Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Najlepsze zawory do grzejników - jakie wybrać?

2023-07-10
Najlepsze zawory do grzejników - jakie wybrać?

Zawory grzejnikowe odgrywają ważną rolę w efektywnym działaniu systemów ogrzewania. Wybór odpowiednich zaworów może znacząco wpłynąć zarówno na komfort cieplny w naszych domach, jak i na koszty eksploatacji. W naszym wpisie omówimy różne rodzaje zaworów grzejnikowych dostępnych na rynku oraz podpowiemy, które zawory warto wybrać do konkretnych typów grzejników.

Zawory grzejnikowe - rodzaje dostępne na rynku

Możemy wyróżnić różne rodzaje zaworów grzejnikowych i sklasyfikować je na dwa sposoby - ze względu na sposób obsługi oraz rodzaj konstrukcji. Jakie zawory do kaloryfera znajdziemy na rynku?

Podział zaworów ze względu na sposób obsługi

Istnieje kilka rodzajów zaworów do grzejników, które różnią się sposobem obsługi. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Zawory grzejnikowe manualne - to najprostszy rodzaj zaworów. Są one obsługiwane ręcznie, co oznacza, że użytkownik sam musi dostosować ustawienia zaworu, aby regulować temperaturę w pomieszczeniu. Są one tańsze niż zawory termostatyczne, ale wymagają większej uwagi i częstego dostosowywania.
  • Zawory grzejnikowe termostatyczne to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Posiadają wbudowany termostat, który automatycznie reguluje przepływ ciepłej wody przez grzejnik, utrzymując stałą temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu możesz oszczędzić energię i cieszyć się komfortowymi warunkami termicznymi. Są one droższe niż zawory manualne, ale ich koszt zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej w postaci obniżenia rachunków za ogrzewanie.
  • Zawory grzejnikowe odcinające - służą do całkowitego odcięcia przepływu ciepłej wody do kaloryfera. Są one przydatne w przypadku konieczności naprawy lub wymiany grzejnika. Pozwalają na wygodne odłączenie kaloryfera bez konieczności zamykania całego systemu ogrzewania.

Podział zaworów ze względu na konstrukcję

Zawory grzejnikowe można również podzielić ze względu na ich konstrukcję:

  • Zawory grzejnikowe proste to podstawowy typ zaworów do kaloryferów, które są montowane w linii prostej z rurą doprowadzającą wodę do grzejnika. Są one łatwe w montażu i stosunkowo tanie, ale nie oferują dużej elastyczności w regulacji przepływu wody.
  • Zawory grzejnikowe kątowe są montowane pod kątem 90 stopni do rury doprowadzającej wodę do kaloryfera. Są one wygodniejsze w obsłudze i umożliwiają łatwiejszy dostęp do ustawień regulacyjnych. Są nieco droższe od zaworów prostych, ale ich wartością dodaną jest łatwiejsza obsługa.
  • Zawory grzejnikowe narożne to specjalny rodzaj zaworów kątowych, które są przeznaczone do montażu w narożnikach pomieszczeń. Znajdują swoje zastosowanie, gdy rury doprowadzające wodę do kaloryfera znajdują się w rogu pokoju. Ułatwiają estetyczny montaż i umożliwiają lepszy dostęp do ustawień regulacyjnych.
  • Zawory grzejnikowe trzydrogowe umożliwiają podłączenie dwóch grzejników do jednej rury doprowadzającej wodę. Są one przydatne, gdy chcemy podłączyć kaloryfery w pomieszczeniach, które znajdują się obok siebie. Dzięki nim można zaoszczędzić na kosztach instalacji rur.
  • Zawory grzejnikowe czterodrogowe to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia regulację przepływu wody w dwóch kierunkach. Są one wykorzystywane w systemach ogrzewania, które wymagają różnych temperatur w różnych częściach pomieszczenia.
  • Zawory grzejnikowe krzyżowe pozwalają podłączyć zasilanie i powrót do kaloryfera w sposób odwrotny. Znajdują swoje zastosowanie w przypadku zmian w dotychczasowych instalacjach, dzięki nim nie trzeba przeprowadzać modernizacji całej instalacji. 

Jakie zawory wybrać do danego typu grzejnika?

Wybór odpowiedniego zaworu do grzejnika to nie tylko kwestia konstrukcji i sposobu obsługi. Wybierając zawór do kaloryfera musimy dopasować go także do rodzaju grzejników. Jak to zrobić najlepiej?

Najlepsze zawory do grzejników aluminiowych i płytowych

Grzejniki aluminiowe i płytowe są popularnym wyborem w wielu domach. Najlepszymi zaworami do tego typu grzejników, w tym na przykład do grzejników płytowych Kermi, są zazwyczaj zawory termostatyczne. Pozwalają one na precyzyjną regulację temperatury, co jest szczególnie ważne w przypadku grzejników aluminiowych i płytowych, które szybko reagują na zmiany przepływu ciepłej wody.

Najlepsze zawory do grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe mają często niższą moc grzewczą niż grzejniki w innych pomieszczeniach. W przypadku grzejników łazienkowych, warto rozważyć zastosowanie zaworów grzejnikowych manualnych, które są tańsze i prostsze w obsłudze. W łazienkach rzadko potrzebujemy precyzyjnej regulacji temperatury, dlatego prostsze rozwiązania mogą być wystarczające.

Najlepsze zawory do grzejników żeliwnych (starego typu)

Grzejniki żeliwne są popularne w starszych budynkach. Ze względu na swoją konstrukcję i wyższą masę cieplną, grzejniki żeliwne reagują wolniej na zmiany przepływu ciepłej wody. W przypadku grzejnika żeliwnego, najlepiej sprawdzi się zawór termostatyczny, który umożliwi precyzyjne utrzymanie temperatury w pomieszczeniu.

Wybór zaworu do grzejnika - cena, firma, łatwość montażu?

Wybierając zawory do grzejników, istotne jest również rozważenie innych czynników, takich jak cena, renoma producenta oraz łatwość montażu. Wśród renomowanych marek warto wymienić chociażby Oventrop, Danfoss, Afriso, Vario Term i Herz, natomiast grzejniki i akcesoria do grzejników Delfin są popularnym rozwiązaniem do zastosowania w łazienkach. Warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat każdej z marek i porównać dostępne modele pod względem funkcji i ceny.

Podsumowując, wybór odpowiednich zaworów grzejnikowych jest kluczowy dla efektywnego działania systemu ogrzewania. Należy rozważyć rodzaj zaworu (manualny, termostatyczny, odcinający), konstrukcję zaworu (prosty, kątowy, narożny, trzydrogowy, czterodrogowy, krzyżowy) oraz typ grzejnika (aluminiowy, płytowy, łazienkowy, żeliwny). Dodatkowo, warto uwzględnić aspekty takie jak cena, renoma producenta i łatwość montażu. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze zaworów lub chcesz uzyskać dodatkowe informacje o produktach, zapraszamy do kontaktu!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2023
pixel