciepła na całej powierzchni łazienki. Dopiero po upewnieniu się, że system działa bez zarzutu, można cieszyć się jego korzyściami.

Koszty i oszczędności

Koszty instalacji systemu mogą się różnić w zależności od rodzaju systemu i wielkości łazienki. Inwestycja w ogrzewanie podłogowe może być kosztowna na początku, ale warto zauważyć, że wiąże się z długotrwałymi oszczędnościami i korzyściami. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej efektywne w wykorzystaniu energii cieplnej niż tradycyjne grzejniki, co może prowadzić do niższych rachunków za energię.

Ponadto, eliminacja tradycyjnych grzejników pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co jest szczególnie istotne w małych łazienkach. To może poprawić estetykę pomieszczenia i sprawić, że łazienka będzie wydawać się większa i bardziej funkcjonalna.

Dodatkowo, warto zauważyć, że posiadanie ogrzewania podłogowego może zwiększyć wartość nieruchomości, co może być korzystne w przypadku przyszłej sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Dlatego mimo pewnych kosztów początkowych, inwestycja ta może okazać się opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które można idealnie połączyć z remontem łazienki. Zapewnia komfort cieplny, oszczędność miejsca oraz estetyczny wygląd pomieszczenia. Przed rozpoczęciem remontu warto dokładnie rozważyć rodzaj ogrzewania podłogowego i dostosować go do swoich potrzeb. Mimo pewnych kosztów początkowych, długoterminowe korzyści z tego rozwiązania mogą znacznie przewyższyć inwestycję. Ostatecznie, decyzja o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego w łazience może znacząco poprawić jakość życia i wartość twojej nieruchomości.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2023
pixel