Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewacze wody: Jak wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb?

2024-05-09
Ogrzewacze wody: Jak wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb?

Wybór odpowiedniego ogrzewacza wody jest kluczowy w planowaniu efektywnego i komfortowego systemu dostarczania ciepłej wody do domu. Na rynku jest dużo zaawansowanych modeli ogrzewaczy wody, które zapewniają ciepłą wodę z kranu na życzenie domowników. Wśród nich wyróżnia się dwa najpopularniejsze typy urządzeń -  ogrzewacze wody elektryczne i gazowe w wersji przepływowej i pojemnościowej. Poznaj różnice między nimi i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie! 

Elektryczny vs. gazowy - porównanie

Do oceny obu typów ogrzewaczy wody należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, tj. wydajność energetyczna, koszty związane z eksploatacją urządzenia, możliwość integracji ogrzewacza wody z innymi systemami w domu oraz dostępne technologie sterowania, które ułatwią codzienne użytkowanie. Sprawdź, jak wypada w tych aspektach ogrzewacz wody elektryczny i ogrzewacz wody gazowy. 

Wydajność Energetyczna

Dużą zaletą ogrzewaczy wody jest to, że pozwalają na ekonomiczne dostarczanie ciepłej wody na życzenie (ogrzewacz przepływowy) lub jej ogrzewanie i magazynowanie w zbiorniku (ogrzewacz pojemnościowy). W wersji przepływowej, warto zdecydować się na ogrzewacz zasilany 3-fazowo, by mieć pewność wydajnego wytwarzania ciepłej wody. Ogrzewacz pojemnościowy to korzystny wybór, jeśli ciepła woda jest wykorzystywana często lub punkt poboru jest daleko. 

Elektryczne ogrzewacze wody

Elektryczne ogrzewacze wody to innowacyjne urządzenia, które charakteryzują się dużą wydajnością i są łatwe w obsłudze. Dzięki nim, szybko i ekonomicznie podgrzejesz wodę do odpowiedniej temperatury, oszczędzając czas, energię i pieniądze. Nowoczesne ogrzewacze wody elektryczne często wykorzystują też technologie pomp ciepła, co znacząco poprawia ich efektywność energetyczną.

Elektryczne ogrzewacze wody pojemnościowe są doskonałym rozwiązaniem dla dużych domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe. Dzięki warstwom izolacyjnym temperatura wody jest na stałym poziomie, a straty ciepła zminimalizowane. Znajdziesz je zarówno wersji podumywalkowej, jak i nadumywalkowej

Elektryczne ogrzewacze wody przepływowe charakteryzują się niezwykle szybkim czasem reakcji, a dzięki włączaniu się tylko w momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę, niższymi rachunkami za prąd. Dobrym wyborem będzie przepływowy ogrzewacz 3-fazowy, który dostarczy wodę do kilku punktów odbioru, a nawet może być zintegrowany z innym źródłem ciepła.

Gazowe ogrzewacze wody

Przy wyborze gazowego ogrzewacza wody warto stawiać na sprawdzone rozwiązania od wyspecjalizowanych w ich produkcji, renomowanych marek. Dzięki temu masz pewność, że wybrane urządzenie będzie działało w 100% sprawnie i bezpiecznie. 

Jeśli lubisz mieć natychmiastowy efekt ciepłej wody w kranie, a przy tym zależy Ci na zmniejszaniu strat energii i podgrzewaniu tylko takiej ilości wody, jaką potrzebujesz, zerknij na gazowe ogrzewacze przepływowe. Przy wyborze odpowiedniego modelu urządzenia, zwróć uwagę na model ogrzewacza, który jest wyposażony w automatyczny zapłon bateryjny, zapewniający delikatny i cichy start. Osoby preferujące ciepłą wodę bez bieżącego podgrzewania z własnym zbiornikiem o dużej pojemności powinny wybrać ogrzewacz pojemnościowy.  

Koszty Operacyjne

Elektryczne ogrzewacze wody

Nowoczesne ogrzewacze wody elektryczne mogą generować oszczędności dzięki technologiom oszczędzania energii i programowaniu cykli pracy. Ogrzewacze elektryczne wspierane przez rozwiązania OZE, tj. pompa ciepła i fotowoltaika są wydajne energetycznie, a ich użytkowanie staje się znacznie tańsze.  

Gazowe ogrzewacze wody

Mimo stosunkowo niższych kosztów gazów ogrzewacze gazowe wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i obsługi przewodów gazowych, które generują dodatkowe koszty operacyjne. Są też mniej przystosowane do integracji z innymi urządzeniami, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie kosztów ich działania. W przypadku ogrzewaczy gazowych kluczowe dla utrzymania optymalnych warunków spalania jest regularne czyszczenie palnika i dmuchawy. Przy wyborze urządzenia warto więc brać pod uwagę zarówno jego koszt, przewidywalną cenę codziennej pracy, jak również serwisowanie, mające na celu zachować jego sprawność na dłużej. 

Technologie sterowania i zabezpieczenia

Elektryczne ogrzewacze wody

Elektryczne ogrzewacze wody często oferują zaawansowane technologie sterowania, takie jak moduł sterowania, programowalność cykli pracy czy możliwość monitorowania zużycia energii. Takie udogodnienia wpływają nie tylko na wysoki komfort użytkowania, ale także kontrolę pracy ogrzewacza i dają możliwość do energooszczędnego, wydajnego zaprogramowania jego działania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb domowników. 

Gazowe ogrzewacze wody 

Nowoczesne ogrzewacze gazowe również integrują technologie sterowania, jednak mogą być mniej rozbudowane w porównaniu do elektrycznych odpowiedników. W przypadku tego rodzaju urządzeń znaczącą rolę mają zaawansowane zabezpieczenia, tj. czujnik zaniku ciągu kominowego, zabezpieczający przed wypływem spalin do pomieszczenia, czujnik chroniący wymiennik przed przegrzaniem, układ kontroli obecności płomienia na palniku oraz detektor awarii, który automatycznie odetnie dopływ gazu do palnika ogrzewacza. 

Podsumowanie

Wybór pomiędzy ogrzewaczem wody elektrycznym a gazowym dla domu oszczędzającego energię powinien być starannie przemyślany, biorąc pod uwagę specyfikę lokalnych warunków klimatycznych, dostępność źródeł energii, a także plany związane z OZE. Elektryczne ogrzewacze wody to z reguły bezpieczniejsze urządzenia, które nie wymagają regularnych przeglądów i specjalistycznego serwisowania. Gazowe ogrzewacze wody są konkurencyjne pod względem kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej. W ofercie Terme.pl znajdziesz różnorodne modele obu rodzajów ogrzewaczy, dostosowane do potrzeb współczesnych domów.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2024

Produkty powiązane

pixel