Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Monoblok czy split - jaką pompę ciepła wybrać?

2022-03-15
Monoblok czy split - jaką pompę ciepła wybrać?

Ekologiczne i zarazem ekonomiczne źródło grzewcze jakim jest pompa ciepła staje się coraz częściej spotykane w polskich domach. Lista zalet jest bardzo długa, nie jest więc zaskoczeniem, że pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej wybieranym rodzajem pomp są pompy powietrzne, wiąże się to przede wszystkim z niższymi kosztami inwestycji niż przy pompie gruntowej i dosyć mało u nas popularnej pompie wodnej. 
Dlatego skupmy się dzisiaj na powietrznej pompie ciepła, która energię czerpie z powietrza atmosferycznego. Ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej jest możliwe nawet jeżeli temperatura panująca na zewnątrz jest bardzo niska. Wśród powietrznych pomp ciepła wyróżniamy monoblok i split. Czym one się różnią? Działanie zarówno jednej jak i drugiej jest takie samo. Ich zadaniem jest pobieranie energii z powietrza i przemiana jej w ciepło, które następnie przekazywane jest do instalacji c.o. Ich wydajność również jest porównywalna. 

Różnicę można zobaczyć w ich budowie. Choć w ich skład wchodzą te same elementy, to są one w inny sposób rozmieszczone. 

Pompa typu monoblok

Pompa typu monoblok składa się przeważnie tylko z jednostki zewnętrznej, w której umieszczone są wszystkie komponenty. Z budynkiem połączona jest za pomocą rur przez które przekazywane jest ciepło do wnętrza. Ten rodzaj pompy charakteryzuje się napełnieniem gazem chłodniczym układu termodynamicznego na etapie produkcji, dzięki czemu jest on szczelnie zamknięty i dokładnie sprawdzony pod względem szczelności. Wszelkie rozszczelnienia układu doprowadzają do ubytku gazu chłodniczego i nieprawidłowej pracy urządzenia. Zamknięcie gazu na etapie produkcji zwalnia od okresowych kontroli szczelności układu. Z tego samego powodu instalator montujący pompę typu monoblok nie musi posiadać uprawnień na F-Gazy. Z uwagi iż cała pompa znajduje się na zewnątrz budynku wadą tego rozwiązania jest konieczność zabezpieczenia wody w wymienniku przed zamarznięciem na wypadek przerwy w dostawie prądu. Można to zrobić na kilka sposobów, jednak każde wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Pompa typu split

Pompa typu split składa się z dwóch jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna wyposażona jest w sprężarkę, parownik i zawór rozprężny, a jednostka wewnętrzna w skraplacz i pompę obiegową układu grzewczego. Jak sama nazwa wskazuje jednostkę zewnętrzną montuję się poza budynkiem, natomiast wewnętrzną w środku. Obie jednostki połączone są ze sobą instalacją przez którą przechodzi gaz chłodniczy. Z uwagi iż instalację tę wykonuje na etapie montażu właściwego, czynnik chłodniczy nie jest fabrycznie zamknięty, a to sprawia, że montażu pompy typu split może dokonać wyłącznie instalator posiadający uprawnienia F-Gazy. Pompa taka wymaga również regularnych kontroli, które przeprowadzić może jedynie serwisant z odpowiednimi certyfikatami. Pompy Split charakteryzujące się zawartością gazu chłodniczego od 5 ton ekwiwalentu CO2 podlegają rejestracji W Centralnym Rejestrze Operatorów.

Monoblok czy Split co jeszcze warto wiedzieć?

Porównując te dwa rozwiązania pod względem kosztów inwestycji, to sam koszt pompy typu monoblok z uwagi na bardziej skomplikowaną produkcję jest droższy. Tańszy jest natomiast ich montaż, który nie należy do bardzo skomplikowanych i eksploatacja, gdyż regularne kontrole nie są konieczne. Zgodnie z ustawą Dz.U. 2017 poz. 1567 pompy typu split zakupić można jedynie posiadając certyfikat F-gazy, w związku z czym najczęściej kupowany jest przez firmę i odsprzedawany z usługą montażu. 
Decydując się na pompę typu split należy również pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca jakie trzeba zapewnić wewnątrz budynku. Przy dobrych jakościowo pompach cenionych marek różnica w akustyce będzie niezauważalna, w urządzeniach tańszych i mniej popularnych split będzie pracował nieco głośniej niż monoblok. 

Podsumowując, zarówno pompa typu monoblok jak i split działa tak samo wydajnie. Oba rozwiązania sprawdzą się zarówno w budownictwie wielorodzinnym jak i jednorodzinnym. Wśród klientów indywidualnych, ze względu na niższe koszty inwestycji, wybór częściej pada na splity.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Produkty powiązane

pixel