Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

“Moje Ciepło”- nawet 21 000 zł dofinansowania na pompę ciepła

2022-03-16
“Moje Ciepło”- nawet 21 000 zł dofinansowania na pompę ciepła


Ekologiczne rozwiązania w ostatnim czasie są mocno propagowane. Ich popularność stale wzrasta jednak wymagają niekiedy dość kosztownej inwestycji, przez co dla niektórych to rozwiązania nieosiągalne. Zmniejszenie kosztów jest jednak możliwe, dzięki różnym programom dofinansowań. Najnowszy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który wejdzie w życie już niebawem ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń. Dzięki niemu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do pomp ciepła w wysokości nawet 30% kosztów kwalifikowanych.

Czy będę mógł skorzystać z programu?

Jednym z podstawowych kryteriów uzyskania dofinansowania w Programie Moje Ciepło jest aktualny stan budynku. Program Moje Ciepło skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Nowy budynek mieszkalny według definicji programu to taki, w przypadku którego w dniu składania wniosku o dofinansowanie nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie został złożony wcześniej jak 01.01.2021.

Warunki dofinansowania

Termin budowy nie jest jednak jedynym czynnikiem, liczył się będzie również stan techniczny budynku. Aby przystąpić do programu należy spełnić restrykcyjne wymagania techniczne.
Obecne warunki techniczne obowiązujące od 2021 nakładają konieczność uzyskania wskaźnika Ep na poziomie 70 kWh/(m2/rok). Współczynnik Ep określa ilość nieodnawialnej energii potrzebnej na ogrzanie domu i c.w.u. wentylacji, chłodzenia czy oświetlenia w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. ,
Warunkiem dołączenia do programu jest uzyskanie jeszcze niższego poziomu wskaźnika Ep, bo w pierwszym roku jest to poziom maksymalnie 63 kWh/(m2/rok), a w kolejnych maksymalnie 55 kWh/(m2/rok). Program więc jest kierowany do właścicieli domów o wysokiej energooszczędności.

Przy składaniu wniosku istotna jest także sama pompa ciepła. Musi być ona nowa, wyprodukowana nie wcześniej jak 24 miesiące przed montażem. Co więcej, beneficjent będzie musiał eksploatować pompę ciepła w danej lokalizacji przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

Wysokość dofinansowania.

Program Moje Ciepło zakłada zwrot kosztów kwalifikowanych na poziomie nawet 30%. Maksymalna kwota jaką będzie można uzyskać zależna jest od rodzaju pompy ciepła. Przy gruntowych pompach ciepła maksymalny zwrot osiągnąć będzie można na poziomie nawet 21 000 zł, przy pompach powietrznych maksymalna kwota wynosić będzie 7 000 zł. Z informacji przekazanych niedawno przez Doradców Energetycznych zwrot kosztów kwalifikowanych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny najprawdopodobniej zostanie podniesiony do 45%

Kiedy mogę złożyć wniosek?

Program “Moje Ciepło” ma ruszyć lada chwila. Termin ogłoszenia i rozpoczęcia naboru wniosków planowany jest na przełom I i II kwartału 2022 roku. Wnioski będzie można składać biorąc pod uwagę okres 2021-2026, a sama wypłata środków będzie realizowana do końca 2027 jeśli przeznaczona pula nie zostanie wcześniej wyczerpana.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Do programu nie będzie można przystąpić jeżeli korzysta się z innych programów dofinansowań. Przy współwłasności budynku konieczna jest zgoda każdego współwłaściciela i oświadczenie, że nie korzysta on równorzędnie z innych dofinansowań. Wykluczeniem jest także posiadanie źródła ciepła na paliwo stałe.
Istotną informacją jest także fakt, iż przy rozpatrywaniu wniosków nie będzie brany pod uwagę poziom dochodów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Produkty powiązane

pixel